jmparazit
24.10.12,09:33
Od budúceho roku má platiť, že dohodár, ktorý zarába do 142 Eur už nebude môcť byť na úrade práce.
To ako potom bude vedený ako dobrovoľne nezamestnaný a platiť mesačne 55 Eur?
Alebo už nebude pretože si platí všetky odvody.
Xanti
24.10.12,07:40
Ak bude aj po 1.1.2013 zamestnaný ako dohodár, tak odvody do ZP bude za neho platiť z odmeny zamestnávateľ. Takže už nebude dobrovolne nezamestnaný, a tým pádom nebude platiť 55,02 eur mesačne ako samoplatca.
misstka
24.10.12,07:52
Ak bude aj po 1.1.2013 zamestnaný ako dohodár, tak odvody do ZP bude za neho platiť z odmeny zamestnávateľ. Takže už nebude dobrovolne nezamestnaný, a tým pádom nebude platiť 55,02 eur mesačne ako samoplatca.

a vieš mi povedať že či je to už definitívne schválené alebo kedy to bude schválené? lebo ja pracujem na dohodu a do 15.11. som vyradená z úradu a ak by som vtedy mala dosť práce a z čoho platiť, tak by som radšej bola ten mesiac a pol dobrovoľne nezamestnaná ako mať plno papierovačiek s úradom a nedajbože ked sa mi ešte niečo trafí a prekročím príjem, tak to bude aj zbytočné.
Xanti
24.10.12,07:55
No to, že sa budú platiť odvody to schválené je, a čo sa týka nemožnosti evidencie na UP a práce na dohodu to je v schvalovaní.

No a na teba otázka, si si istá, že si ťa nechajú na dohodu aj od januára? Ked sa im tvoja práca predraží? Ja by som si tie papierovačky pre istotu vybehala.
misstka
24.10.12,08:11
No to, že sa budú platiť odvody to schválené je, a čo sa týka nemožnosti evidencie na UP a práce na dohodu to je v schvalovaní.

No a na teba otázka, si si istá, že si ťa nechajú na dohodu aj od januára? Ked sa im tvoja práca predraží? Ja by som si tie papierovačky pre istotu vybehala.

no uvidím ako budem vtedy zo zárobkom, ak je šanca, že ho prekročím, radšej sa zatiaľ nezaregistrujem.
a čo sa týka toho či ma nechajú, oni ľudí na občasné práce potrebujú a dokonca kvôli tomu že aká je to práca potrebujú ľudí viac, nedá sa, žeby napríklad niekto zobral prácu za troch dohodárov a mal napríklad 400€ a platili len toho.

ešte mám otázku, že ak som správne pochopila, tak všetky odvody na dohodu sa budú platiť aj ked napríklad bude mať človek prácu na TPP alebo ak bude mať viac dohôd bude sa platiť z každej dohody?
Xanti
24.10.12,08:12
Z každej dohody sa budú platiť odvody, bezohľadu na to či človek má TPP alebo je SZCO.
veronikasad
24.10.12,08:14
no uvidím ako budem vtedy zo zárobkom, ak je šanca, že ho prekročím, radšej sa zatiaľ nezaregistrujem.
a čo sa týka toho či ma nechajú, oni ľudí na občasné práce potrebujú a dokonca kvôli tomu že aká je to práca potrebujú ľudí viac, nedá sa, žeby napríklad niekto zobral prácu za troch dohodárov a mal napríklad 400€ a platili len toho.

ešte mám otázku, že ak som správne pochopila, tak všetky odvody na dohodu sa budú platiť aj ked napríklad bude mať človek prácu na TPP alebo ak bude mať viac dohôd bude sa platiť z každej dohody?
Aké odvody z jednotlivého typu dohody sa budú platiť nezáleží od toho, či má alebo nemá iný pracovný pomer. Určité zvýhodnenie platí napr. u dohodárov - poistencov štátu, a študentov s príjmom do 155€ mesačne.
jmparazit
02.11.12,18:18
Ak bude aj po 1.1.2013 zamestnaný ako dohodár, tak odvody do ZP bude za neho platiť z odmeny zamestnávateľ. Takže už nebude dobrovolne nezamestnaný, a tým pádom nebude platiť 55,02 eur mesačne ako samoplatca.

Správne som to pochopil?
Ak nebudem chcieť platiť 55 Eur ZP tak sa stači zamestnať na dohodu hoci aj na 10 Eur a v konečnom dôsledku na odvodoch poriadne ušetrím a vyhnem sa papierovaniu na Úrade práce.
Melnick
02.11.12,18:32
Re: Dohodár od roku 21013A ja na to kašlem,čo bude vtedy. Ani zákon už nejdem čítať. :D:D:D
Anik
02.11.12,18:46
Správne som to pochopil?
Ak nebudem chcieť platiť 55 Eur ZP tak sa stači zamestnať na dohodu hoci aj na 10 Eur a v konečnom dôsledku na odvodoch poriadne ušetrím a vyhnem sa papierovaniu na Úrade práce.

a zas to niekto úplne super vymyslel pre tých čo chcú vybabrať so systémom a ďalší blbečkovia, ktorí na to nemajú žalúdok nech makajú a hlavne platia, že budú mať právo podpísať sa pod svoju vlastnú prácu.
pardón, ale tak to vnímam ja kde to zas spejeme?
vulxy
02.11.12,18:49
pocitam to uz bude komunizmus na celom svete....budeme sa mat secci dobre...
Melnick
02.11.12,18:57
Správne som to pochopil?
Ak nebudem chcieť platiť 55 Eur ZP tak sa stači zamestnať na dohodu hoci aj na 10 Eur a v konečnom dôsledku na odvodoch poriadne ušetrím a vyhnem sa papierovaniu na Úrade práce.


