Lenka2409
26.10.12,11:35
Ahojte poraďáci. 3 týždeň účtujem v OMEGE a mám teraz taký jeden vážnejší problém. Včera sme uzavreli štvrťročnú DPH, ale nestihli sme spárovať všetky inkasá s odoslanými faktúrami. A teraz to nemôžem urobiť, lebo je tá DPH uzavretá. Volala som do OMEGY a poradili mi, že mám zrušiť DPH, ale šéfka si to neželá, lebo potom keby sme vytvorili novú uzávierku, bol by tam napríklad dnešný dátum a to by bol problém pri daňovej kontrole. A rozúčtovať ti odoslané faktúry mi program nedovolí tiež kvôli uzavretej DPH. Neviete mi niekto poradiť nejaké iné riešenie? Ďakujem.

PS: Som už zúfalá... :(
grammatika
26.10.12,10:17
Myslíš zaúčtovať bankový výpis za 09/2012 po uzatvorení DPH priznania?
To by nemal byť problém, nič to neovplyvňuje a môžeš účtovať úhradu OF cez vzor 1 v BV úplne v pohode aj po uzatvorení DPH.
Lenka2409
26.10.12,10:45
Myslíš zaúčtovať bankový výpis za 09/2012 po uzatvorení DPH priznania?
To by nemal byť problém, nič to neovplyvňuje a môžeš účtovať úhradu OF cez vzor 1 v BV úplne v pohode aj po uzatvorení DPH.

No ja som to skúšala, len problém je v tom, že mi nechce tú danú platbu spárovať s OF, ktorej sa to týka... To je ten problém... :(
Lenka2409
26.10.12,10:49
Ja mám totižto problém s tým, že tie OF, ktoré boli vystavené napríklad v júli a splatené v auguste, septembre atď. mi teraz neukazuje v evidencii UD a ak ich chcem nanovovo zaradiť do EUD, tak mi vypisuje, že nemôžem zapísať doklad do obdobia s uzavretou DPH... :( A preto nemôžem spárovať platby s faktúrami...
saminka6
26.10.12,10:50
Potom zadávate zlý VS. ťuknite na hľadačik a vyberte FA, ktorej sa úhrada týka.
grammatika
26.10.12,10:55
Ja mám totižto problém s tým, že tie OF, ktoré boli vystavené napríklad v júli a splatené v auguste, septembre atď. mi teraz neukazuje v evidencii UD a ak ich chcem nanovovo zaradiť do EUD, tak mi vypisuje, že nemôžem zapísať doklad do obdobia s uzavretou DPH... :( A preto nemôžem spárovať platby s faktúrami...
určite su v EUD, len možno máš zle nastavené obdobie
nemôžeš znovu nahadzovať doklady do EUD, keď boli tam raz nahodené!
Pozri si napr. knihu pohľadávok.
Ale aj v EUD, keď si dáš len OF - naľavo obdobie od otvorenia do zatvorenia - OK (v iných evidenciách OBNOV), tak tam budeš mať všetky vystavené OF aj uhradené aj neuhradené...

Hocikedy môžeš nahodiť úhradu OF, či DF, nemá to vplyv na uzatvorené DPH, nakoľko to uzatvára len doklady s príznakom DPH (tie modré štvorčeky) a BV nemá s DPH nič spoločné...
Lenka2409
26.10.12,11:13
určite su v EUD, len možno máš zle nastavené obdobie
nemôžeš znovu nahadzovať doklady do EUD, keď boli tam raz nahodené!
Pozri si napr. knihu pohľadávok.
Ale aj v EUD, keď si dáš len OF - naľavo obdobie od otvorenia do zatvorenia - OK (v iných evidenciách OBNOV), tak tam budeš mať všetky vystavené OF aj uhradené aj neuhradené...

Hocikedy môžeš nahodiť úhradu OF, či DF, nemá to vplyv na uzatvorené DPH, nakoľko to uzatvára len doklady s príznakom DPH (tie modré štvorčeky) a BV nemá s DPH nič spoločné...

mne je toto všetko jasné.. Ja viem, že mi to tú DPH už neovplyvňuje a viem, že vo filtroch nemám nič nastavená... Už som dvakrát volala do KROSU a tiež mi s tým nevedia pomôcť.. Takže už fakt neviem, ako to nájsť... Jednoducho vo fakturácii v odoslaných faktúrach sú, ale v EUD už nie, pričom vo fakturácii mi jasne označuje krížik stĺpček EVI, tak ako už naozaj neviem, čo s tým môže byť.. :(
grammatika
26.10.12,11:23
mne je toto všetko jasné.. Ja viem, že mi to tú DPH už neovplyvňuje a viem, že vo filtroch nemám nič nastavená... Už som dvakrát volala do KROSU a tiež mi s tým nevedia pomôcť.. Takže už fakt neviem, ako to nájsť... Jednoducho vo fakturácii v odoslaných faktúrach sú, ale v EUD už nie, pričom vo fakturácii mi jasne označuje krížik stĺpček EVI, tak ako už naozaj neviem, čo s tým môže byť.. :(

pozrela si si aj zostavu Prehlad pohladavok?
Lenka2409
26.10.12,11:30
pozrela si si aj zostavu Prehlad pohladavok?

