szivics
25.10.12,10:54
Dobrý deň, našla som podobné témy, ale nikde nebolo jednoznačne napísané či faktúru môže vystaviť fyzická osoba nepodnikateľ. Ak príde do firmy takáto faktúra, môže sa zaradiť do účtovníctva? Neviem sa rozhodnúť, neviem to podložiť.
Prosím o rady, ďakujem!
veronikasad
25.10.12,08:57
Čo je predmetom "fakturácie"
szivics
25.10.12,09:03
vystúpenie na spoločenskom podujatí
veronikasad
25.10.12,09:04
vystúpenie na spoločenskom podujatímá pridelené DIČ od DU ako slobodný umelec ?
marjankaj
25.10.12,09:08
Dobrý deň, našla som podobné témy, ale nikde nebolo jednoznačne napísané či faktúru môže vystaviť fyzická osoba nepodnikateľ. Ak príde do firmy takáto faktúra, môže sa zaradiť do účtovníctva? Neviem sa rozhodnúť, neviem to podložiť.
Prosím o rady, ďakujem!
Zákon to nezakazuje.
Môže aj uzatvoriť zmluvu podľa občianskeho zákonníka.
szivics
25.10.12,09:08
Nie nemá, práve preto sa pýtam čo s tou "faktúrou" ...či FO nepodnikateľ môže vôbec vystaviť FA, atď.
szivics
25.10.12,10:55
Zákon to nezakazuje.
Môže aj uzatvoriť zmluvu podľa občianskeho zákonníka.

Čiže zákon to nezakazuje, faktúra nemusí obsahovať IČO ani DIČ - keďže ich "dodávateľ" nemá pridelené a napriek tomu je to daňovo uznaný zákon... dobre som to pochopila?
Je možné sa o oprieť o zákony alebo len o ústavu SR čl.2 ods.3 ?
marjankaj
25.10.12,11:24
Čiže zákon to nezakazuje, faktúra nemusí obsahovať IČO ani DIČ - keďže ich "dodávateľ" nemá pridelené a napriek tomu je to daňovo uznaný zákon... dobre som to pochopila?
Je možné sa o oprieť o zákony alebo len o ústavu SR čl.2 ods.3 ?
Podľa ústavy sa máš riadiť platnými zákonmi.
Žiadny zákon nenariaďuje vystaviť faktúru. Iba platiteľ DPH musí vystaviť faktúru.
Žiadny zákon okrem zákona o DPH nestanovuje, čo to tá faktúra je.
Občan nepodnikateľ to zdaní podľa paragrafu 8/1a ako príležitostný príjem.
Ty ho však môžeš zamestnať aj na dohodu o vykonaní práce ak ti táto forma nevyhovuje.
szivics
25.10.12,11:28
Išlo mi o to či to môžem brať ako daňový základ...
čiže ďakujem pekne za ochotu a rady!
marjankaj
27.10.12,13:05
Išlo mi o to či to môžem brať ako daňový základ...
čiže ďakujem pekne za ochotu a rady!
No nie som si istý, čo myslíš pod daňovým základom.
Výdavok nie je daňovým základom.
Podľa zákona o dani z príjmu je

§2
j) základom dane rozdiel, o ktorý zdaniteľné príjmy prevyšujú daňové výdavky (§ 19) pri rešpektovaní vecnej a časovej súvislosti zdaniteľných príjmov a daňových výdavkov v príslušnom zdaňovacom období, ak tento zákon neustanovuje inak,
a daňovám výdavkom

i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11 alebo 14, ak tento zákon neustanovuje inak,
Ak tento výdavok slúžil na dosiahnutie príjmov a je príslušne zdokladovaný podľa zákona o účtovníctve


§10Účtovný doklad

(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať

a) slovné a číselné označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia.


Tak je to v poriadku.
jaja1
31.05.13,06:54
Keď prenajímam nehnuteľnosť, a ubytovaný (je to občianske združenie) pýta odo mňa faktúru, môžem mu ju vystaviť? Som fyzická osoba nepodnikateľ, s prideleným IČO na základe ohlásenia na DÚ, že prenajímam túto nehnuteľnosť. Doteraz som to riešila vždy tak, že dám zmluvu o ubytovaní, + príjmový doklad, a že vraj im to nestačí. Ďakujem za odpoveď
marjankaj
02.06.13,16:16
A kto ti pridelil IČO?
jaja1
03.06.13,07:23
pardón, nie IČO ale DIČ
marjankaj
03.06.13,07:30
No tak mu teda tú faktúru vystav. Ale DIČ na faktúre DIČ neuvádzaj. DIČ si povinná uvádzať iba v styku so správcom dane.