Úrady práce by mali plniť úlohu akéhosi "osvetára" , veď v konečnom dôsledku prácu si ľudia vždy aj tak nájdu sami a sprostredkovateľky im v tom moc nepomáhajú. Ale to, aké bude nevýhodné pracovať na dohodu za 10,00 €uri a ako si doslova "pobabrú" OMB to už zasa nebude nikoho zaujímať, lebo obyčajný človek nemá o tom ani potuchy, aký dopad to bude mať v budúcnosti na jeho dôchodok - ak ešte na ne bude.
Z praxe viem, že obyčajný človek až pri odchode do dôchodku zistí, že práca na doterajšiu dohodu sa mu nerátala do obdobia odpracovaných rokov.
Smutné. Prečo neexistuje osveta, ktorá by na ÚP informovala ľudí o všetkých PRE aj PROTI pri uzatváraní rôznych PP. Kto to má robiť ? Mzdárka? Tá poletí ako prvá ak pôjde proti svojmu chlebodárcovi.
Xanti
02.11.12,19:02
Šak to, ľudia si naozaj neuvedomia dôsledky konania resp. si to uvedomia, až ked budú potrebovať starobný dôchodok ... tak o dákych 30-40 rokov , a skôr len v prípade invalidného dôchodku, kt. výjde mizerný pre POMB, ktorý sa tými dohodami dokašle. A vlastne aj táto téma ma donútila k premýšľaniu a hľadaniu súvislostí, o ktorých píšem tu http://www.porada.sk/t203225-zamyslenie-sa-zamestnavanie-na-dohody-po-1-1-2013-a.html


(http://www.porada.sk/t203225-zamyslenie-sa-zamestnavanie-na-dohody-po-1-1-2013-a.html)
Paula
02.11.12,19:02
Musia vymyslieť - čokoľvek, len aby sa nepovedalo, že tam sedia prebytočne.
Anik
02.11.12,19:02
Majka, ale veď sme na Slovensku a to , že máme pocit, že sme s niekym vybabrali je na nezaplatenie
Melnick
02.11.12,19:15
Presne Gabika ako píšeš, ľudia nemyslia na to, že zajtra sa mi môže niečo stať a môj dôchodok potom bude aký ???????
Nechcem vôbec poukazovať na sekeru , ktorá môže spadnúť a ........ Ale už sme tu na Porade mali možnosť čítať o zúfalcoch, ktorí mali úraz a nárok na PN - žiadnu a ani my sme veru poradiť nevedeli, hoci sme vymýšľali možné aj nemožné. Potom ostanú iba oči pre plač a rady chudobných sa rozrastajú bohužiaľ častokrát aj našim nezodpovedným konaním.
Melnick
02.11.12,19:18
Anka, mne je iba ľúto, že väčšina tých ľudí je "jednoduchá" nedovolím si v žiadnom prípade povedať, že hlúpa a práve oni sú zneužívaní, lebo najmenej vedia o dopadoch ich "výhodných " dohôd.
Xanti
02.11.12,19:18
Maji,
vera pravda ... len človek niekedy naozaj nemá na výber, a berie aj podhodnotenú prácu, aj prácu na dohodu aby sa ako tak uživil. A myslím, že čiernej práce ešte len pribudne... a páni hradní vyberú do pokladnice oveľa oveľa menej ako si to napočítali.
Dáša_
02.11.12,20:09
Tragédia je, že ten, čo sa bude snažiť za každú cenu pracovať, je na tom z pohľadu budúceho dôchodku horšie, ako ten, čo nebude pracovať, len bude evidovaný na urade.
Xanti
02.11.12,20:14
Dáši,
ved to aj teraz je tak,
ten čo pracuje má minimálny dôchodok, a ten čo je doma má dôchodok v super výške ... viď našu menšinoväčšinu ...

