stellia
26.10.12,21:34
Prosím o názor, či je možné takto ohodnotiť žiaka:
Dcéra 13- ročná (od 1.triedy má na vysvedčenie samé jednotky, v žiackej nemala nikdy horšiu známku ako dvojku) priniesla v žiackej knižke päťku. Učiteľka sa rozhodla pre nasledovné skúšanie: dávala otázky do pléna a vyvolávala jednotlivých žiakov a podľa toho ako odpovedali ich hodnotila známkami 1,3 a 5. Dcéra sa hlásila takmer na všetky otázky, ale vyvolala ju až vtedy, keď sa nehlásila, na otázku nevedela odpovedať, preto dostala päťku. Na ďalšie otázky sa opäť hlásila, ale nedostala šancu na opravu. Zarážajúce je, že niektorých žiakov vyvolávala aj keď sa hlásili a dokonca ich vyvolala dvakrát, takže dostali dve jednotky. Moja dcéra napriek tomu, že sa hlásila celú hodinu nedostala šancu na opravu. Preto neviem, či je vôbec možné, aby učiteľka dala žiakovi známku z odpovede na základe jednej otázky, kde je možná len niekoľkoslovná odpoveď. Veď ak zavedie takéto skúšanie, možno jej nabudúce opäť nevyjde otázka, dostane znovu päťku a prepadne?? Viacerí rodičia to hodnotíme ako nespravodlivosť, neobjektívnosť a zvažujeme sťažnosť. Na druhej strane sa bojím, aby som dcére neublížila tým, že si na ňu učiteľka "sadne"...
bubkoch
26.10.12,19:39
a to ti rozpravala dcera alebo ucitelka ? alebo si bola priamo na hodine ?
stellia
26.10.12,19:43
Rozprávala to dcéra aj ostatní spolužiaci, aj tí čo dostali jednotky. Ak narážaš na klamstvo, tak si na omyle. S dcérou som to preberala, chcem ísť s tým za učiteľkou, dcéra súhlasí, išli by sme spolu. Akurát sa bojím, že si po tom na ňu sadne...
Je podľa teba takýto postup normálny?
Martin1310
26.10.12,19:45
A čo by si spravila Ty na jej mieste,odpustila by si jej to? Ako by sa na to pozerali ostatný žiaci ktorí tiež dostali pätku?
stellia
26.10.12,19:50
Nečítaš moju otázku? Pýtam sa, či je možné skúšať decko na základe jedinej otázky, kde je možná párslovná odpoveď??? Aká je spravodlivosť, ked iných hlásiacich sa vyvolávala aj dvakrát a dostali po dve jednotky a iným, čo dostali päťky a hlásili sa na ostatné otázky nedostali šancu na opravu? Aká je v tom spravodlivosť?
Darina1234
26.10.12,19:50
nechaj si to prejst hlavou, zvaž, co je lepsie pre dceru, bud jej vysveliť, že aj toto sa v živote stava a pripraviť ju na taketo situacie alebo ak uznas za vhodne, chod na konfrontaciu priamo s ucitelkou a ziadaj vysvetlenie
avalik
26.10.12,19:53
my sme taketo nieco tiez mali na matike ... volali sme to preplesk ... na zaciatku hodiny ucitelka takto preklepla vsetkych z predchadzajuceho uciva ... ci sa hlasil, ci nie ... ale to boli "male" jednotky alebo patky ... 5 jednotiek = velka jednotka, 5 patiek = velka patka - az tie isli do ziackej ... a okrem tychto boli uz len znamky z pisomky

podla mna to bol dobry system, lebo sme sa museli ucit na kazdu hodinu :)
stellia
26.10.12,19:54
díky za pochopenie, mrzí ma to za ňu, lebo ten predmet mala rada, ale teraz z neho bude mať asi stres...
Darina1234
26.10.12,19:56
Tak jej pomoz ako mama, vysvetli, rozpravaj, aby stres nemala.
Xanti
26.10.12,19:56
Stelia,
poučenie pre tvoju dcéru .. na tejto hodine nech sa nehlási.

A detto ako píše 1Dara, mala som čosi podobné na nemčine ( dodnes z nej neviem ani slovo ) ... fasla som 3 päťky za jednu hodinu a vybavené ... samozrejme odrádzalo ma to od učenia, ale nikdy som horšiu známku na vysvedčku nemala ako 3.
Xanti
26.10.12,19:57
Ale vieš aj ked sa človek učí na každú hodinu nemôže ovládať všetko .. lebo všetko ovláda len Boh a Chuck Norris :D
kukučka
26.10.12,19:59
robíš predčasné závery, nabudúce môže mať ona dve jednotky a druhí päťku
jozka56
26.10.12,20:00
Nechcem rýpať, ale prečo dcéra nevedela odpovedať na všetky otázky????
Takéto hodnotenie učiteľa považujem za veľmi nesprávne a neobjektívne.
Nikdy nezabudnem, ako sme celá trieda na ZDŠ dostali 5 na hodine z matematiky, keď sme nedokázali správne zodpovedať niektorú z viet o zhodnosti trojuholníkov (sss, sus alebo usu).
Ako učiteľka za 12-sť rokov svojej praxe som žiaden takýto prešlap nespravila:)
stellia
26.10.12,20:01
Asi bude naozaj najlepšie nehlásiť sa:-)
Je to čudné, keď sa jej pozriem do žiackej a má tam od začiatku roku samé jednotky a zrazu päťku...Aby takýmto štýlom skúšania nakoniec neprepadla.
buchač
26.10.12,20:02
Nečítaš moju otázku? Pýtam sa, či je možné skúšať decko na základe jedinej otázky, kde je možná párslovná odpoveď??? Aká je spravodlivosť, ked iných hlásiacich sa vyvolávala aj dvakrát a dostali po dve jednotky a iným, čo dostali päťky a hlásili sa na ostatné otázky nedostali šancu na opravu? Aká je v tom spravodlivosť?

