aja24
23.02.06,14:21
Ahojte poraďáci,
prosím o radu, kamarátka pracuje ako recepčná 12 hodín. Niekedy si dá obed, nakoľko tam majú stravovacie zariadenie a strhnú jej 22,- Sk z výplaty. Ale väčsinou si nosí jedlo z domu. Pracuje 12 hodín a preto sa Vás pýtam, nemá zo zákona nárok na stravné lístky od zamestnávateľa? Veď je to postavené na hlavu aby toľko robila, nemá čas sa najesť a žiadne stravenky? Prosím poraďte mi, čo má spraviť.
Či sa má obrátiť na zamestnávateľa a pýtať si stravné lístky a hlavne v akej hodnote je zamestnávateľ jej poskytnúť stravenky.
Ďakujem Vám za odpoveď. :)
Yvvetta
23.02.06,13:25
Ak zamestnávateľ vie na pracovisku zabezpečiť teplú stravu, nevidím dôvod prečo by mal ešte dávať stravenky na tie dni zamestnancovi, kedy zamestnanec nebol na obede.
Ale nehovorím, že nemôže. Je to na zamestnávateľovi.
Zita5
23.02.06,13:25
Ahojte poraďáci,
prosím o radu, kamarátka pracuje ako recepčná 12 hodín. Niekedy si dá obed, nakoľko tam majú stravovacie zariadenie a strhnú jej 22,- Sk z výplaty.

To znamená , že keď jej strhnú z výplaty tak platí doplatok za stravný lístok , to znamená , že zamestnávateľ si plní svoju povinnosť . Nie je nikde napísané , že je povinný jej dať stravné poukážky .

A keď niečo platím , tak sa zaujímam že čo platím , nie ?

Ale väčsinou si nosí jedlo z domu. Pracuje 12 hodín a preto sa Vás pýtam, nemá zo zákona nárok na stravné lístky od zamestnávateľa? Veď je to postavené na hlavu aby toľko robila, nemá čas sa najesť a žiadne stravenky? Prosím poraďte mi, čo má spraviť.
Či sa má obrátiť na zamestnávateľa a pýtať si stravné lístky a hlavne v akej hodnote je zamestnávateľ jej poskytnúť stravenky.
Ďakujem Vám za odpoveď. :)


Odpoveď červená . Ja to aspoň tak chápem , že zamestnávateľ si plní svoju povinosť , ale zrovna možno ona by chcela stravné poukážky a preto sa jej nepáči .Takže , ja by som to nevidela ako na hlavu postavené .
Tweety
23.02.06,13:26
Ahojte poraďáci,
prosím o radu, kamarátka pracuje ako recepčná 12 hodín. Niekedy si dá obed, nakoľko tam majú stravovacie zariadenie a strhnú jej 22,- Sk z výplaty. Ale väčsinou si nosí jedlo z domu. Pracuje 12 hodín a preto sa Vás pýtam, nemá zo zákona nárok na stravné lístky od zamestnávateľa? Veď je to postavené na hlavu aby toľko robila, nemá čas sa najesť a žiadne stravenky? Prosím poraďte mi, čo má spraviť.
Či sa má obrátiť na zamestnávateľa a pýtať si stravné lístky a hlavne v akej hodnote je zamestnávateľ jej poskytnúť stravenky.
Ďakujem Vám za odpoveď. :) Pozri ustanovenie ZP:
§ 152
Stravovanie zamestnancov


(1) Zamestnávateľ je povinný zabezpečovať zamestnancom vo všetkých zmenách stravovanie zodpovedajúce zásadám správnej výživy priamo na pracoviskách alebo v ich blízkosti. Túto povinnosť nemá voči zamestnancom vyslaným na pracovnú cestu.