No ja to vidím v záujme normálnych dôchodkov, a normálnych POMB na čiernu prácu, dohody sa nevyplatia pre tých čo nemajú pracovný pomer a neplatia sa im odvody v normálnej výške zo zamestnania.
Dáša_
02.11.12,20:18
Dáši,
ved to aj teraz je tak,
ten čo pracuje má minimálny dôchodok, a ten čo je doma má dôchodok v super výške ... viď našu menšinoväčšinu ...

ano, je, viem, to je len taký piatkovovečerý povzdych. Najviac som si pokazila ODMB, ci jak sa to volá, keď som miesto materskej utekala na stvrtinovy, ci polovicný úväzok pracovať...

len teraz to budú zhoršovať ešte aj niektoré dohody
Zdenka 0705
03.11.12,05:50
Pracujem na 4 hodiny za min. mzdu v HPP a som aj ID na 75%. Doterz som si myslela, že po dovŕšení veku na priznanie starobného dôchodku sa bude tento preratávať a ak vyjde nižší ako je terajší ID, len sa preklasifikuje na SD a suma zostane. Toto zatiaľ platí a bude platiť? Lebo ak nie, nadarmo si ja ničím zdravie, budem mať ešte menej, než mám.
Anik
03.11.12,07:33
a zas to niekto úplne super vymyslel pre tých čo chcú vybabrať so systémom a ďalší blbečkovia, ktorí na to nemajú žalúdok nech makajú a hlavne platia, že budú mať právo podpísať sa pod svoju vlastnú prácu.
pardón, ale tak to vnímam ja kde to zas spejeme?
ja som ten môj príspevok mierila výlučne na tých, ktorí absolutne nemajú problém s financiami a nemali záujem sa chodiť hlásiť na ÚP a tak boli radšej dobrovoľne nezamestnaní a zaplatili si tú zdravotnú, lebo len ten bude premýšľať nad tou dohodou za 10 eur mesačne, aby si nemusel zaplatiť nič na ZP. Bohužiaľ tí ktorí nemajú z čoho žiť napr. aj niektorí ID ak chcú prežiť budú musieť robiť aj za takých podmienok aj s vedomím, že si tým vlastne ubližujú. Jednoducho zas zákon, ktorí pomôže tým, ktorí chcú iba vybabrať so systémom a veľmi uškodí tým, ktorí chcú urobiť niečo pre rodinu resp. pre seba, aby vôbec prežili.
veronikasad
03.11.12,12:41
Pracujem na 4 hodiny za min. mzdu v HPP a som aj ID na 75%. Doterz som si myslela, že po dovŕšení veku na priznanie starobného dôchodku sa bude tento preratávať a ak vyjde nižší ako je terajší ID, len sa preklasifikuje na SD a suma zostane. Toto zatiaľ platí a bude platiť? Lebo ak nie, nadarmo si ja ničím zdravie, budem mať ešte menej, než mám.
Zdenka, tvoj súčasný príjem určite neovplyvní (nezvýši) výšku starobného dôchodku.
Zdenka 0705
03.11.12,16:03
to, že nezvyši viem, ale či nakoniec nezníži? ... to som mala na mysli
Dáša_
03.11.12,16:13
Medzi nami dievčatami, koľko vlastne musím mať odrobené rokov do dôchodku? Normálne začínam uvažovať, ako sa zariadiť?
Mila123
03.11.12,16:15
Medzi nami dievčatami, koľko vlastne musím mať odrobené rokov do dôchodku? Normálne začínam uvažovať, ako sa zariadiť?
ak sa nemýlim stačí 15 rokov.....(medzi ne sa počíta aj MD či RP)
Katy a R
03.11.12,16:18
to, že nezvyši viem, ale či nakoniec nezníži? ... to som mala na mysli
prepočítajú obidvoma spôsobmi - a dajú ten, ktorý je vyšší - takže podľa mňa tohto by si sa nemusela obávať ...
- aj keď - u nás nikdy nevieéš ....:confused:
Dáša_
03.11.12,16:20
ak sa nemýlim stačí 15 rokov.....(medzi ne sa počíta aj MD či RP)

a počíta sa aj škola od 18 rokov?
Zdenka 0705
03.11.12,16:21
prepočítajú obidvoma spôsobmi - a dajú ten, ktorý je vyšší - takže podľa mňa tohto by si sa nemusela obávať ...
- aj keď - u nás nikdy nevieéš ....:confused:
alebo čo platí dnes, nemusí platiť v čase môho odchodu do SD .... a to je ešte stále dosť rokov
Mila123
03.11.12,16:21
netuším či áno.....
Katy a R
03.11.12,16:35
a počíta sa aj škola od 18 rokov?

do roku 2003 sa počítala aj škola - od 15 rokov :) . Od 1.1.2004 nie !
Dáša_
03.11.12,16:40
to znamená, že keď som v roku 2003 mala školu dávno za sebou, tak sa mi započíta alebo nezapočíta do rokov?

Ale vlastne to je jedno, keď mám blízko 50-tky a nepracovala som len asi 1 či 2 mesiace v svojom živote, rokov by už malo byť celkom dosť.

Normálne začínam vážne uvažovať, či nezačať optimalizovať...
Kvaka
03.11.12,16:44
to znamená, že keď som v roku 2003 mala školu dávno za sebou, tak sa mi započíta alebo nezapočíta do rokov?

Ale vlastne to je jedno, keď mám blízko 50-tky a nepracovala som len asi 1 či 2 mesiace v svojom živote, rokov by už malo byť celkom dosť.

Normálne začínam vážne uvažovať, či nezačať optimalizovať...Započítava sa ti obdobie, kedy si považovaná za poistenú, ale podľa vtedy platných predpisov, teda aj škola od 15 rokov. Ja som to takto mala.
veronikasad
03.11.12,16:44
to znamená, že keď som v roku 2003 mala školu dávno za sebou, tak sa mi započíta alebo nezapočíta do rokov?

