julia2
26.10.12,14:37
Vie mi niekto poradiť???

Ako je možné,, že v tomto štáte rastú minimálne mzdy,,rastú dôchodky,, valorizujú sa platy,,,len vychovávateľky v Školskom klube detí už tri roky majú ten istý plat.. a ako to vyzerá,,ešte aj niekolko rokov to tak má byť!!! Preberie sa už konečne p. minister a bude s tým niečo robiť,,alebo potrebuje dostať zas nejaký otvorený list Vychovávateliek???
Aká je vaša skúsenosť??

Za 25 rokov praxe stále len do 580 €??? ,, veď aj ten deviatkový plat išiel hore, tak by nám mali doplácať viac a nie len do 580???
Silná diskriminácia a podcenenie práce v ŠKD!!!

Preto vychošky ani nepodporujte štrajk,,lebo to ..... čo zarobíte vám zoberú a ešte si zaplatiť soc...
brontosaurus
26.10.12,16:49
Logicky by som práve že volil opačný spôsob, ako navrhuje autorka otázky.
Ak sa bude štrajkovať a podarí sa vydobyť teraz aspoň tých 10% do taríf, tak konečne prekročíte rozdiel medzi tým o čo ste spadli a konečne budete mať už vyšší plat. Nehovoriac o tom že chcú, aby sa platy každý rok zvýšili o 10%, čiže do konca volebného obdobia o tých 30% k platom.
Ak ale budete vyzývať k tomu, nič nerobme, neozývajme sa, neštrajkujme, tak potom ešte dlho budeme na tom tak, ako sa teraz cítite vy.
Dovolím si nesúhlasiť aj s tým, že ste boli nútená mať 3 roky ten istý plat a ešte že ho niekoľko rokov mať taký budete. Ak získate aspoň 30 kreditov, alebo 60 kreditov, tak sa vám zvýši plat automaticky o 6% či 12% a neprídete ani o dorovnanie platu, ak vám ho ešte stále dorovnávajú.
220870
26.10.12,17:21
Nevzdelanosť slovákače ktorá stále nepochopila situáciu ,význam štrajku, protestu.
julia2
29.10.12,07:08
neviem, či by si nechali učitelia siahnuť na plat,,o jednu triedu nižšie,,,nehovoriac o tom, že naše uväzky sú o 5 hod. vyššie a hodina má 60min., bez triednictva a nadčasov...
brontosaurus
29.10.12,07:24
Aj učitelia a aj vychovávatelia sú rovnocennými pedagogickými zamestnancami.
Problém vidím v tom, že učiteľ je platený z iného finančného balíka školy, ako vychovávateľ. Preto veľa krát počuť, že u vás nemáme na odmeny, nie sú financie na stavebnice, hry, materiál a podobne a najviac ma vytáča ak počujem, že škola musí ešte doplácať na ŠKD. Pokiaľ to bude stále tak, že ŠKD bude "len" nejaký doplnok školy, kde deti "len" čakajú pokiaľ prídu rodičia, kde sa deti "len" hrajú a vychovávatelia sa "len" hrajú, tak to bude podľa mňa ešte dlho tak.
Pojem "nadčas" je u nás v ŠKD kde sa boríme s tým, aby čo najviac z nás na škole malo aspoň aký taký úväzok, len zbožným želaním.
U nás je jediná možnosť ako si "prilepšiť" k platu to, že chodíme zastupovať za učiteľov a tie hodiny si dáme potom preplatiť.
aicha15
06.11.12,17:46
Úplne súhlasím brontosaurom. Každý berie ŠKD len ako úschovňu detí. Často nemajú poňatie o tom že v ŠKD sa uskutočňuje a plní nejaký plán. Čo sa týka platu, tak ja som začínajúca, nerobím ani dva roky, ale plat nemám ani 400 eur. Teraz keď nemám ešte rodinu a deti tak mi to ako tak nevadí, ale s 370 eurami, si neviem predstaviť fungovanie v dnešnom svete.
