miso44
23.10.12,23:15
Dobrý den, chcel by som sa spýtať na jednu vec :). Mám internetový magazín na ktorý si idem ešte registrovať - vypýtať číslo ISSN. Chcel by som do budúcna vydávať aj tlačenú verziu časopisu v cca maximálne 80-100 kusov za 2 mesiace, alebo teda 20-50kusov mesačne. Plánujem to osobne dodať do stánku(ov) v mojom okolí. Treba kvôli takejto ,,drobnosti" registrovať nejakú firmu alebo podnikatelský subjekt? Som 21 ročný študent a bol by som rád keby to funguje aj bez toho, lebo pojde mi len o pokrytie tých malých nákladov a čo sa odvodov týka, to už by bolo len prerábanie pre mňa. Ako to teda je? Vďaka vopred za odpovede..
blavaciko
24.10.12,08:46
pokial z toho casopisu /alebo z reklamy na internete/ dosiahnes akekolvek prijmy, jedna sa o podnikanie
miso44
24.10.12,10:56
Lebo zaujímavé je to, že ak vydám knihu, nepotrebujem žiadnu firmu, iba odvod daní z predaja a ISBN. časopis je zrazu niečo iné? :confused: Zákony na Slovensku sú potom skutočne zaujímavé..
blavaciko
24.10.12,13:41
autorsky honorar za knihu nie je zivnostou, jej predaj ano
miso44
24.10.12,13:54
No pokial vydávam knihu a dajme tomu že si ju sám rozošlem do kníhkupectiev, tj predám ju, stále nejde o podnikanie - odvádzam iba daň, pretože žiadny autor knihy nebýva podnikatel. Ved honorár = zisk za knihu. Preto by ma zaujímalo prečo by to malo byť pri časopise inak.
Jana Motyčková
24.10.12,14:12
ad : " pretože žiadny autor knihy nebýva podnikatel"
Ak "autor vydá knihu", zvyčajne si ju nevydáva sám ale mu ju vydá vydavateľstvo a on dostáva iba autorský honorár - buď formou licenčného poplatku v závislosti od poćtu vydaných/predaných kusov alebo ako sumu za napísanie knihy, alebo za celý náklad. Autorský honorár môžeš poberať len na základe písomnej autorskej zmluvy!!!! Neviem, či s každým stánkom uzavrieš autorskú zmluvu.

Vydavateľ už musí mať živnosť.
Neviem o tom, že by si nejaký autor sám sebe vydal knihu, bez toho, aby mal živnosť na vydávanie kníh.
Z časopismi to bude zrejme podobne.
Ešte jedna vec - keď sme kedysi žiadali o ISBN museli sme časť nákladu (cca 10-20 výtlačkov) poskytnúť tuším Matici slovenskej zdarma. Je to uź dávno, neviem či to ešte platí.
A eśte si prever, či nepotrebuješ registračnú pokladňu.

A este zásadná vec :
Autorské honoráre sú dvojaké - ak budeš poberať len ten licenčný poplatok, malo by to byť OK, je z toho len daň. Ale ak budeš mať autorský honorár za vytvorenie diela, musíš mať DIČ a si považovaný za szčo pre Sp aj pre ZP.
miso44
24.10.12,14:17
No je viac než jasné, že zákony na Slovensku bude treba rozhodne prerobiť a to čím skôr..
Jana Motyčková
24.10.12,14:19
No je viac než jasné, že zákony na Slovensku bude treba rozhodne prerobiť a to čím skôr..
Tak šup do toho, teším sa.
blavaciko
24.10.12,16:33
zakony su postavene dobre a relativne spravodlivo, aspon medzi nami menej rovnymi oproti velkym masovym firmam, netvrdim ze vsetky, ale je to lepsie ako nic...

suhlasim s janou motyckovou v tom, ze vydavatel musi mat zivnost, bud ako FO alebo PO a aj autor, ktory funguje na honorar je szco

povinne vytlacky sa posielaju do vybranych kniznic, zoznam pre knizne diela: http://www.snk.sk/?zakon_o_PV a zoznam pre periodicku tlac http://www.ulib.sk/sk/narodna-agentura-issn/povinne-vytlacky/ (podla posobnosti)

ISBN vydava Slovenska narodna kniznica v Martine, ISSN vydava Univerzitna kniznica v Bratislave, nezabudni periodikum zaregistrovat najneskor v den distribucie na Ministerstve Kultury SR