Ale vlastne to je jedno, keď mám blízko 50-tky a nepracovala som len asi 1 či 2 mesiace v svojom živote, rokov by už malo byť celkom dosť.

Normálne začínam vážne uvažovať, či nezačať optimalizovať...
Optimalizovať znamená čo ?

POMB sa ti bude počítať (ak sa nezmení zákon) z OMB od roku 1984. Neznížiš si ho len v prípade, ak budeš úplne bez príjmu
Kvaka
03.11.12,16:45
do roku 2003 sa počítala aj škola - od 15 rokov :) . Od 1.1.2004 nie !Nie pre tých, samozrejme, čo tú školu majú po roku 2003.
Katy a R
03.11.12,16:46
to znamená, že keď som v roku 2003 mala školu dávno za sebou, tak sa mi započíta alebo nezapočíta do rokov?

Ale vlastne to je jedno, keď mám blízko 50-tky a nepracovala som len asi 1 či 2 mesiace v svojom živote, rokov by už malo byť celkom dosť.

Normálne začínam vážne uvažovať, či nezačať optimalizovať...
- veď kukni do svojho výpisu zo SP (minimálne do roku 2003 ho doma máš - nový zákon od 1.1.2004). uvidíš, že tú školu tam máš:)
Kočky, ja to už ani dáko neriešim - však už som mala užívať dôchodok - a houby - už ani nerátam, že koľko ešte .. lebo aj tak ešte do 67 rokov predĺžia (minimálne) .
- či vôbec ešte dôchodky niekto bude vyplácať :confused::D
Katy a R
03.11.12,16:48
vďaka .... :)
veronikasad
03.11.12,16:49
- veď kukni do svojho výpisu zo SP (minimálne do roku 2003 ho doma máš - nový zákon od 1.1.2004). uvidíš, že tú školu tam máš:)
Kočky, ja to už ani dáko neriešim - však už som mala užívať dôchodok - a houby - už ani nerátam, že koľko ešte .. lebo aj tak ešte do 67 rokov predĺžia (minimálne) .
- či vôbec ešte dôchodky niekto bude vyplácať :confused::D
Katy, "neblbni", tiež som už 2,5 roka mala byť na SD ... Už mi chýba "len" ďalšie 2,5 roka.
Kvaka
03.11.12,16:49
To by museli zmeniť asi ústavu.
Katy a R
03.11.12,16:50
.. tak nechcem byť zlým prorokom - ale z čoho bude na dôchodky ???
Kvaka
03.11.12,16:55
Z čoho bude? Veď sa presunuli nejaké % z II piliera, a treba vedieť aj gazdovať. Ak bude málo, štát musí dotovať. Ústava.
Katy a R
03.11.12,17:22
Z čoho bude? Veď sa presunuli nejaké % z II piliera, a treba vedieť aj gazdovať. Ak bude málo, štát musí dotovať. Ústava.
ja nemám veľkú vieru ani v Ústavu ... stačí sa pozrieť, ako si ju vysvetľuje náš "prvý občan" http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CE8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.pluska.sk%2Fplus-7-dni%2Fkomentar-tyzdna%2F07%2Fpan-prezident-zatal-nevymenujem.html&ei=M16VUIfyKO734QSI6ICgBw&usg=AFQjCNFPYratM0pk0V1D9Zniy_dDstC7XQ - a kopa prípadov, ako sú pošliapavané ústavné práva občana .. ale to už mimotemy

Z druhého piliera presunú možno nejaké peniažky - ale až tak veľa to nebude (lepšie zarábajúci neodídu) .. takže možno na rok, dva vydržia (Veronika - choď do predčasného;)) .. a čo ďalej :confused: ak bude štát musieť dotovať - tak určite bude posúvať dôchodkový vek (ani nemá veľmi na výber pri tomto demografickom vývoji).
A keby sa lepšie gazdovalo - tak by to tu už dávno inakšie vyzeralo !
veronikasad
03.11.12,17:30
ja nemám veľkú vieru ani v Ústavu ... stačí sa pozrieť, ako si ju vysvetľuje náš "prvý občan" http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&source=web&cd=4&cad=rja&ved=0CE8QFjAD&url=http%3A%2F%2Fwww.pluska.sk%2Fplus-7-dni%2Fkomentar-tyzdna%2F07%2Fpan-prezident-zatal-nevymenujem.html&ei=M16VUIfyKO734QSI6ICgBw&usg=AFQjCNFPYratM0pk0V1D9Zniy_dDstC7XQ - a kopa prípadov, ako sú pošliapavané ústavné práva občana .. ale to už mimotemy

Z druhého piliera presunú možno nejaké peniažky - ale až tak veľa to nebude (lepšie zarábajúci neodídu) .. takže možno na rok, dva vydržia (Veronika - choď do predčasného;)) .. a čo ďalej :confused: ak bude štát musieť dotovať - tak určite bude posúvať dôchodkový vek (ani nemá veľmi na výber pri tomto demografickom vývoji).
A keby sa lepšie gazdovalo - tak by to tu už dávno inakšie vyzeralo !
Katy, nemôžem isť ani do predčasného, to by som účtovanie musela zavesiť celkom na kliniec a to sa ešte nechystám ... (iniciatíva p. exministra týkajúca sa dohodárov)
Dáša_
03.11.12,17:32
Optimalizovať znamená čo ?

