SEID
26.10.12,16:16
Dobrý deň, plánujem otvoriť živnosť. Ako na začiatok chcem napísať, viem o tom, že takýchto tém je veľa, ale nenašiel som odpoveď čo by mi vyhovovala...
Takže pôjde o dovoz z Číny (Hong Kong)
-a stále mi nieje jasná jedná vec...

Chcem nakupovať a dovážať z Číny oblečenie, ja ako živnostník, kt. nebudem platcom DPH bude predstavovať aký náklad...
Alebo ako môžem vypočítať clo+DPH (je presný koeficient na všetko oblečenie, alebo sa to rozdeľuje do kategórií...

Dáme si to na príkladoch:
1.pr. objednám si Bundu z Číny za 35,97USD, poštovné cez China air post zdarma...
----čo presne budem musieť odviesť štátu a colnému úradu? teda akú presnú sumu?
2.pr. objednám si presne to isté, ale s väčším počtom (100) teda, 3597USD, pošta zdarma...
----DPH+clo v tomto prípade?
3.pr. objednám si tričko v hodnote 16,52USD, pošlem si to DHL službou za 29,54USD,,, celkové naklady obsatarania budú predstavovať 46,06USD
----akú sumu zaplatím štátu a celkovo colnému úradu v tomto prípade?


vopred veľmi pekne ďakujem, lebo čím viac zisťujem, tým sa väčšmi strácam :/
tictac7
26.10.12,18:37
clo zistíš z colného sadzobníka. K colnej hodnote (teda suma tovaru+clo) si prirátaj 20% DPH
misomiso
26.10.12,18:45
Ano, TARIC sa to vola, treba vygooglit.

Joj, zasa vsetci chcete iba dovazat z Ciny.

Prave som sa vratil z Ciny, ti Cinania vobec nie su sprosti. Predavaju do celeho sveta najvacsi a najlacnejsi brak a za utrzene peniaze si kupuju najkvalitnejsie vyrobky z USA, Japonska ale hlavne z Europy...
SEID
26.10.12,19:12
clo zistíš z colného sadzobníka. K colnej hodnote (teda suma tovaru+clo) si prirátaj 20% DPH

ok, väščina handier 12%, ďakujem...

ale ešte 1 otázka, clo sa nevzťahuje na nejakú sumu, vedel by mi niekto povedať o akú presnejšie? druhá podotázka, kedže sa nevzťahuje na clo, DPH sa musí platiť tak, či tak?
tictac7
26.10.12,19:41
1. neviem
2. áno, DPH sa platí vždy. Bez ohľadu na to či je clo 0,-- alebo viac...
SEID
26.10.12,19:44
- zásielky do 22 EUR: úplne oslobodenie od cla aj DPH
- zásielky s hodnotou nad 22 EUR a do 150 EUR: oslobodene od cla, ale s výberom DPH
- zásielky nad 150 EUR: výber cla aj DPH

lebo toto som nasiel tu na porade, sice je to odpoved z 23.3.2010, ale podla mna musi este nieco taketo existovat
tictac7
26.10.12,19:48
lebo toto som nasiel tu na porade, sice je to odpoved z 23.3.2010, ale podla mna musi este nieco taketo existovat

...hmmm, a vnímaš aj tie sumy? Ty tu riešiš podnikanie.....
SEID
26.10.12,19:52
samozrejme, ze kukam aj tie sumy, ale neni problem sa s dodavatelom dohodnut, aby pokusoval tovar do viac zasielok, ci aj tak sa ma to bude tykat? ked im prejde za 1-2 dni 10 balikov na moje meno?
Kvaka
26.10.12,20:07
samozrejme, ze kukam aj tie sumy, ale neni problem sa s dodavatelom dohodnut, aby pokusoval tovar do viac zasielok, ci aj tak sa ma to bude tykat? ked im prejde za 1-2 dni 10 balikov na moje meno?Nešpekuluj, draho ťa to vyjde, samozrejme, že to zistia.