Nie, to som ešte nepozerala... Idem sa na to pozrieť a dám vedieť, či sa niečo objavilo... :(
Lenka2409
26.10.12,11:34
No neukazuje mi tie OF ani v Knihe pohľadávok...
grammatika
26.10.12,11:35
ani keď máš nastavené, uhradené, neuhradené, preplatené?
Pozri si analyticku evidenciu 311 - či ju tam máš zaevidovanú.
Lenka2409
26.10.12,11:35
A ani v prehľade pohľadávok... Už som vážne v koncoch... :(
grammatika
26.10.12,11:36
No neukazuje mi tie OF ani v Knihe pohľadávok...

a pozri si stav dátumu k - daj systémový
grammatika
26.10.12,11:38
zároveň si spusti kontrolu - Firma/kontrola
a takisto Prehlady/odsuhlasenie saldokonta
na tej 311 ju máš?
Lenka2409
26.10.12,11:39
ani keď máš nastavené, uhradené, neuhradené, preplatené?
Pozri si analyticku evidenciu 311 - či ju tam máš zaevidovanú.

Mám niekoľko AE na 311, takže už vážne ničomu nerozumiem... Veď keď je to raz vo FAKTURÁCII a je to označené ako EVIDOVANÉ, tak ako mi to, preboha, môže neukazovať v tej evidencii? Fakt mám vypnutý každý jeden filter, niekoľkokrát som dala vyčistiť, pozerala som to v každej možnej evidencii a ukazuje to len v tej fakturácii. To si zo mňa OMEGA robí srandu alebo čo?
grammatika
26.10.12,11:41
Mám niekoľko AE na 311, takže už vážne ničomu nerozumiem... Veď keď je to raz vo FAKTURÁCII a je to označené ako EVIDOVANÉ, tak ako mi to, preboha, môže neukazovať v tej evidencii? Fakt mám vypnutý každý jeden filter, niekoľkokrát som dala vyčistiť, pozerala som to v každej možnej evidencii a ukazuje to len v tej fakturácii. To si zo mňa OMEGA robí srandu alebo čo?
tak musíš skontrolovať každú AE 311 za obdobie v ktorom bola OF vystavená
A takisto zoznam dokladov k DPH, či je OF zahrnutá vôbec v DPH.
Či je o faktúre vôbec účtované?
Lenka2409
26.10.12,11:47
a pozri si stav dátumu k - daj systémový

Mám to tak nastavené a nič... :(
Lenka2409
26.10.12,11:51
zároveň si spusti kontrolu - Firma/kontrola
a takisto Prehlady/odsuhlasenie saldokonta
na tej 311 ju máš?

Firma - kontrola, nenašlo mi tam tú OF, Prehľady/Osúhlasenie saldokonta - to je všetko prázdne aaa k tej 311 - nie je mi celkom jasné, ako to myslíte.. :P Lebo vo fakturácii to mám zaúčtované len na 602... Ale 311 mi tam neukazuje...
kn-alka
26.10.12,11:57
A v odoslaných faktúrach, keď dáš ukáž odoslanú faktúru - prepojené doklady, ukazuje ti tam doklad z EUD?
grammatika
26.10.12,11:58
Nerozumiem slovíčku vo fakturácii.
Každá OF (ZOF...) musí byť zaúčtovaná v EUD a predpisom 311/602+343
Možno je nesprávne nastavené zaúčtovanie fakturácie, možno Vám tie faktúry vôbec neprenieslo do účtovníctva.