POMB sa ti bude počítať (ak sa nezmení zákon) z OMB od roku 1984. Neznížiš si ho len v prípade, ak budeš úplne bez príjmu

Modelový prípad: dvaja zamestnanci, rovnaký plat, nižší ako priemerná mzda v hospodárstve, trochu vyšší ako minimálna mzda, povedzme 10-15 rokov pred dôchodkom, t.j. na dôchodok už odrobený dostatočný počet rokov.
Jeden rok bude zamestnaný jeden, druhý bude dobrovoľne nezamestnaný - ten jeden bude mať plat vyšší ako priemerná mzda. Na budúci rok sa prehodia.
ten dobrovoľne nezamestnaný ešte prípadne bude pracovať na živnosť, ale len tak, aby využil paušálne výdavky a odpočitateľnú položku, bez odvodov. Ďalší rok živnosť zruší. A zamestná sa. A naopak, ten čo bol rok zamestnaný, stane sa nezamestnanym. Prípadne tiež aj živnostníkom

Dokonca takto uzákonenými dohodami sa dá vyriešiť aj prípadná dlhšia maródka včasným prihlásením do poisťovne ako dohodár. Nerieši to samozrejme náhlu maródku. Ale nikdy nei je všetko ideálne :)
veronikasad
03.11.12,17:35
Modelový prípad: dvaja zamestnanci, rovnaký plat, nižší ako priemerná mzda v hospodárstve, trochu vyšší ako minimálna mzda, povedzme 10-15 rokov pred dôchodkom, t.j. na dôchodok už odrobený dostatočný počet rokov.
Jeden rok bude zamestnaný jeden, druhý bude dobrovoľne nezamestnaný - ten jeden bude mať plat vyšší ako priemerná mzda. Na budúci rok sa prehodia.
ten dobrovoľne nezamestnaný ešte prípadne bude pracovať na živnosť, ale len tak, aby využil paušálne výdavky a odpočitateľnú položku, bez odvodov. Ďalší rok živnosť zruší. A zamestná sa. A naopak, ten čo bol rok zamestnaný, stane sa nezamestnanym. Prípadne tiež aj živnostníkom

Dokonca takto uzákonenými dohodami sa dá vyriešiť aj prípadná dlhšia maródka včasným prihlásením do poisťovne ako dohodár. Nerieši to samozrejme náhlu maródku. Ale nikdy nei je všetko ideálne :)
Dáška, dohodami vyriešiš nemocenské, ale ak odmena z nich bude nízka, práve tým si pokazíš priemerný OMB.

So živnosťou bez povinnej registrácie v SP, alebo dobrovolne nezamestnaný bez príjmu - súhlasím.
Dáša_
03.11.12,17:36
Dáška, dohodami vyriešiš nemocenské, ale ak odmena z nich bude nízka, práve tým si pokazíš priemerný OMB.

to len v prípade, že by malo príst k nejakej dlhšej maródke, inak žiadna dohoda. Toje iba taká barlička, keby náhodou niečo prišlo.
veronikasad
03.11.12,17:38
to len v prípade, že by malo príst k nejakej dlhšej maródke, inak žiadna dohoda. Toje iba taká barlička, keby náhodou niečo prišlo.
ani v prípade dlhodobej PN-ky ... Pokazíš si OMB
Kvaka
03.11.12,17:42
Keď už je toto téma odvodov z dohôd od roku 2013, tak či sa niekto zamyslel, ako rentabilne sa budú prepočítavať dôchodky, ak súčasný poberateľ starobného dôchodku robí napríklad na dohodu zástupcu vlastníkov za 24€ v čistom. Aký bude mať OMB za jeden rok, do výpočtu pôjde len jeho polovica a o koľko mu zvýšia dôchodok? Ak takto robí na dohodu predčasný dôchodca, tak už nebude, bol by blázon, aby nechal štátu dôchodok pre pár eur. Okrem toho to bude zamestnávať pracovníkov SP, minie sa kopec papiera na rozhodnutia o zvýšení dôchodku o pár centov. To mi pripadá ako totálny nezmysel.
Katy a R
03.11.12,17:49
Keď už je toto téma odvodov z dohôd od roku 2013, tak či sa niekto zamyslel, ako rentabilne sa budú prepočítavať dôchodky, ak súčasný poberateľ starobného dôchodku robí napríklad na dohodu zástupcu vlastníkov za 24€ v čistom. Aký bude mať OMB za jeden rok, do výpočtu pôjde len jeho polovica a o koľko mu zvýšia dôchodok? Ak takto robí na dohodu predčasný dôchodca, tak už nebude, bol by blázon, aby nechal štátu dôchodok pre pár eur. Okrem toho to bude zamestnávať pracovníkov SP, minie sa kopec papiera na rozhodnutia o zvýšení dôchodku o pár centov. To mi pripadá ako totálny nezmysel.
Či to nie je zámer - takto to skomplikovať a znevýhodniť:confused: (a tiež mzdárky určite budú nadávať - koľko s tým bude roboty! - a zbytočnej!).
Podľa mňa ide o to - aby dohody zrušili celkom .. či?
Inak som v nejakej českej "debate" zachytila, že práca na dohodu existuje v takejto forme len v našich končinách (bývalé Československo - neviem, či ozaj?).
Dáša_
03.11.12,18:20
Či to nie je zámer - takto to skomplikovať a znevýhodniť:confused: (a tiež mzdárky určite budú nadávať - koľko s tým bude roboty! - a zbytočnej!).
Podľa mňa ide o to - aby dohody zrušili celkom .. či?
Inak som v nejakej českej "debate" zachytila, že práca na dohodu existuje v takejto forme len v našich končinách (bývalé Československo - neviem, či ozaj?).

