Hlinkovx
26.05.04,09:15
Dobry den, prosim Vas o radu.

Sme firma, ktora uctuje v PU a sme platcami DPH. / Uctujeme v startovacej verzii POHODA, ktora bola vydana k maju 2004,nemame totiz vela uctovnych dokladov./ Prvykrat mame nadobudnutie tovaru z iného členskeho statu./Predtym sme nikdy dovoz nemali/

Prosim Vas poradte mi, ako postupovat pri zauctovani nakupu tovaru, valut, ako zauctovat uhradu faktury a ako to hlavne uviest do priznania o DPH. / Nemusi to byt v Pohode, ale konkretne cisla uctu, a riadky DPH – priznania/

Tovar sme kupili v Madarsku na fakturu / bez uvedenia DPH/, ktoru sme tam v hotovosti uhradili vo forintoch v prepocte asi tak 30 000 SK, tovar je urceny na predaj v SR. Jedna sa o nahradne diely pre automobily.

Niekde som citala , ze si sumu z faktury vynasobim kurzom valut stred z NBS, vypocitam si 19% dan a sucasne si odpocitam v danovom prizani tuto dan - takze vysledok z tohto nadobudnutia tovaru bude nulovy. / ale neviem, kde to uviest na tom novom danovom priznani – a ci vobec mam narok na odpocitanie dane/

Bola som sa na to pytat aj na DU, ale odpoved bola, ze este neboli ohladom toho na skoleni. Bolo to hned 5. maja.

Musim este podavat suhrnný výkaz , popripade este nejake ine vykazy.

DAKUJEM VELMI PEKNE
Dada
26.05.04,07:26
My budeme mať dodanie tovaru z Talianska koncom tohto týždňa. Tiež účtujem v Pohode a som si všimla, že v poslednej akutalizácii je funkcia "Vymerať DPH EU". Takže skúsim potom ako to funguje a dala by som ti vedieť.
Hlinkovx
26.05.04,07:51
Dakujem ti
Kde si to prosim ta nasla Vymerat DPH EU?
Ja som si nic take nevsimla.
Ak mozes, odpis mi, kde to najdem.
SILVIA
Dada
26.05.04,07:59
Keď si v prijatých faktúrach a dáš "Záznam", tak tam ponúka "Vymerať DPH EU". Máš ale novú aktualizáciu?
Hlinkovx
26.05.04,10:06
Mam Start Verziu 7701 / zo 14.5.2004/, a nic take tam nevidim.Aku verziu mas prosim Ta ty? KED DAM NOVY ZAZNAM, NIC TAKE MI NEPONUKA, NENASTAVOVALA SI NIECO V UZIVATESLKOM ALEBO GLOBALNOM NASTAVENI?
Dada
27.05.04,06:21
Ja mám Komplet verziu, posledná akutalizácia číslo 7701. Keď zaradím zahraničnú prijatú faktúru, uložím ju. A potom cez "záznam" je tá funkcia "vymerať dph EU". Nikde som to predtým nenastavovala. Ináč máš v nastaveniach zaškrtnuté používanie cudzích mien? Možno či práve toto to neovplyvňuje.
Hlinkovx
27.05.04,08:40
Uz som to konecne nasla, ja som nevedela ani dat fakturu v cudzej mene, ale uz sa mi to podarilo a prisla som aj na ten zaznam vymerat DPH pre EU - urobi interny doklad.
Len dve veci este neviem:

