Vladimír Ozimý
22.09.04,12:08
Dobrý deň prajem,

ako by ste účtovali spotrebu benzínu cez účet, keď doklad o spotrebe máte skôr ako výpis z účtu. Ďakujem
ANNA
22.09.04,10:15
Interným dokladom 335, 379.
Ešte by som pridala, že náklady nie je možné účtovať priamo z banky ( teda okrem bankových poplatkov )
Palino
22.09.04,10:59
Súhlasím s ANNA.
danam
22.09.04,12:43
Vsetky odpovede sa tykaju PU. Prosim mozete odpovedat na otazku ale z pohladu uctovania v JU?
Palino
22.09.04,13:34
V JU sa môže účtovať až po odpísaní z účtu, teda účtujem až na základe výpisu z účtu.
Yvvetta
22.09.04,13:46
Ja v JU odpisujem z účtu nákup plat. kartou tým dátumom, ktorý je na výpise, ale DPH si dám do toho mesiaca, ktorý je uvedený na bločku.
Účtujem o nákupe PHM ako výdavok neovpl ZD (suma bez DPH) a DPH. Na konci mesiaca podľa odjazdených km dávam skutočné náklady, teda prepočítavam podľa spotreby uvedenej v TP, počtu km a priem. ceny za benzín.
ekin
22.09.04,16:42
ako som informovana ja, na bankovom výpise je uz mozne uctovat priamo naklady, cize bez predpisu..
ale ktohovie naisto?
Palino
23.09.04,05:17
Nebolo to nikdy vyslovene zakázané, pokiaľ viem, ale je to čistejšie, keď je predpis a na základe neho je úhrada z bankového účtu.
elenka
29.09.04,05:52
Ja v JU odpisujem z účtu nákup plat. kartou tým dátumom, ktorý je na výpise, ale DPH si dám do toho mesiaca, ktorý je uvedený na bločku.
Účtujem o nákupe PHM ako výdavok neovpl ZD (suma bez DPH) a DPH. Na konci mesiaca podľa odjazdených km dávam skutočné náklady, teda prepočítavam podľa spotreby uvedenej v TP, počtu km a priem. ceny za benzín. Yvvetta,
ked uctujes tak ako pises - podla spotreby v TP, najazdenych km a priemernej ceny - vychadza velky rozdiel oproti skutocne zaplatenym PHM - na blockoch ?
Zaujimalo by ma to.
Dakujem.
Pekny den.
Julča
29.09.04,09:32
Ja v JU odpisujem z účtu nákup plat. kartou tým dátumom, ktorý je na výpise, ale DPH si dám do toho mesiaca, ktorý je uvedený na bločku.
Účtujem o nákupe PHM ako výdavok neovpl ZD (suma bez DPH) a DPH. Na konci mesiaca podľa odjazdených km dávam skutočné náklady, teda prepočítavam podľa spotreby uvedenej v TP, počtu km a priem. ceny za benzín.
Ja účtujem nákup PHM v JÚ hneď podľa bločkov z ERP do výdavkov a na konci mesiaca zaúčtujem odrátanie z výdavkov podľa spotreby v technickom preukaze, je to správne , môže to tak byť?
Paula
29.09.04,09:56
V rámci mesiaca sa ti lepšie stráži spotreba (resp.nadspotreba, ktorá môže vyskočiť najmä u starších áut, ktoré dlho nevideli servis), ale v zime v meste zvyčajne stúpa aj u nových áut, takže je dobré k 31.12. urobiť si celoročný prepočet. Tak to vidím spravodlivejšie.
Yvvetta
29.09.04,10:04
Pre : JULČA
Áno Julča, ja si myslím, že je to správne. Dostaneš do výdavkov len to čo tam má byť.
Yvvetta
29.09.04,10:12
Pre : Elenka.
Neskúmam rozdiel, pretože nerobím tie kilometre spravodlivo.
Prispôsobujem si kilometre k nákupu PHM. Nehlásia mi majitelia skutočný stav odjazdených kilometrov. Na koľko litrov mi dajú bločky na toľko sa snažím urobiť kilometre. Ja viem, že to nie je správne. Dúfam, že nikdy neporovná daň. kontrola moje kilometre so skutočnými kilometrami, ktoré sú v aute na tachometri.
