La1
24.10.12,12:43
Dobrý deň.Po otcovej smrti sme zdedili byt ,kde má každý dedič 1/8.Chcela by som sa spýtať ak mám exekúciu ,či mi môže exekútor siahnuť na 1/8 z bytu.Dakujem.
Mária27
24.10.12,10:54
Exekútor môže predať tvoj podiel hocikomu. Spoluvlastníci bytu majú predkupné právo.
La1
24.10.12,10:57
Dakujem.
doktor23
24.10.12,12:18
Môže ... a pozor na špekulantov .... ak exekútor ponúkne dobrú cenu (opakovaná dražba), sú ľudia, čo to kúpia, následne oslovia spoluvlastníkov, aby odkúpili ich podiel za trhovú cenu, inak podajú na súd žalobu o zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva .....
La1
24.10.12,16:11
A keby som sa tej 1/8 zriekla v prospech mojho maloletého dieťaťa??
Mária27
24.10.12,16:37
Ak je tam už exekútor, veriteľ môže napadnúť ten tvoj právny úkon, že je voči nemu neúčinný podľa § 42a a 42b občiansekho zákonníka.

(4) Právny úkon, ktorému veriteľ s úspechom odporoval, je právne neúčinný a veriteľ môže požadovať uspokojenie svojej pohľadávky z toho, čo odporovateľným právnym úkonom ušlo z dlžníkovho majetku; ak to nie je možné, má právo na náhradu voči tomu, kto mal z tohto úkonu prospech.
La1
06.11.12,09:32
Dobrý deň.Ešte by som mala otázku.Ked mama zdedila po otcovej smrti byt z bezpodielového vlastníctva 3/8 a môj brat zdedil 1/8.Otázka teda znie ,či sa brat môže bez súhlasu matky nasťahovať aj s rodinou do bytu? Z tej časti čo zdedil má na to právo? Dakujeme
draik
06.11.12,09:38
Každý spoluvlastník má právo užívať vec. Podiel 1/8 neznamená, že by mal nárok iba na 1/8 rozlohy bytu.
La1
06.11.12,10:02
Dobrý deň.Ešte by som mala otázku.Ked mama zdedila po otcovej smrti byt z bezpodielového vlastníctva 3/8 a môj brat zdedil 1/8.Otázka teda znie ,či sa brat môže bez súhlasu matky nasťahovať aj s rodinou do bytu? Z tej časti čo zdedil má na to právo? Dakujeme
Mária27
06.11.12,10:20
Ano, má právo užívať si svoj majetok a aj členovia jeho rodiny. Práva a povinnosti má vo výške svojho spoluvlastníckeho podielu, čo sa dosť ťažko realizuje.
Matka ako väčšinový spoluvlastník má právo rozhodovať o hospodárení so spoločnou vecou, vždy však treba druhému spoluvlastníkovi rozhodnutie oznámiť. Ak mu to oznámi, nemôže sa on domáhať na súde zmeny rozhodnutia.
Ajk&
23.11.12,15:27
Na katastrálnom portále medzi neznámymi vlastníkmi sme našli aj nášho starého otca že by mohol byť majiteľom 50 á role (domnievame sa).
Akými dokladmi môžme zdokladovať jeho vlastníctvo keď v 18. a začiatkom 19. storočia sa neuvádzali v matrikách dátumy narodení rodičov a v dedine sa nachádza viac rovnakých mien a priezvisk. Nevedia to vylustrovať na matrike ani na farskom úrade, pretože dátumy narodení rodičov sa vtedy neuvádzali. Nemáme teda ani rodný a sobášny list, lebo nám ho matrika nevie vystaviť. Pritom po celý život žil v tej dedine (narodil sa tam a aj zomrel).

O ten pozemok nikto iný nejaví záujem. Existuje nejaká možnosť (zákonný predpis) aby nás ho notárka nechala predediť s tým, že v prípade že sa ohlásia ešte nejakí dedičia s lepšími dokladmi vydáme im ho?
mlady1
26.11.12,16:10
dobry den chcem sa opytat po smrti oca ostal byt ktory vlastnil z mamou na polovicu suu aj surodenci z 1 manzelstva tak teraz ci maju narok aj ono dedit ked sa ani nenavstevovali nestykali nic.a po rozvode ocovom 1manzelstava ostal byt aj z nybytkom detom a 1 zene dakujem
draik
26.11.12,17:03
Dedia všetky deti, ak neboli platne vydedené.
mlady1
26.11.12,17:13
no a ked ten byt bol pisany aj na oca a aj mamu??teraz sa to akym pomerom bude delit a vobec som neni nadseny zo zakonou na sk tak 30r sa nic nedeje a jak ma byt dedicstvo tak maju narok zrazu
draik
27.11.12,07:34
Ak mali byt v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, tak polovica pripadá manželke poručiteľa a druhú polovicu budú dediť manželka a deti rovným dielom. Ak ho mali v podielovom spoluvlastníctve, tak sa dedí len podiel poručiteľa.
P.S Ak by nebol nadšený aj Váš otec, mohol niektorého z potomkov za splnenia zákonných ustanovení vydediť, takto ide len o Váš pocit.
marjankaj
27.11.12,07:52
Dedia všetky deti, ak neboli platne vydedené.
Dedia všetky otcove deti(teda aj z prvého manželstva) aj manželka rovným dielom otcov podiel. Teda tú jednu polovicu. Druhá polovica patrí stále mame(teda manželke otca)

