mamina70
24.10.12,16:42
Dobry den, prosim vas,

tento rok zacal zit brat v zahranici, je stale SZCO a cas od casu sa doma objavia upomienky za nezaplatene odvody. Ako a kedy najlepsie ukoncit zivnost? Da sa to, ak ma este nezaplatene zavazky. Ak ano, co s tymi zavazkami?

Dakujem.
sueh
26.10.12,05:13
Ak planuje navrat na slovensko, moze zivnost iba pozastavit na urcitu dobu. Ukoncit ju moze kedykolvek bez ohladu na zavazky. Tie zivnostensky urad riesit nebude. To treba samozrejme doplatit poistovniam.
mamina70
26.10.12,05:33
A ak mu ostali nejake zavazky voci obchodnym partnerom? Moze zrusit zivnost a doplacat ich on ako osoba?
veronikasad
26.10.12,06:11
Dobry den, prosim vas,

tento rok zacal zit brat v zahranici, je stale SZCO a cas od casu sa doma objavia upomienky za nezaplatene odvody. Ako a kedy najlepsie ukoncit zivnost? Da sa to, ak ma este nezaplatene zavazky. Ak ano, co s tymi zavazkami?

Dakujem.
Živnosť môže ukončiť kedykolvek, alebo pozastaviť na obdobie najmenej 6 mesiacov. Ak pozostavená živnosť nebude obnovená do termínu na podanie DP (31.3. nasl.kal.roku), upraví v DP základ dane o nezaplatené pohladávky a nespotrebované zásoby.
Čo sa týka nezaplatených odvodov do poisťovní, doporučujem zistiť v poisťovniach stav, uhradiť nedoplatky a až potom živnosť ukončiť alebo prerušiť. Vyhne sa tak príp. exekúciam zo strany poisťovní.
m.hladka
26.10.12,06:45
Presne tak som riešila aj ja svojho syna, ako hovorí "veronikasad".