mám známeho taliana a viem, že po skončení školy niekoľko rokov pracoval na takú zmluvu, z ktorej sa nič nepočítalo do dôchodku. Ani roky, ani mzda. Nezisťovala som to bližšie, ale vyšlo mi, že to je nejaká obdoba našich dohôd.
Dáša_
03.11.12,18:25
ani v prípade dlhodobej PN-ky ... Pokazíš si OMB
No ve´d nikto tú dlhodobú PN neplánuje. To len keby k niečomu nečakanému došlo, aby človek neostal úplne bez príjmu. Tak by sa "zamestnal na dohodu", ale vlastne by nenastupil, hned by bol na PN. Dostaval by maródku, v prípade dolhodobej PN by sa dochodok neriesi.
Anik
03.11.12,20:57
predpokladám že výsluhový dôchodca, ktorý nedovršil dôchodkový vek bude platiť odvody vo výške
pravidelný príjem
zamestnanec zamestnávateľ
13,4 % 35,20 %
nepravidelný príjem
11 % 32,80 %
alebo sa mýlim ?
Anik
04.11.12,10:10
posúvam
Xanti
04.11.12,10:18
predpokladám že výsluhový dôchodca, ktorý nedovršil dôchodkový vek bude platiť odvody vo výške
pravidelný príjem
zamestnanec zamestnávateľ
13,4 % 35,20 %
nepravidelný príjem
11 % 32,80 %
alebo sa mýlim ?
No podľa mňa sa nemýliš, a to ešte sa mu možno aj dôchodok zdaní, a zaplatí stabilizačný odvody z dôchodku ... :( ktohovie
Anik
04.11.12,10:24
ďakujem
Anik
04.11.12,11:20
to zdanenie dôchodku vyzerá, že nebude
Novela má za sebou búrlivé pripomienkové konanie. Rezorty vnútra a obrany naďalej vedú rokovania, nad nimi totiž visí hrozba ministra financií Petra Kažimíra.Ten zo zákona o dani z príjmu vypustil 19-percentné zdanenie výsluhových dôchodkov, ale len pod podmienkou, že novela systému sociálneho zabezpečenia bude pokračovať a prinesie stabilizáciu osobitných účtov.
Evulinta
04.11.12,13:07
Zdravim vsetkych, potrebovala by som poradit, k teme, co tu mate..od januara 2013, ake bude mat povinnosti zamestnavatel voci dohodarovi? bude teda za neho platit zdravotne poistenie, a to bude taka suma aku by si platil on keby bol szco alebo vacsia? a ako je to so socialkou, musi ju tiez zamestnavatel platit ? a s garancnym a urazovym poistenim, ktore sa platilo predtym?dakujem pekne za rady.
veronikasad
04.11.12,13:08
Zdravim vsetkych, potrebovala by som poradit, k teme, co tu mate..od januara 2013, ake bude mat povinnosti zamestnavatel voci dohodarovi? bude teda za neho platit zdravotne poistenie, a to bude taka suma aku by si platil on keby bol szco alebo vacsia? a ako je to so socialkou, musi ju tiez zamestnavatel platit ? a s garancnym a urazovym poistenim, ktore sa platilo predtym?dakujem pekne za rady.
Kto je dohodárom a aký typ dohody bude mať uzatvorený ?
Xanti
04.11.12,13:10
Evulinta,
prepáč si sa teraz zobudila? Za dohodára sa budú platiť odvody vo výške ako za zamestnanca. Ak si prečítaš túto tému tak na to prídeš aj sama.
To nie je len o zdravotnom poistení , a garančom a úrazovom... budeš za neho platiť aj invalidné aj dôchodkové aj nemocenské ...