brontosaurus
06.11.12,18:24
Nehovoriac o tom, že plat je asi taký, ako keby ŠKD naozaj bola "len" úschovňa detí.
Zoberme si to tak. Mladé šikovné dievča, žijúce v Bratislave, skončí strednú pedagogickú školu a zamestná sa ako vychovávateľka v ŠKD. Je "len" stredoškoláčka, je bez praxe, šup s ňou do 7. platovej triedy. Nástupný plat 435 EUR (410 EUR tarifný plat a 25 EUR príplatok začínajúceho zamestnanca) v hrubom a na výplatnej páske 365 EUR v čistom. A to za podmienky, že bude mať plný úväzok, čo nie je všade bežné a hlavne nie tam, kde je veľa vychovávateliek.
Práca s dnešnou mládežou, písanie podrobných príprav po večeroch či počas víkendu, absolvovanie adaptačného vzdelávania, vedenie agendy, triednej knihy, príprava podujatí pre rodičov, besiedky, celoklubové akcie, sedenie na poradách, riešenie problémov s rodičmi a pod. To všetko za 365 EUR mesačne.
Keby išla "len" dokladať tovar do hypermarketu, či tam sedela za pokladňou, tak si za mesiac zarobí viac!
Rebecka
07.11.12,08:51
Súhlasím s vašimi názormi. Myslím si, že by sme mali predovšetkým "bojovať" za to, aby nám znížili úväzky na 25 hodín týždenne. My sme na škole 3 vychovávateľky a plný úväzok sme nemali už niekoľko rokov. Nemáme ani šancu si ich dopĺňať učením a hodín, ktoré si môžeme dať preplatiť za zastupovanie učiteľky, je veľmi málo.
renspa
21.11.12,03:31
my musime byt na pracovisku 6.5 hodin denne a na pripravu doma mame 1,5 hodiny akurat vcera sme mali poradu a to dorovnávanie k platu, prosim vas ked zmenite školu dorovnavanie sa ruši už nan nemate narok, v septembri som menila zamestnanie išla som z jednej školy do druhej a dorovnanie je fuč:(
julia2
06.01.13,17:54
No a je to tu,, čo sme si my - Vychošky vydobyli týmto štrajkom???????Likvidáciu, preto som vyzývala, aby druž. neštrajkovali,,a teraz zobrali tam, kde je najmenej . v ŠKD,,znížením normatívov nás zlikvidujú,,pôjde teraz niekto štrajkovať aj za školské kluby???????? toť otázka,,,,,
brontosaurus
06.01.13,19:06
Vydobylo sa zatiaľ to, že sa nám zvýšil teraz od januára plat o 5%.
Vydobylo sa to, že vláda si uvedomuje že sa vieme spojiť a nebyť už ticho.
Vydobylo sa to, že zriaďovateľ už nemá zadržiavať financie na platy a tak je šanca na vyššie osobné ohodnotenie a aj odmeny.
Vydobylo sa to, že je aspoň aká taká šanca že sa platy budú zvyšovať každým rokom.

Znížením normatívov nás nezlikvidujú, aj keď uznávam, že to bude zložitejšie. Po novom škola dostane síce oveľa menší normatív na žiaka v ŠKD, ale dostane ho na všetkých žiakov na škole a nie len na tých čo navštevujú ŠKD. Ak má škola napríklad 600 žiakov, ŠKD navštevuje 150 žiakov, tak bude na tom finančne viac menej tak isto ako doteraz.
Samozrejme, je predpoklad že sa zvýšia aj poplatky za ŠKD, ale nebude to podľa mňa až také tragické, to zvýšenie podľa môjho názoru bude len o niekoľko EUR mesačne.
julia2
09.01.13,09:10
Ešte by sa ale malo vydobyť aj to, aby hodina vých. činnosti trvala 45 minút,,,,niesme schopní naplniť uv