Mladý1: Viac domotať otázku nešlo?
mlady1
27.11.12,17:48
NO DAKUJEM ALE UZ KED SOM TO DOMOTAL TAK CO UZ NEVYZNAM SA.DAKUJEM ZA NEPOTESUJUCU ODPOVED
marjankaj
27.11.12,21:03
dobry den chcem sa opytat po smrti oca ostal byt ktory vlastnil z mamou(Čia mama? Tvoja? Otcova?)na polovicu suu aj surodenci z 1 manzelstva tak teraz ci maju narok aj ono dedit ked sa ani nenavstevovali nestykali nic.a po rozvode ocovom 1manzelstava ostal byt aj z nybytkom detom a 1 zene (Teda otcovi už nezostalo nič na dedenie? Na koho bol teda napísaný?) dakujem


NO DAKUJEM ALE UZ KED SOM TO DOMOTAL TAK CO UZ NEVYZNAM SA.DAKUJEM ZA NEPOTESUJUCU ODPOVED

Ne keď sa už nevyznáš ty v tvojich rodinných pomeroch, tak ako to máme vylúštiť my?:eek: Zavolaj nejakému jasnovidcovi.
mlady1
28.11.12,14:24
NO MYSLEL SOM MOJU MAMU A NEBOHEHO OTCA
mlady1
27.03.13,19:25
dobry vecer po dlhsej dobe .Chcel by som sa spytat po,dedicskom konani musim mama vyplatiti nevlastnym surodencom podiel z polky bytu co sa dedilo po ocovi.je tam urcita lehota do kedy to treba vyplatit a ak sa nevyplati tak z papierom od notara z dohodou po nedodrzany terminu mozu ist rovno k exekutorovi na vymahanie svojho podielu.Ale ak mama prepise cely byt namna a nevyplati nevlasnych surodencou tak sa pytam z coho jej exekutor moze stiahnut peniaze a kolko ked zaraba 500e a ma aj splatky v bankach alebo ak by uz nezila ci potom sa exekucne pravo prenasa na mna ako jedineho syna z 2 manz a ci ja to budem muset plati alebo su tak robene zakony ze dlhy sa dedia do vysky majetku zosnuleho,nemam zaujem vyplacat nevlastnych surodencov
Xanti
27.03.13,19:27
Exekútor, pošle exekučný príkaz k mame do roboty a zo mzdy jej budú pekne sťahovať a samozrejme bude to podstatne drahšie ako len vyplatenie súrodencov tvojich nevlastných, lebo tam budú aj trovy exekúcie a tie vedia byť pekne vysoké.
doktor23
27.03.13,19:31
Lenže mama má určitý záväzok, o ktorom vie. A ak vykoná kroky, aby poškodila svojich veriteľov, tieto úkony sú odporovateľné v zmysle ust. §-u 42a Občianskeho zákonníka. To znamená, že súd by mohol (a mal) určiť, že prevod bytu na Teba je neplatný a na základe takého rozsudku by sa byt vrátil späť do vlastníctva Tvojej mamy. A neviem, či to dokonca nie je trestný čin - poškodzovanie veriteľa. Ale v trestnom práve nie som doma.
Tvoja mama má záväzok, tak nech ho plní.
mlady1
27.03.13,19:34
tak ja vam dakujem za odpoved a nemam slov na justiciu SK zadarmo prist k niecomu k peniazom a aj tak ich budem muset vyplatit ja nik iny
MarcoM
27.03.13,19:51
mlady1 (http://www.porada.sk/member.php?u=287154): chybu spravil tvoj otec. Keby to vysporiadal za života nebol by problém. S týmto justícia nemá nič tá sa riadi len zákonmi. Zákony prijíma NR SR.
Katy a R
27.03.13,19:59
tak ja vam dakujem za odpoved a nemam slov na justiciu SK zadarmo prist k niecomu k peniazom a aj tak ich budem muset vyplatit ja nik iny

bolo treba riešiť skôr - s otcom. veď ste vedeli, že má deti z 1. manželstva - či:confused:
doktor23
27.03.13,20:12
prečo zadarmo? Sú to otcove deti? Sú. Mal to previesť za života, spraviť závet, vydedenie, niečo.
branislavp
27.03.13,20:27
mladý1, v tomto máš smolu, že otec mal deti aj z 1. manželstva. Všetky otcove deti majú zo zákona dedičský nárok. Daj sa s nevlastnými súrodencami do kontaktu a možno sa aj dohodnete, tak ako by si to Ty chcel. Za pokus Ti to stojí.
arizona
27.03.13,21:43
tak ja vam dakujem za odpoved a nemam slov na justiciu SK zadarmo prist k niecomu k peniazom a aj tak ich budem muset vyplatit ja nik iny

PRIKLAD : keby si mal aj ty dve deti z dvoch mazelstiev, nechcel by si,aby obe tvoje deti dostali po tebe dedicstvo rovnakym dielom?

Zakon nerozlisuje, z ktoreho manzelstva deti pochadzaju, vzdy su to rovnako vlastne deti