A čo sa týka sumy, ťažko povedať či bude platiť viac ako szčo alebo menej, všetko ozáleží od výplaty, teda od jej výšky.
Evulinta
04.11.12,13:11
s.r.o zamestna cloveka na dohodu o pracovnej cinnosti a potrebovala by som vediet, ze co vsetko teraz po novom musi ten zamestnavatel platit za zamestnanca, ktory je na dohodu.dakujem
veronikasad
04.11.12,13:13
s.r.o zamestna cloveka na dohodu o pracovnej cinnosti a potrebovala by som vediet, ze co vsetko teraz po novom musi ten zamestnavatel platit za zamestnanca, ktory je na dohodu.dakujem
Kto je ten "človek" ? Dôchodca, študent, nezamestnaný ?
Evulinta
04.11.12,13:14
vsak ja viem, ze to tak bude len som chcela vediet nieco o tom blizsie lebo potom uz naozaj nevidim rozdiel medzi TPP a dohodou..dakujem
Evulinta
04.11.12,13:15
nezamestnany
Xanti
04.11.12,13:15
vsak ja viem, ze to tak bude len som chcela vediet nieco o tom blizsie lebo potom uz naozaj nevidim rozdiel medzi TPP a dohodou..dakujemPrečítaj si aj túto tému http://www.porada.sk/t203225-zamyslenie-sa-zamestnavanie-na-dohody-po-1-1-2013-a.html a tých rozdielov je niekoľko medzi zamestnancom a dohodárom.
veronikasad
04.11.12,13:15
vsak ja viem, ze to tak bude len som chcela vediet nieco o tom blizsie lebo potom uz naozaj nevidim rozdiel medzi TPP a dohodou..dakujem
Veruže v tom rozdiel je - závisí od typu dohody. Problematika bola rozoberaná na porade x-krát. Ak si ako účtovníčka predplatíš prístup do DRAK-a, podrobné informácie sú tu

http://www.porada.sk/t198094-praca-na-dohodu-od-1-1-2013-po-novom.html
greguska
04.11.12,21:27
dobrý večer,
aj ja mám hlavu v smútku, čo s tými našimi dohodármi, potrebovať ich potrebujeme... nie je mi jasná definícia pravidelného a nepravidelného príjmu, vie mi niekto pomôcť ? máme nárazové práce, niekedy máme v mesiaci dvoch brigádnikov na pár hodín, iný mesiac aj 10 na maximálny možný čas... (čiže máme svoju databázu brigádnikov všetci prihlásení do SP a voláme podľa potreby a podľa ich možnosti prísť v daný termín - vopred nikdy nevieme) - dajme tomu, že tí dvaja prídu na pár hodín každý mesiac - tí sú pravidelní, ale čo tí ostatní ?

a ešte jedna dilema - mamička na RD má možnosť privyrobiť si na dohodu aj po 1.1.2013 s odmenou cca 100 € mesačne - oplatí sa ? neoplatí ?
Xanti
04.11.12,21:36
dobrý večer,
aj ja mám hlavu v smútku, čo s tými našimi dohodármi, potrebovať ich potrebujeme... nie je mi jasná definícia pravidelného a nepravidelného príjmu, vie mi niekto pomôcť ? máme nárazové práce, niekedy máme v mesiaci dvoch brigádnikov na pár hodín, iný mesiac aj 10 na maximálny možný čas... (čiže máme svoju databázu brigádnikov všetci prihlásení do SP a voláme podľa potreby a podľa ich možnosti prísť v daný termín - vopred nikdy nevieme) - dajme tomu, že tí dvaja prídu na pár hodín každý mesiac - tí sú pravidelní, ale čo tí ostatní ?

a ešte jedna dilema - mamička na RD má možnosť privyrobiť si na dohodu aj po 1.1.2013 s odmenou cca 100 € mesačne - oplatí sa ? neoplatí ?No veru, ale asi to nebude moc dobré ak necháš od nového roka všetkých dohodárov prihlásených na SP... vid čítaj tu http://www.porada.sk/t203225-zamyslenie-sa-zamestnavanie-na-dohody-po-1-1-2013-a.html lebo jedna vec pokazíš im POMB a budú mať malinkaté dôchodky vdaka takej práci, druhá vec museli by ste im platiť prípadné PN a tretia vec asi nebudú môcť byť evidovaný na UP od apríla.

A čo sa týka tej mamičky, ak má iné zamestnanie tak si touto dohodou zníži prípadnú podporu v nezamestnanosti ...

A pravidelný príjem je, ak je odmena dohodnutá pravidelne každý mesiac, nepravidelný príjem je ak sa odmena vyplatí raz za čas .. napr. kvartálne alebo po dokončení prác ...
veronikasad
04.11.12,21:41
nezamestnany
ak je evidovaný na UP, od 1.4.2013 nebude môcť robiť na dohodu vôbec.
ada.88
05.11.12,15:41
Dobrý deň, chcela by som vedieť či sa bude dať vykonávať dohoda po novom keď som na RD. Neprídem o príspevok? Momentálne z dohody mám v hrubom 190 eur. ďakujem
Mila123
05.11.12,15:52
Dobrý deň, chcela by som vedieť či sa bude dať vykonávať dohoda po novom keď som na RD. Neprídem o príspevok? Momentálne z dohody mám v hrubom 190 eur. ďakujem
ak ti dohoda ostane aj v roku 2013, prestane ti platiť štát na dôchodkové poistenie (60% z priemernej mzdy v nár. hospod. t.j. 60% z cca 786 = cca 470 € a budeš mať v dôchodku nejakých 190€, podľa zárobku......a vraj oplatí sa pracovať (Ľ: Kaník)
o RP by si nemala prísť (aspoň sa v novelách zákona nedočítala)
Composite
10.12.12,05:40
niektorí tu píšu, prečo dohodári pracujú ako dohodári,...
zarobí napr. 200 €, nechá si napísať 140€.
Ak by si nechal napísať 200€ -19% , -1,05% - 47,9€ ZP. = 120€
Ak by si nechal napísať 140€ -19%, -1,05% + min. 117€ podpora +/-ZP= 235€