JE ...a ešte ako ...

Ibaže to je už iný level ...
Úctu žiaka zachovať k pedagógovi a ne/spravodlivosť pedagóga k žiakovi ...

Zažil som oboje ...
Profesor literatúry vyskúšal za cca 15 minút 40 študentov ... nik sa nesťažoval na známku ...zlatý to bol človek - aj pedagóg ...
Profesor ruštiny bol zasa riadne hovado ...ku mne sa obzvlášť svinsky zachoval .......do podrobnosti radšej nejdem , chcem sa v kľude vyspať ( ešte aj teraz , po rokoch sa mi bičak v kešeni otvára )...
avalik
26.10.12,20:03
no ved ja som nepisala, ze boli len jednotky ... ale ked je napr. jedenast jednotiek a 2 patky, plus jednotky, dvojky z pisomiek ... tak to bolo za jedna alebo za dva :)
jozka56
26.10.12,20:03
stellia neboj sa, Tvoja dcéra neprepadne.....rýchlovky skúšania sú dosť náročné, ale deti sa pri nich oťukajú.
danushka
26.10.12,20:18
A môj syn na ZŠ, keď doniesol prvú 5ku asi v 5. ročníku a ustráchaný /neviem prečo/ mi to oznámil pred dverami domu, ja som mu povedala: ,,no konečne!"...čo by to bolo za žiaka bez päťky...
Na strednej raz zlízol behom jednej hodiny 4x 5ku a vtedy som povedala: ,,no zbohom!" :D

A sme tu, aj on, aj ja. Z jednej hodiny netreba mať hlavu v smútku. Keby to bolo niečo opakované a dieťa by malo pocit neohodnotenia za naozaj veľa vynaloženého úsilia, potom by som zvážila pokojný rozhovor s pani učiteľkou.

Dcéra mala napríklad celú ZŠ len jednotku z matiky. Teraz je na strednej na tech.lýceu a má k dnešnému dňu práve z tej matiky 5,4,5,4...a s ňou 90% triedy. Ta vešať sa isto nebudeme, ešte aj čokoládu som jej kúpila a vkľude som jej vysvetlila, že to také CO cvičenia tam mávajú prváci.
Jéminé, niet horšieho, ak rodičia prežívajú známky svojich detí intenzívnejšie, ako deti samotné!
jozka56
26.10.12,20:21
danushka krásne si to napísala:D
Nella_2
27.10.12,10:38
Viete čo? Rokmi zisťujem, že známky nie sú všetko. Moji bývalí spolužiaci, ktorí boli na škole 3-kári alebo 4-kári, majú teraz super zamestnania so super zárobkami.
Takže, ak dcéra schytala len jednu 5, zatiaľ by som to neriešila (ktovie, čo je za tým, či nebola učiteľka náhodu nahnevaná alebo z niečoho vytočená). A myslím, že Tvoju dcéru ako jednotkárku to bude len motivovať, že sa musí lepšie pripravovať na jej hodiny, lebo u tejto učiteľky asi jednotky nebudú zadarmo. A podľa všetkého by to mala byť len "malá" päťka, ako tu už písali. Uvidíš, raz sa jej táto prísnosť pani učiteľky zíde :-)
Horšie by bolo, ak by sa to opakovalo a bolo by to nespravodlivé - to už by som asi riešila, ale tak, že najprv by som si pozisťovala čo najviac informácií od spolužiakov.
brontosaurus
27.10.12,17:18
Súhlasím s príspevkom vyššie, s Nella_2.
Neverím, a som o tom aj presvedčený, že ak je jednotkárka a raz dostane náhodne 5 z nejakej bleskovky, tak v očiach učiteľky sa z nej zrazu nestane nezodpovedné a prepadajúce dieťa.
Mne je ale smutno z toho, že známky sa dnes tak nekonečne preceňujú a o nie len zo strany žiakov, ale aj ich rodičov. Dôležité pre život je to, čo dieťa vie, ako žije svoj život a nie to či náhodou dostane raz aj horšiu známku. Ja som pred týždňom dal žiačke dvojku a to dieťa sa s tým nevedelo vyrovnať a plakalo mi. Bolo by správne jej dať z ľútosti radšej jednotku, ak jej práca bola niekde medzi dvojkou a trojkou?
Myslíte si, že pre dieťa je dobré to, že celú školu nezažije sklamanie, aj keď ja osobne dvojku za sklamanie nepovažujem a potom príde realita a dieťa zrazu zažije sklamanie za sklamaním a nebude to vedieť spracovať.
Ako píše Nella_2, riešil by som to až vtedy, keby sa to opakovalo a bolo to aj nespravodlivé.