cimocimo
25.10.12,12:57
Dobrý deň poraďáci.
Dcéra si postavila v našom podkroví byt a použila na osvetlenie časti bytu zapustené bodové svetlá.
Problém je v tom, že kábel v ochranných rúrkach doslova horí!!! a následne skratuje.
Na spoj medzi káblom a silikónovým káblikom z objímky bola použitá svorka tzv. čokoládka je v poriadku, ale časť svorky smerom ku káblu a aj kábel asi 15cm je zhorený, ďalej je už v poriadku.
Prvá moja reakcia bola - nedotiahnutá svorka preto som ju dotiahol a skontroloval aj či v nej nechýba prítlačný pliešok. Viete navrhnúť bezpečnejší a hlavne kvalitnejší spoj? Preťaženie kábla? nie, veď sa to prejavuje aj v samostatne napojenom svietidle (35W). neviem čo s tým a obávam sa vzniku požiaru a všetko je samé drevo. Jedná sa o tri svietidlá plus jeden samostatne. Použitý bol kábel Cu 1,5mm.
Má s týmto niekto skúsenosť? Preventívne som osvetlenie vyradil a čakám Vaše "Po-rady"
pekný deň
grinavak
25.10.12,14:05
Dobrý deň poraďáci.
Dcéra si postavila v našom podkroví byt a použila na osvetlenie časti bytu zapustené bodové svetlá.
Problém je v tom, že kábel v ochranných rúrkach doslova horí!!! a následne skratuje.
Na spoj medzi káblom a silikónovým káblikom z objímky bola použitá svorka tzv. čokoládka je v poriadku, ale časť svorky smerom ku káblu a aj kábel asi 15cm je zhorený, ďalej je už v poriadku.
Prvá moja reakcia bola - nedotiahnutá svorka preto som ju dotiahol a skontroloval aj či v nej nechýba prítlačný pliešok. Viete navrhnúť bezpečnejší a hlavne kvalitnejší spoj? Preťaženie kábla? nie, veď sa to prejavuje aj v samostatne napojenom svietidle (35W). neviem čo s tým a obávam sa vzniku požiaru a všetko je samé drevo. Jedná sa o tri svietidlá plus jeden samostatne. Použitý bol kábel Cu 1,5mm.
Má s týmto niekto skúsenosť? Preventívne som osvetlenie vyradil a čakám Vaše "Po-rady"
pekný deň

Nemá sa , ale 3x35 W ti utiahne aj zvonkový drôt (na malú vzdialenosť )
1,5 meď musí uniesť 5x toľko ako malina.

A to prehrievanie máš divné (akože jedným smerom ?? ide teplo ) = skôr by som odstrihol tých 15 cm (vyzerá, že zdroj tepla / zvýšený odpor / znížený prierez bol okolo 5-8 cm od čokoládky ) a znovu strčil do čokoládky
cimocimo
25.10.12,22:33
Ak si myslel ten kúsok ku objímke, tak som tiež nad tým uvažoval "najlepší spoj je žiadny spoj", ale ten kúsok silik. káblika ide do objímky a tá je nerozoberateľná, zanitovaná na pevno. Ja som z toho magor!
bodliak
25.10.12,23:01
Bodovky sa prehrievajú sami o sebe, nemôže tá izolácia prehárať od klasického tepla produkovaného žiarovkou ?
cimocimo
26.10.12,10:13
Bodovky sa hrejú, ale na druhej strane ich používa xy ľudí bez problémov. Skúšal som teplotu spojky u mňa na hornej rampe v kuchyni, ale ani náhodou nebola teplá, no je pravda, že je volná a teda ju chladí okolie. Ak by to bolo od bodovky potom prečo samotná objímka je v poriadku spolu s 15cm silik. káblikom a aj pol čokoládky je bez zmeny, akurát druhá polka spojky a nasledujúcich 15-20cm kábla je zhorených na uhol.
Mne to vychádza na nedokonalý spoj, ale aký zhotoviť??? Doporučujú mi použiť "vago" svorky, no nezdá sa mi, že je to kvalitnejšie ako na skrutku, alebo áno - máte niekto s tým skúsenosť?
cimocimo
05.11.12,12:52
Vymenil som káble i svietidlá a hotovo, nik mi nevedel relevantne zdôvodniť prečo sa prehrievajú, tak som to takto riešil.
Končím s touto témou.