Pozreli Ste knihu analytickej evidencie? Evidenciu DPH? účtovnný denník?
Ak by Ste to mali zaúčtované "len" na 602 - išlo by o nepoddvojné účtovanie, a v kontrole by to vyšlo ako chyba...
čiže v AE na 602 tá faktúra určite je?
grammatika
26.10.12,11:59
Firma - kontrola, nenašlo mi tam tú OF, Prehľady/Osúhlasenie saldokonta - to je všetko prázdne aaa k tej 311 - nie je mi celkom jasné, ako to myslíte.. :P Lebo vo fakturácii to mám zaúčtované len na 602... Ale 311 mi tam neukazuje...
ešte pri firma kontrola - malo by to byť prázdne, ak je všetko správne účtované, resp. môžu tam byť aj "nevýznamné" chyby. ale takáto chyba by bola závažná - červená
Lenka2409
26.10.12,12:08
Nerozumiem slovíčku vo fakturácii.
Každá OF (ZOF...) musí byť zaúčtovaná v EUD a predpisom 311/602+343
Možno je nesprávne nastavené zaúčtovanie fakturácie, možno Vám tie faktúry vôbec neprenieslo do účtovníctva.

Pozreli Ste knihu analytickej evidencie? Evidenciu DPH? účtovnný denník?
Ak by Ste to mali zaúčtované "len" na 602 - išlo by o nepoddvojné účtovanie, a v kontrole by to vyšlo ako chyba...
čiže v AE na 602 tá faktúra určite je?

No, zistila som, že v AE 602 tie faktúry mám, ale v Evidencii DPH nie.. :O Takže teraz neviem... Ale vieš, ono ide o služby oslobodené od DPH, teda účtované s typom sumy 16, tak nemôže to byť aj tým? Ale akože je pri takých faktúrach ten zelený štvorček, že obsahujú DPH, tak teraz neviem... :P Ach, šľak ma trafí dnes...
grammatika
26.10.12,12:09
No, zistila som, že v AE 602 tie faktúry mám, ale v Evidencii DPH nie.. :O Takže teraz neviem... Ale vieš, ono ide o služby oslobodené od DPH, teda účtované s typom sumy 16, tak nemôže to byť aj tým? Ale akože je pri takých faktúrach ten zelený štvorček, že obsahujú DPH, tak teraz neviem... :P Ach, šľak ma trafí dnes...

ale veď to potom nie je v OF ale v zOF!
Lenka2409
26.10.12,12:12
ale veď to potom nie je v OF ale v zOF!

No áno, veď v zOF, ja viem.. :) Ale ukazuje mi ich len v tej fakturácii, ale v EUD nie...
grammatika
26.10.12,12:13
a ak ide o služby, tak sa to neúčtuje cez typ sumy 16 ale OSV!
služba nevstupuje do DPH ale vstupuje do súhrnného výkazu.

tak či onak v evidencii DPH - Tlac-DPH-Evid.DPH zdanitelne obchody-typ DPH tuzemsko aj zahranicie (krizik) tak by Ti ju ukazalo
kn-alka
26.10.12,12:13
No áno, veď v zOF, ja viem.. :) Ale ukazuje mi ich len v tej fakturácii, ale v EUD nie...

V odoslaných faktúrach, keď dáš ukáž odoslanú faktúru - prepojené doklady, ukazuje ti tam doklad z EUD?
grammatika
26.10.12,12:15
No áno, veď v zOF, ja viem.. :) Ale ukazuje mi ich len v tej fakturácii, ale v EUD nie...

skontroluj si účtovný denník, analytiku a hľadaj predmetnú faktúru, či bola zaúčtovaná a či bola zaúčtovaná správne.

A ešte ma napadá, že v BV - daš vzor Z1 a išlo by to jednoduchšie..
Lenka2409
26.10.12,12:20
skontroluj si účtovný denník, analytiku a hľadaj predmetnú faktúru, či bola zaúčtovaná a či bola zaúčtovaná správne.

A ešte ma napadá, že v BV - daš vzor Z1 a išlo by to jednoduchšie..

Išla som cez z1, ale aj tak mi tú zOF nenašlo...
grammatika
26.10.12,12:22
Lenka, musíš si skontrolovať účtovníctvo a ako napísala kn-alka..
Lenka2409
26.10.12,12:23
a ak ide o služby, tak sa to neúčtuje cez typ sumy 16 ale OSV!
služba nevstupuje do DPH ale vstupuje do súhrnného výkazu.

tak či onak v evidencii DPH - Tlac-DPH-Evid.DPH zdanitelne obchody-typ DPH tuzemsko aj zahranicie (krizik) tak by Ti ju ukazalo

