zuhl
24.10.12,14:08
Ahojte mám jednu problematickú otázku: matka darovala dcére byt počas manželstva, ale na liste vlastníctva a v darovacej zmluve figuruje len dcéra bez manžela. Manžel ju opustil a a odsťahoval sa, ale k rozvodu ešte neprišlo. Dcéra si byt predala a kúpila si druhý. A teraz je tu otázka: po rozvode má on nárok na ten jej nový byt? Lebo názory právnikov sa rozchádzajú. Jeden tvrdí, že áno a druhý že nie, lebo ona si naložila ako chcela so svojim darom a na to on nemá nárok. Tak by som chcela vedieť, či sa tu nachádza nejaký rozvodový právnik a aký ma na to názor. Vopred ďakujem.
doktor23
24.10.12,12:13
Sú na to dva názory ..... jeden je ten, že ak kúpila byt počas manželstva, tak patrí do BSM (avšak pri vyporiadaní by sa malo zohľadniť, čo dala ona z vlastných peňazí, t.j. tých, ktoré pochádzali z predaja nehnuteľnosti vo výlučnom vlastníctve). Na strane druhej, ak nepoužila ani len časť spoločných peňazí, teda peniaze z predaja pokrývali kúpnu cenu, časť právnikov tvrdí, že to nepatrí do BSM ..... ťažko to rozhodnúť od stola, v tom horšom prípade o tom rozhodne až súd :-(
MarcoM
24.10.12,12:52
Právny názor na túto problematiku je podľa mojej vedomosti pomerne jednotný. Keďže dar je vylúčený z BSM, rovnako aj finančné prostriedky z jeho predaja. Pri kúpe už následnej nehnuteľnosti je potrebné preukázať, že všetky prostriedky vynaložené na kúpu tejto nehnuteľnosti išli výlučne z prostriedkov jedného manžela, ktoré získal napr. z predaja nehnuteľnosti, ktorá mu bola darovaná. Problém je, že niekedy je ťažko preukázať, že šlo o prostriedky len jedného manžela.
zalobaba
24.10.12,13:14
V prípade sporu môže dcéra tvrdiť, že peniaze na kúpu toho druhého bytu, jej tiež darovala matka.
zuhl
24.10.12,13:29
Právny názor na túto problematiku je podľa mojej vedomosti pomerne jednotný. Keďže dar je vylúčený z BSM, rovnako aj finančné prostriedky z jeho predaja. Pri kúpe už následnej nehnuteľnosti je potrebné preukázať, že všetky prostriedky vynaložené na kúpu tejto nehnuteľnosti išli výlučne z prostriedkov jedného manžela, ktoré získal napr. z predaja nehnuteľnosti, ktorá mu bola darovaná. Problém je, že niekedy je ťažko preukázať, že šlo o prostriedky len jedného manžela.


Ona si na to zriadila účet, kde prišli peniaze z predaja a odišli na kúpu. Ale čo v tom prípade, ak bola kúpa nižšia ako predaj a zvyšné peniaze minula na poplatky a zariadenie?
verkaz
24.10.12,13:36
Ide predsa o peniaze za darovanú vec, takže by tiež mali byť vylúčené z BSM.
MarcoM
24.10.12,14:00
Zuhl pokiaľ si na to zriadila špeciálny bankový účet, tak nemal by byť problém to preukázať. Pokiaľ cena za ktorú nadobudla novú nehnuteľnosť je nižšia ako bola cena, ktorú obdržala pri predaji svojej starej nehnuteľnosti je to o to ľahšie. Komplikovanejšie by to bolo ak by nová nehnuteľnosť stála viac ako bola suma utŕžená za predaj predchádzajúcej nehnuteľnosti.

Čo sa týka zvyšných peňazí tie sú samozrejme toho, komu bola daná nehnutľnosť darovaná a ktorá sa danú nehnuteľnosť rozhodla predať.