zuzkadzugi
24.10.12,16:56
Prosím Vás,

známy začal stavať v roku 2006 rodinný dom, ktorý bol až teraz v roku 2012 skolaudovaný. Rozhodol sa ho nakoniec predať. Problém je, že nevie určiť/preukázať nadobúdaciu cenu toho domu, pretože všetku dokumentáciu stratil. Ako má teraz postupovať čo sa týka preukázania nadobúdanej ceny pri predaji nehnuteľnosti? Môže to spraviť tak, že si dá vypracovať znalecký posudok?
Ak áno, tak potom ten znalecký posudok má odhadnúť cenu nehnuteľnosti v čase začatia výstavby alebo skôr si myslím, že by mohol byť posudok kľudne aj z aktuálneho obdobia, nakoľko dom bol skolaudovaný až teraz. Aký máte na to názor prosím?
IvoM
25.10.12,11:33
Tu ani tak nejde o názor ako o zákon a ten v §8.5 a §8.6 jednoznačne definuje čo je výdavkom pri prevode vlastníctva nehnutelnosti (§8.1b).
V tomto prípade v §8.5f zákona o DzP je možné uplatniť len výdavky preukázateľne vynaložené na obstaranie majetku alebo jeho výrobu vo vlastnej réžii pričom §8.6 vylučuje z výdavkov hodnotu vlastnej práce.
účtovníčka_prešov
25.10.12,11:49
môže preukázať nadobúdaciu cenu nehnuteľnosti znaleckým posudkom, a podľa mňa aj z roku 2012 nakoľko bol skolaudovaný až teraz. Ak tomu dobre chápem, vložený bol do katastra až v roku 2012 na základe kolaudácie. Musí podať daňové priznanie aj keby daň bola 0..
účtovníčka_prešov
25.10.12,11:53
ja som odpovedala na otázku: Ako má teraz postupovať sused čo sa týka preukázania nadobúdanej ceny pri predaji nehnuteľnosti? a to na základe čoho predá majetok a za akú cenu je druhá vec..