No to účtovala účtovníčka predomnou, takže ja som len pozrela, čo tam ona dávala... Ja už som chcela zaúčtovať len tie inkasá, ale ani to sa mi asi nepodarí. A aký je to typ sumy OSV? Lebo ja som vlastne prvá, ktorá sa aj opýta šéfky, že ako treba zaúčtovať to a ono... Predtým tie účtovníčky účtovali, ako im prišlo. Takže preto teraz neviem, ako účtovať napríklad vyslanie opatrovateľky alebo ošetrovateľky, či zdravotnej sestry do zahraničia. Neviem, aký typ sumy tam správne používať.
grammatika
26.10.12,12:26
No to účtovala účtovníčka predomnou, takže ja som len pozrela, čo tam ona dávala... Ja už som chcela zaúčtovať len tie inkasá, ale ani to sa mi asi nepodarí. A aký je to typ sumy OSV? Lebo ja som vlastne prvá, ktorá sa aj opýta šéfky, že ako treba zaúčtovať to a ono... Predtým tie účtovníčky účtovali, ako im prišlo. Takže preto teraz neviem, ako účtovať napríklad vyslanie opatrovateľky alebo ošetrovateľky, či zdravotnej sestry do zahraničia. Neviem, aký typ sumy tam správne používať.
a Ty účtuješ v tom istom softe na tom istom PC ďalej? ak áno, je úplne jednoduché si dať skontrolovať, či daná faktúra je aj účtovaná na 311, alebo niekde inde...už neviem, ako inak poradiť, musíš ju hľadať
Lenka2409
26.10.12,12:27
V odoslaných faktúrach, keď dáš ukáž odoslanú faktúru - prepojené doklady, ukazuje ti tam doklad z EUD?

Nie sú tam žiadne prepojené doklady... :P
Lenka2409
26.10.12,12:30
a Ty účtuješ v tom istom softe na tom istom PC ďalej? ak áno, je úplne jednoduché si dať skontrolovať, či daná faktúra je aj účtovaná na 311, alebo niekde inde...už neviem, ako inak poradiť, musíš ju hľadať

Áno, účtujem v tom ďalej a keď som si pozerala tú analytiku 311, tak mi ju tam normálne ukazuje...
kn-alka
26.10.12,12:32
Tak MUSÍ byť aj v EUD!!! Hľadala si aj podľa partnerov?
Lenka2409
26.10.12,12:32
A aký je to teda ten typ sumy OSV, grammatika? Resp. nemôžeš mi poradiť, ako správne zaúčtovať vyslanie opatrovateľky, ošetrovateľky, resp. zdravotnej sestry do zahraničia? Aby to bolo všetko košer?
Lenka2409
26.10.12,12:33
Tak MUSÍ byť aj v EUD!!! Hľadala si aj podľa partnerov?

Podľa všetkého možného.. Podľa partnerov, interných a externých čísiel, súm, dátumov. Už neviem ako inak hľadať...
grammatika
26.10.12,12:34
Áno, účtujem v tom ďalej a keď som si pozerala tú analytiku 311, tak mi ju tam normálne ukazuje...
keď ti ju ukazuje na 311, tak ju musíš mať aj:
- v prepojených dokladoch vo fakturácii
- prehľadoch - pohľadávok (či už by bola uhradená, neuhradená alebo preplatená)
- a ak si si spustila odsúhlasenie saldokonta ako si písala a nevypísalo Ti žiadnu chybu (červené)ale mala si všetko zelené, tak ju musíš mať v EUD.
kebyže Ti vypísalo chybu, tak sa mohlo stať, že v salde nie je a v účtovníctve je...

ešte si skontroluj hlavnú knihu sumár 311 či sedí presne na sumu z knihy pohľadávok všetkých firiem...
Lenka2409
26.10.12,12:43
keď ti ju ukazuje na 311, tak ju musíš mať aj:
- v prepojených dokladoch vo fakturácii
- prehľadoch - pohľadávok (či už by bola uhradená, neuhradená alebo preplatená)
- a ak si si spustila odsúhlasenie saldokonta ako si písala a nevypísalo Ti žiadnu chybu (červené)ale mala si všetko zelené, tak ju musíš mať v EUD.
kebyže Ti vypísalo chybu, tak sa mohlo stať, že v salde nie je a v účtovníctve je...

ešte si skontroluj hlavnú knihu sumár 311 či sedí presne na sumu z knihy pohľadávok všetkých firiem...

No teraz som spustila kontrolu znova a už som mala červené výkričníky pri niektorých, tak to idem skontrolovať, a potom aj tú 311-ku. Ďakujem zatiaľ. :)
Lenka2409
26.10.12,12:55
No opravila som, čo som vedela, ale tie zOF v tej EUD stále nemám.. :(
Lenka2409
29.10.12,06:57
Ahojte. Tak akurát som zapla OMEGU, že teda dnes to možno pôjde, ale tie zOF mi stále v EUD neukazuje. Už si naozaj neviem dať rady.