(2) Zamestnávateľ zabezpečuje stravovanie podľa odseku 1 najmä podávaním jedného teplého hlavného jedla vrátane vhodného nápoja zamestnancovi v priebehu pracovnej zmeny vo vlastnom stravovacom zariadení, v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa alebo zabezpečí stravovanie pre svojich zamestnancov prostredníctvom právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie sprostredkovať stravovacie služby, ak ich sprostredkuje u právnickej osoby alebo fyzickej osoby, ktorá má oprávnenie poskytovať stravovacie služby. Na účely stravovania sa za pracovnú zmenu považuje výkon práce dlhší ako štyri hodiny. Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže zabezpečiť poskytnutie ďalšieho teplého hlavného jedla.

(3) Zamestnávateľ prispieva na stravovanie podľa odseku 2 vo výške najmenej 55 % ceny jedla, najviac však na každé jedlo do výšky 55 % stravného poskytovaného pri pracovnej ceste v trvaní 5 až 12 hodín podľa osobitného predpisu. Okrem toho zamestnávateľ poskytuje príspevok podľa osobitného predpisu.

(4) Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi finančný príspevok v sume uvedenej v odseku 3, len ak povinnosť zamestnávateľa zabezpečiť zamestnancom stravovanie vylučujú podmienky výkonu práce na pracovisku alebo ak zamestnávateľ nemôže zabezpečiť stravovanie podľa odseku 2.

(5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov

a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci,
b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
bepo
23.02.06,17:40
Hlavne má zo zákona nárok na prestávku na jedlo takže môže chodiť na obed.
Netka
22.05.06,05:31
Ahojte poraďáci.
Mňa by zaujímalo ako to je s nevydanými lístkami z minulého roku, na ktoré mal zamestnanec nárok? Dali mi rozrátať či bolo skutočne vydané také množstvo lístkov ako bol nárok a prišla som na to, že zamestnanec mal nárok na viac lístkov ako odobral. Môžem mu ich vydať dodatočne aj keď mu na ne vznikol nárok v minulom roku?
Prosím poraďte mi.
Ďakujem
Tweety
22.05.06,05:48
Ahojte poraďáci.
Mňa by zaujímalo ako to je s nevydanými lístkami z minulého roku, na ktoré mal zamestnanec nárok? Dali mi rozrátať či bolo skutočne vydané také množstvo lístkov ako bol nárok a prišla som na to, že zamestnanec mal nárok na viac lístkov ako odobral. Môžem mu ich vydať dodatočne aj keď mu na ne vznikol nárok v minulom roku?
Prosím poraďte mi.
Ďakujem S vydaním straveniek by nebol problém, problém je s nákladmi , ktoré by neboli daňové, pretože sa netýkajú roku 2006, ale 2005.
Zhrniem, ak ste sa rozhodli zamestnancovi vydať stravenky, tak áno, ale náklady daňovo neuznané.:cool:
elena74
14.06.06,11:14
ahojte poradaci,
je tu z vas niekto taky kto dostava gastro listky aj za dovolenky?
jedna pani uctovnicka mi vravela ze u nich vo firme ano, za akych podmienok je to mozne ?

dakujem...
Tweety
14.06.06,11:17
ahojte poradaci,
je tu z vas niekto taky kto dostava gastro listky aj za dovolenky?
jedna pani uctovnicka mi vravela ze u nich vo firme ano, za akych podmienok je to mozne ?

dakujem...
Zo zákona nie, nepatria,ale ak je to ošetrené k KZ, tak môže sa poskytnúť aj za iné dni.(PN, dovolenka,P...)
rosemary
14.06.06,11:20
My dávame zamestnancom stravné lístky aj za dni riadnej dovolenky, máme to ošetrené v kolektívnej zmluve.
elena74
14.06.06,11:29
dakujem za rychlu odpoved....:-)
Chobot
14.06.06,11:48
ahojte poradaci,
je tu z vas niekto taky kto dostava gastro listky aj za dovolenky?
jedna pani uctovnicka mi vravela ze u nich vo firme ano, za akych podmienok je to mozne ?

dakujem...

U nás ich tiež dávajú. Odbory ani zástupcu zamestnancov nemáme, máme to ošetrené v smernici "Stravovanie zamestnancov".