Radka1982
26.10.12,11:11
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, som SZČO, používam auto na podnikanie, tj. nemám ho zaradené v obchodnom majetku, 3x do týždňa jazdím na služebky, kúpila som si stravné lístky v hodnote 3, 80€, po novom 4€, ale zaujíma ma či si môžem uplatniť aj cestovné náhrady za pracovnú cestu, ktorá trvá cca 8hodín.
Ako je to s programom Alfa +? Uplatňujem si náhrady za ujeté km, vediem knihu jazd, na konci roka mi tento program sám hodí do DPzFO tieto náklady, či sa to tam musí nejako dopísať? Ďakujem Radka
mi75
28.11.12,17:48
Ja myslím, že ano. To účtovanie cestov. náhrad. Vyjadrí sa k tomu prosím dakto zo skúsených?
wirgi
28.11.12,19:32
Dobrý deň,
chcem sa opýtať, som SZČO, používam auto na podnikanie, tj. nemám ho zaradené v obchodnom majetku, 3x do týždňa jazdím na služebky, kúpila som si stravné lístky v hodnote 3, 80€, po novom 4€, ale zaujíma ma či si môžem uplatniť aj cestovné náhrady za pracovnú cestu, ktorá trvá cca 8hodín.
Ako je to s programom Alfa +? Uplatňujem si náhrady za ujeté km, vediem knihu jazd, na konci roka mi tento program sám hodí do DPzFO tieto náklady, či sa to tam musí nejako dopísať? Ďakujem Radka
Ak máš prihlásené auto na D.ú. a platíš cestnú daň tak si môžeš uplatniť cestovné náhrady. Môžeš si uplatniť buď stravné alebo stravný lístok, nie oboje.
Lenka2409
13.12.12,06:49
Ahojte. Chcem sa opýtať, ak SZČO používa súkromné vozidlo na služobné účely, môže si z toho dať do účtovníctva niektoré alebo všetky výdavky? A musí podávať DP k DzMV, ak ho nemá prihlásené na DÚ a ani zaradené v obchodnom majetku? Viem, že je tu o tom určite veľa popísaného, ale stále si nie som celkom istá. Som úplný začiatočník.
wirgi
13.12.12,10:42
Platilo, že keď ho nemá prihlásené na DÚ a nezaplatí daň z MV, tak si nemôže uplatňovať výdavky. V obchodnom majetku nemusí byť zaradené.
Od nového roka to tuším zmenili nemusí sa prihlásiť auto , len odhláška sa podáva a samozrejme DP k DzMV.
Lenka2409
13.12.12,11:53
Platilo, že keď ho nemá prihlásené na DÚ a nezaplatí daň z MV, tak si nemôže uplatňovať výdavky. V obchodnom majetku nemusí byť zaradené.
Od nového roka to tuším zmenili nemusí sa prihlásiť auto , len odhláška sa podáva a samozrejme DP k DzMV.

A mohol by si ho napríklad teraz dodatočne prihlásiť na DÚ a zaplatiť DzMV? A ak by to urobil, mohol by si výdavky z tohto roka dať do účtovníctva? Síce je na to už asi dosť neskoro, ale nejak by sa to stihnúť dalo, nie?
marjankaj
13.12.12,12:04
Platilo, že keď ho nemá prihlásené na DÚ a nezaplatí daň z MV, tak si nemôže uplatňovať výdavky. V obchodnom majetku nemusí byť zaradené.
Od nového roka to tuším zmenili nemusí sa prihlásiť auto , len odhláška sa podáva a samozrejme DP k DzMV.
Tak to teda určite neplatilo.
Výdavky si môže uplatniť, ak preukáže, že boli použité na dosiahnutie príjmov.
Ak ho však neprihlásil na DU a ani nepodal daňové priznanie z motorových vozidiel, tak mu môžu uložiť za to sankcie. Ale nie za daň z príjmu.
ego.mc
13.12.12,12:06
Prihlásenie vozidla na DÚ (a zaplatenie DMV) a účtovanie výdavkov sú dve navzájom nesúvisiace veci. Ak používate súkromné vozidlo, do výdavkov si môžete dať iba cestovné náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e ZoDP.
Paula
13.12.12,12:10
zo stránky www.drsr.sk:

Podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov ak daňovník s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona o dani z príjmov využije na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní do daňových výdavkov výdavky (náklady) do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu a základnej náhrady za každý jeden km jazdy (tzv. kilometrovné) podľa zákona č. 283/2002 Z. z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že ak daňovník dosahujúci príjmy z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti využíva na cestovanie vlastné osobné motorové vozidlo nezahrnuté do obchodného majetku, uplatní si výdavky v súlade s § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov. Dôležité je, že sa musí jednať skutočne len o vlastné osobné motorové vozidlo, nie o vozidlo prenajaté, vypožičané alebo nákladné.
Daň z motorových vozidiel je daňovým výdavkom v súlade s § 19 ods. 3 písm. j) zákona o dani z príjmov
marjankaj
13.12.12,12:26
Prihlásenie vozidla na DÚ (a zaplatenie DMV) a účtovanie výdavkov sú dve navzájom nesúvisiace veci. Ak používate súkromné vozidlo, do výdavkov si môžete dať iba cestovné náhrady podľa § 19 ods. 2 písm. e ZoDP.
Keďže sa DMV platí až v januári 2013, tak by si nikto nemohol dávať PHL do výdavkov v roku 2012.:eek:
Trochu divný výklad zákona.:eek::confused:

Teda to bolo pre wirgi.
Lenka2409
13.12.12,12:38
Tak to teda určite neplatilo.
Výdavky si môže uplatniť, ak preukáže, že boli použité na dosiahnutie príjmov.
Ak ho však neprihlásil na DU a ani nepodal daňové priznanie z motorových vozidiel, tak mu môžu uložiť za to sankcie. Ale nie za daň z príjmu.

Majankaj, takže ak ho nemá prihlásené na DÚ a nepodáva DP DzMV, tak si nemôže účtovať žiadne výdavky spojené s týmto vozidlom, áno? Lebo predtým mal živnostník auto prihlásené, ale prestal ho používať a kúpil si nové, ktoré už ale na DÚ neprihlásil, preto som sa pýtala, či si môže uplatniť výdavky. Takže ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Teraz už viem, že nemôžem dať do účtovníctva nič, čo sa týka nového vozidla. :)
marjankaj
13.12.12,12:46
Majankaj, takže ak ho nemá prihlásené na DÚ a nepodáva DP DzMV, tak si nemôže účtovať žiadne výdavky spojené s týmto vozidlom, áno? Lebo predtým mal živnostník auto prihlásené, ale prestal ho používať a kúpil si nové, ktoré už ale na DÚ neprihlásil, preto som sa pýtala, či si môže uplatniť výdavky. Takže ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Teraz už viem, že nemôžem dať do účtovníctva nič, čo sa týka nového vozidla. :)
A ty nevieš čítať?
Kde som napísal, že nemôže?:eek:
Akurát môže dostať sankciu za neskoré prihlásenie vozidla na DU.
Lenka2409
13.12.12,12:50
A ty nevieš čítať?
Kde som napísal, že nemôže?:eek:
Akurát môže dostať sankciu za neskoré prihlásenie vozidla na DU.

Aha, tak som to len inak pochopila, no tak pardon... Mám toho dnes veľa. Ďakujem ešte raz.
nika.sum
13.12.12,13:55
Ahojte. Chcem sa opýtať, ak SZČO používa súkromné vozidlo na služobné účely, môže si z toho dať do účtovníctva niektoré alebo všetky výdavky? A musí podávať DP k DzMV, ak ho nemá prihlásené na DÚ a ani zaradené v obchodnom majetku? Viem, že je tu o tom určite veľa popísaného, ale stále si nie som celkom istá. Som úplný začiatočník.

Ak SZCO pouziva sukromne vozidlo na sluzobne ucely, zaplati dan z MV a uplatnuje si (ak je vlastnikom vozidla) pausalnu nahradu za prejazdeny km 0,183+PHM, nic viac si uplatnovat nemoze, vsetky vydavky zahrna pauslana nahrada. Musi si robit knihu jazd, resp. evidenciu prejazdenych km a dokladovat nakup PHM.
slnenko
05.01.13,13:42
v podnikaní používam vlastné osobné motorové vodidlo,nezahrnované v majetku,neprihlásené na DU, môžem si uplatniť cestovné náhrady do nákladov.len treba zaplatiť za rok 2012 v januári 2013 dan z motor.vozidiel.Je to tak správne?
december85
13.02.13,07:19
SZČO pracuje v nemecku, chodí tam tak na 4-5 týždnov, dochádza vlastým autom, ktoré nemá v obchodnom majetku, neprihlásené na DU. Keby ho teda napríklad dnes prihlási na DU, doplatí dan z MV, môže do DP za rok 2012 uplatniť cestovné náhrady? Je jasné, že by ho sankcie neobišli. Výdavky na cestovné náhrady by sa mohli počítať do DP za rok 2012 ? ďakujem