Vidíte ten rozdiel, ktorý od nového roka končí a tým pádom sa neoplatí pracovať, lebo na úrade práce dostane tých min. 117€ za nič
Hakika
11.12.12,08:55
ak ti dohoda ostane aj v roku 2013, prestane ti platiť štát na dôchodkové poistenie (60% z priemernej mzdy v nár. hospod. t.j. 60% z cca 786 = cca 470 € a budeš mať v dôchodku nejakých 190€, podľa zárobku......a vraj oplatí sa pracovať (Ľ: Kaník)
o RP by si nemala prísť (aspoň sa v novelách zákona nedočítala)



len pozor na to, že ak tvoj zamestnávateľ skončí počas trvania rodičovskej dovolenky, resp. nepríjme ťa späť, tak tvoja podpora sa bude vypočítavať z príjmu z dohody (z ktorej už budeš platiť odvody ) a nie z príjmu pred nástupom na rodičovskú dovolenku.
Mila123
11.12.12,08:58
to je samozrejmé.....
SilviaS
13.12.12,07:28
Dobrý den!
Prosím Vás veľmi pekne o radu máme jedno dievča na upratovanie u nás vo firme,ktorá je na dohodou o brigádnickej práci študenta,ktorá má pravidelný príjem každý mesiac má 148,- EUR.Chcem sa opýtať aké druhy poistenia bude musieť platiť do 01.01.2013???dakujem velmi pekne poradáci..:)
veronikasad
13.12.12,07:30
Dobrý den!
Prosím Vás veľmi pekne o radu máme jedno dievča na upratovanie u nás vo firme,ktorá je na dohodou o brigádnickej práci študenta,ktorá má pravidelný príjem každý mesiac má 148,- EUR.Chcem sa opýtať aké druhy poistenia bude musieť platiť do 01.01.2013???dakujem velmi pekne poradáci..:)
kolko má rokov ?
SilviaS
13.12.12,07:31
má 22 rokov..:)
Mila123
13.12.12,07:31
a status dievčaťa chýba....
veronikasad
13.12.12,07:31
má 22 rokov..:)
má uzatvorenú DoBPŠ aj v inej firme ?
SilviaS
13.12.12,07:32
Nie nemá len u nás brigáduje...
veronikasad
13.12.12,07:34
Nie nemá len u nás brigáduje...
Pokial jej príjem nepresiahne 155€ mesačne, môže si u vás uplatniť odvodové zvýhodnenie (na prepísanom tlačive) a zamestnávatel za ňu bude platiť tak ako doteraz len úrazové a garančné poistenie. Predpokladám, že ide o študenta denného štúdia.
SilviaS
13.12.12,07:39
Ďakujem pekne a ešte sa chcem opýtať aké tlačivko si spomínala že treba napísať???
veronikasad
13.12.12,07:40
Ďakujem pekne a ešte sa chcem opýtať aké tlačivko si spomínala že treba napísať???
ešte som to tlačivko nikde nevidela. Zrejme bude na stránke SP.
SilviaS
13.12.12,07:43
dakujem ti pekne...:)
Mila123
13.12.12,07:43
Ďakujem pekne a ešte sa chcem opýtať aké tlačivko si spomínala že treba napísať???
pýtala som sa, čím je, ale neodpovedala si mi.....je dennou študentkou na VŠ?
SilviaS
13.12.12,07:47
áno je študentkou denného štúdia...:)
Mila123
13.12.12,07:47
tak potom oki......
zrzr
13.12.12,17:32
Nezamestnaní budú naďalej môcť pracovať na dohodu
SITA | 12.12.2012 12:52
Rezort práce a sociálnych vecí upustil od svojho pôvodného zámeru zakázať evidovaným nezamestnaným, aby si privyrábali prácou na dohody.

Podľa nového návrhu novely zákona o službách zamestnanosti bude môcť uchádzač o zamestnanie mesačne zarobiť 75 % zo sumy životného minima, čo v súčasnosti predstavuje 145,94 eura. Ide o sumu, ktorá zodpovedá súčasnému maximálnemu zárobku pre evidovaného nezamestnaného. O takomto návrhu by mal minister práce Ján Richter budúci týždeň v pondelok rokovať na zasadnutí tripartity so zástupcami zamestnávateľov a odborárov.
Podľa pôvodného návrhu novely zákona o službách zamestnanosti sa mala možnosť privyrobiť si na dohodu pre nezamestnaných evidovaných na úrade práce od apríla budúceho roka zrušiť. "Vykonávanie zárobkovej činnosti na základe dohôd mimo pracovného pomeru nemotivuje uchádzačov o zamestnanie hľadať si riadne platené zamestnanie na základe pracovného pomeru ani zamestnávateľov vytvárať riadne pracovné miesta,“ zdôvodňovalo svoj prvotný návrh ministerstvo práce......................