jarka1507
24.10.12,13:10
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, v akej lehote má živnostník vystaviť faktúru ak nie je platcom DPH, tiež platí 15 dní ?

Vedeli by ste mi jednoducho vysvetliť ako sa premieta DPH u neplatcov v danovom priznaní (my sme platcom DPH a pracujú pre nás živnostníci ktorí nie sú platcami) DPH odvádzame mesačne

Pri platcoch mi je to jasné DPH na vstupe a výstupe ale u neplatcov?

Ďakujem...

Jarka
kn-alka
24.10.12,11:20
Na čo presne myslíš? Ako vyzerá účtovníctvo neplatcu DPH?
Proste neplatca DPH vôbec nikde neuvádza, všetko (príjmy aj výdaje) účtuje v SPOLU sume, nerozlišuje bez a s DPH.

Ty ako platca DPH dostaneš fa od neplatcu DPH - zaúčtuješ celou sumou do výdavkov.
jarka1507
24.10.12,11:23
A v daňovom priznaní? pýtam lebo napr. dnes mi prišla od neplatcu fa za september, pri platcovi by som fa už zaevidovala s oktobrovým dátumom nakoľko je DPHčka uzavreta ale pri neplatcovi neviem či je ten dátum až tak podstatný a môžem ho dať ešte do septembra, neviem si to predstaviť ako sa to premieta v daňovom priznaní... Neviem či som zrozumiteľná.
kn-alka
24.10.12,11:29
V daňovom priznaní DPH sa to nikde nepremieta!!!
jarka1507
24.10.12,11:43
Ďakujem za odpoveď. a do kedy má vystaviť fa? či môže aj 24.10. za práce vykonané v júli?
kn-alka
24.10.12,11:52
Zákon o účtovníctve

Zákon č. 431/2002 Z.z. z 18. júna 2002 o účtovníctve.
§ 10
Účtovný doklad


(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.

(2) Účtovná jednotka je povinná vyhotoviť účtovný doklad bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, ktorá sa ním preukazuje, a to tak, aby bolo možno určiť obsah každého jednotlivého účtovného prípadu spôsobom podľa § 8 ods. 5.


S touto formuláciou si to možno vysvetliť aj tak, že vystaví faktúru bez zbytočného odkladu po zistení skutočnosti, že zabudol vystaviť faktúru v 7.mesiaci. :)
jarka1507
24.10.12,11:54
áno lebo presne takto som to našla a zostala som z toho zmätená... :D
kn-alka
24.10.12,11:57
Aj neplatca DPH má vystaviť faktúru po dodaní tovaru - služby. Ak vystaví faktúru po XY mesiacoch, môže to vyzerať ako špekulácia. (čo mu doteraz nechýbali peniaze?)

Na druhej strane: čo nie je zakázané - je povolené :)