Ešte si treba dávať pozor na faktúry zo servisu - tam zvyknú udávať stav kilometrov na tachometri.
Janna
29.09.04,10:39
Ja dávam celé PHM do prevádzkovej réžie a na konci roka mám vytlačenú knihu jázd, kde mi ostane nejaký benzín, ktorý prepočítam a tú hodnotu potom v daňovom priznaní dám ako položku zvyšujúcu základ dane. To bolo však za minulý rok.
j.
Paula
29.09.04,10:48
Yvvetta pozor!! Všade sa píše, že pri kontrole z DÚ sa ako prvé vypýta kniha jázd - prevádzka vozidla. Neunikne im, že odjazdené km nesedia s nákupom PH.
Yvvetta
29.09.04,11:01
Paula, mne kniha jázd sedí s bločkami o nákupe PHM. Písala som, že rozpisujem toľko km, koľko litrov sa nakúpilo PHM. Keď za mesiac mám 100 l benzínu - urobím k tomu knihu jázd na toľko odjazdených km.
A myslím si, že je to správne, pretože do nákladov si nedávam viac, len toľko koľko litrov benzínu bolo nakúpených.
Kontrola keď príde bude kontrolovať minulé obdobie a nie súčasný stav koľko je kilometrov na tachometri. A keď bude kontrolovať napr. r.2003, ťažko asi dokáže či naozaj vtedy bolo na tachometri toľko km koľko je uvedené v knihe jázd.
Paula
29.09.04,11:07
To Yvvetta: Tam je pes zakopaný, nemám skúsenosť, či kontrola nabehne k autu a "čumne" sa na tachometer. Čo ostatná poradcovia, už sa vám kontrola pozrela na tachometer????????????
elenka
30.09.04,06:22
Paula, mne kniha jázd sedí s bločkami o nákupe PHM. Písala som, že rozpisujem toľko km, koľko litrov sa nakúpilo PHM. Keď za mesiac mám 100 l benzínu - urobím k tomu knihu jázd na toľko odjazdených km.
A myslím si, že je to správne, pretože do nákladov si nedávam viac, len toľko koľko litrov benzínu bolo nakúpených.
Kontrola keď príde bude kontrolovať minulé obdobie a nie súčasný stav koľko je kilometrov na tachometri. A keď bude kontrolovať napr. r.2003, ťažko asi dokáže či naozaj vtedy bolo na tachometri toľko km koľko je uvedené v knihe jázd.
Yvvetta,
ja to robím tak isto, do nákladov dávam presne ako bloček na PHM a kilometre v knihe jazd prisposobim, samozrejme pri povinnych pehliadkach v servise, kde su uvedene km - to musi sediet.
Dakujem.
stefan
01.01.05,10:27
Yvvetta,
ja to robím tak isto, do nákladov dávam presne ako bloček na PHM a kilometre v knihe jazd prisposobim, samozrejme pri povinnych pehliadkach v servise, kde su uvedene km - to musi sediet.
Dakujem.Ak správne rozumiem tak sa tu rozprávate o firemnom aute lebo podla mojich informacii na súkromne auto nie je potrebne odkladať bloky, ak sa mýlim tak ma určite opravte lebo som V JU zaciatocnik, ale každý raz musí začať.
bepo
02.01.05,10:27
U nás kontrolovali len knihu jázd,nie tachometer.
bodliak
02.01.05,12:17
Navyse tachometer nie je ziadne oficialne a uz vobec nie ciachovane meradlo. Takze stav na nom moze byt od vykazanej "skutocnosti" aj rozdielny, nie ?
gabri
07.01.05,21:20
Ja keď som začala robiť účtovníctvo, mala som šťastie, robila som vo fy, kde som to mala ako podľa šlabikára.Riaditeľka ma chcela prinutiť spustenou niťou kontrolovať PHM v nádrži :D- tam sme mali nadspotrebu a tak sme si dali auto "prelitrovať".Dostali sme potvrdenie asi za zhruba 10000,- ale potom bolo všetko OK :)
bodliak
08.01.05,08:32
Spustenou niťou ? A bez zápaliek ?
Ako keď blondínka prišla do mototechny:
"Prosím si novú paličku na meranie oleja. Tá stará už po hladinu nedosiahne."

Prepáčte odbočenie od témy :)