ked pridas tu fakturu v cudzej mene, co vlozis do clenenia pre DPH :
PD, alebo nieco ine
A co do clenenia pre priznanie DPH pri nadobudnuti v EU v tom vymerat DPH pre EU
pri samozdaneni: DDnadEU
pri uplatneni odpoctu: PDnadEU
Dada
27.05.04,09:28
No postupovala som tak, aby to hlavne dátumovo sedelo a boli použité správne kurzy. Takže ti popíšem príklad ako som to tam zadala ja. Nahodila som medzi prijaté faktúry faktúru v cudzej mene. Použila som najprv kurz vystavenia faktúry. Potom som dala "vymerať DPH EU". To mi urobilo interné doklady jedno na samozdanenie a jedno na uplatnenie odpočtu, tiež som použila to členenie ako ty. Potom som sa vrátila späť na tú prijatú faktúru a upravila som ten kurz, ktorý platil pri dodaní tovaru, vtedy mi aj faktúra došla. Interné doklady zostali nezmenené. A to je asi tak všetko. Na prijatú faktúru som dala členenie dph PN. Urobila som skúšobne priznanie na DPH za 5/2004 a hodilo mi to správne do riadku 4 aj do riadku 17. Hádam to bude správne. Uvidíme, čo sa časom z toho vykľuje. :-)))
A použila som aj tie predkontácie čo tam boli cez tú 399. Len neviem, či mám použíť tú 343 s analytikou, ktorú bežne používam, alebo si mám vytvoriť novú.
Hlinkovx
27.05.04,10:02
Diky , tak som si zmenila teda vo fakture clenenie DPH na PN. Toto mi vyslo teda v poriadku, aj predtym s PD clenenim, ale dala som to podla teba - vlastne danove priznanie , ked som mala nahodenu len tu fakturu tak vyslo nulove / vo vysledku/ - takze je to spravne.

Este mi prosim ta povedz, aky ten kurz pouzivas - NBS stred ?

Vysvetli mi prosim Ta, ako je to s valutovou pokladnou, zalozim si pokladnu v cudzej mene, a ako tam robis prijem a vydaj, / myslim v akom kurze prijem a v ako vydaj/

To uz dufam bude posledny krat, ked ta takto otravujem,ale vobec som nemala potuchy, co s tym budem robit.
Diky moc za rady, velmi si mi pomohla.
Dada
27.05.04,10:10
Používam kurzy NBS stred. Každý deň si ich dopĺňam do kurzového lístka, čo je tam.
Mám 3 pokladne a každú ináč odlíšenú, záleží už na tebe akú skratku použiješ. Príjem robím v takom kurze za aký som nakúpila tú cudziu menu a výdaj tiež v tom istom kurze. Dúfam, že to má takto byť. :-)))
Vôbec neotravuješ, budem len rada, ak si budeme môcť vymeniť skúsenosti s Pohodou. :-)))
Hlinkovx
27.05.04,10:10
Este , teraz som si vsimla, ze v globalnom nastaveni je mozny prepocet
/denominacii eura standartny alebo alterantivny / mam standart a moznost uctovat dennym alebo pevnym kurzom / mam denny/ . Je to tak spravne?
To uz bude asi vsetko. Este raz dakujem
Dada
27.05.04,10:13
Mám zaškrtnutý denný. :-))
Hlinkovx
27.05.04,10:20
Som velmi rada, ze si mi pomohla, ja som totiz samouk v Pohode, jednoducho mi nic ineho nezostava, len skusam a dufam, ze to je dobre. Ale zatial to bolo bez problemov, len toto zahranicie... Takze dakujem a idem to tam ponahadzovat, nech sa toho uz na tom stole zbavim, lebo medzitym uz sme mali 6 dovozov a len som to odkladala a odkladala.
fizzy
30.10.06,13:43
Používam kurzy NBS stred. Každý deň si ich dopĺňam do kurzového lístka, čo je tam.
Mám 3 pokladne a každú ináč odlíšenú, záleží už na tebe akú skratku použiješ. Príjem robím v takom kurze za aký som nakúpila tú cudziu menu a výdaj tiež v tom istom kurze. Dúfam, že to má takto byť. :-)))


Toto by aj mna zaujimalo, pomoze mi niekto?...mne ide totiz o dovoz z krajiny mimo EU.
Do uctovnictva mam dat tovar v kurze ktory je na JSDcku alebo podla kurzu narodnej banky v den preclenia?
Lucia7
30.10.06,13:54
Toto by aj mna zaujimalo, pomoze mi niekto?...mne ide totiz o dovoz z krajiny mimo EU.
Do uctovnictva mam dat tovar v kurze ktory je na JSDcku alebo podla kurzu narodnej banky v den preclenia?

Do účtovníctva dávaš kurz NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, v tom prípade ku dňu nadobudnutia tovaru.
fizzy
30.10.06,14:19
aha...cize ku dnu zdanovacieho plnenia.
Dakujem ;)