Lila
23.02.06,15:52
Prosím Vás, sme Q-álny platiteľ DPH -od 1.12.2004 . Robíme len činnosti oslobodené od DPH /žiadna daň. povinnosť, ani odpočet DPH/
Od 1.12.2004 do 11/2005 sme presiahli 10.000.000 Sk výnosov z tejto oslobodenej činnosti.

T.j. mali by sme sa stať mesačným plátcom. Od 1.12.2005 ?

T.j. DP DPH za IV.Q /2005 môžme dať za 10,11,12/2005.

A za 1/2006 budeme už ako mesačný platiteľ ?
ucetni_fantozzi
23.02.06,15:23
Prosím Vás, sme Q-álny platiteľ DPH -od 1.12.2004 . Robíme len činnosti oslobodené od DPH /žiadna daň. povinnosť, ani odpočet DPH/
Od 1.12.2004 do 11/2005 sme presiahli 10.000.000 Sk výnosov z tejto oslobodenej činnosti.

T.j. mali by sme sa stať mesačným plátcom. Od 1.12.2005 ?

T.j. DP DPH za IV.Q /2005 môžme dať za 10,11,12/2005.

A za 1/2006 budeme už ako mesačný platiteľ ?

Obrat pre ucely urcenia zdanovacieho obdobia sa sleduje na baze kalendarneho roka. §77 ods. 2 "Ak platitel dosiahol za predchadzajuci kalendarny rok obrat nizsi ako 10 000 000 Sk, zdanovacim obdobim je kalendarny stvrtrok."

A este doplnim, ze do obratu vstupuju aj oslobodene plnenia, okrem §25-36 a §40-42. Cize do obratu idu financne a poistovacie sluzby, dodanie a najom nehnutelnosti...
Lila
24.02.06,07:34
Ďakujem, akosi som prehliadla ten §77.
GABAZ
24.02.06,11:44
Chcem sa opýtať, je potrebné zmenu zdaňovacieho obdobia z mesačného na kvartálne nahlasovať na daňovom úrade? Klientovi sa znížil obrat, v roku 2005 mu klesol pod 10 mil. SK. Stačí automaticky podať DP k DPH až za 1. Q 2006?
Aknazuz
24.02.06,17:29
Zmenu je na daňovom úrade potrebné vopred nahlásiť, inak hrozí pokuta za nepodanie DP - t.j. najneskôr do 27.2. Keď som zmenu konzultovala na DÚ, povedali, že stačí jedna veta a podpis konateľa. Ale na písomnom nahlásení zmeny trvali.
Jana Acsová
24.02.06,18:17
ucetni_fantozzi
25.02.06,06:58
Chcem sa opýtať, je potrebné zmenu zdaňovacieho obdobia z mesačného na kvartálne nahlasovať na daňovom úrade? Klientovi sa znížil obrat, v roku 2005 mu klesol pod 10 mil. SK. Stačí automaticky podať DP k DPH až za 1. Q 2006?

priznam sa, ze neviem, ci sa v tomto pripade ma aplikovat §31 ods. 7 zakona 511/1992 (sprava dani...), ktory hovori, ze zmeny sa oznamuju do 15 dni... ak ano, tak sam som to v minulosti porusil... :D ja som pri takejto situacii postupoval tak, ze som v termine pre podanie mesacneho priznania podal oznamenie o tom, ze som sa v zmysle zakona stal stvrtrocnym platitelom (tak ako pise Aknazuz)...
Vianocka
25.02.06,11:33
Pre Ucetni Fantozzi.
Pokial si dobre pamatam, tak podla stareho zakona o DPH sa zmena zdanovacieho obdobia nemusela pisomne oznamovat spravcovi dane. Sama som takyto pripad riesila, a to zmenu z mesacneho platitela na stvrtrocneho. Jednoducho sa podalo DP k DPH uz za stvrtrok a nie za mesiac. Dotaz ohladom toho som davala priamo na skoleni. Takze si myslim, ze si nic neporusil. Ale ja som pre istotu tuto skutocnost spravcovi dane pisomne oznamila.
domacnost
09.08.06,12:34
Mám to teda chápať tento § tak, že vždy k 1.1. daného roka sa prestupuje bud na mesačného alebo štvrťročného platiteľa? A ak sa stal štvrťročným platiteľom dph v polovičke roka napr. dňa 20.6.2006 ako potom budem pre r.2006 počítať obrat a kontrolovať, aby som sa náhodou nestala mesačným platiteľom?

-Budem teda sledovať výnosy od 1.1.2006 - 19.6.2006 a zvlášť počítať výnosy od 20.6.06 - 31.12.06 ale už bez dph? Ak zistím k 31.12.06, že som za tento rok dosiahla obrat , ktorý vyplýva z § 77 ods.2 , tak k 1.1.2007 budem podávať už mesačné daň.priznanie k dph?

-alebo budem sledovať kalendárny rok od dátumu a to od 20.6.06 do 20.6.07? a mojim prvým mesačným priznaním k dph bude mesiac 7/07?
evina
09.08.06,13:19
Mám to teda chápať tento § tak, že vždy k 1.1. daného roka sa prestupuje bud na mesačného alebo štvrťročného platiteľa? A ak sa stal štvrťročným platiteľom dph v polovičke roka napr. dňa 20.6.2006 ako potom budem pre r.2006 počítať obrat a kontrolovať, aby som sa náhodou nestala mesačným platiteľom?

-Budem teda sledovať výnosy od 1.1.2006 - 19.6.2006 a zvlášť počítať výnosy od 20.6.06 - 31.12.06 ale už bez dph? Ak zistím k 31.12.06, že som za tento rok dosiahla obrat , ktorý vyplýva z § 77 ods.2 , tak k 1.1.2007 budem podávať už mesačné daň.priznanie k dph?

-alebo budem sledovať kalendárny rok od dátumu a to od 20.6.06 do 20.6.07? a mojim prvým mesačným priznaním k dph bude mesiac 7/07?

V druhom príspevku vyznačil ucetni fantozzi pojem: predchadzajuci kalendarny rok

To znamená, že sleduješ obrat od 1.1.2006 do 31.12.2006 /bez ohľadu vzniku platiteľa od 6/2006. Ak dosiahneš obrat /účty skupiny 6../ vyšší ako 10 mil. stávaš sa k 1.1.2007 mesačným platiteľom DPH. Na príslušných účtoch triedy 6 máš predsa príjmy pre Teba vždy bez DPH, lebo v čase neplatiteľa DPH máš túto zahrnutú v cene a nemáš nárok na odpočet.

P.s. ospravedlňujem sa za podčiarknutý a hrubo vyznačený text , ale ako som citovala "ucetni_fantozzi" nedalo sa mi vrátiť späť normálne písmo :D.
Pasyd
02.10.06,06:47
Môžem otázočku?!?
Ako je to v JU mám spočítať všetky vystavené faktúry bez DPH a tržbu z registračnej pokladne /napr. fa. 5 mil a pokladňa 6 mil/, tak som mesačným platcom
alebo
podľa výkazu príjmov a výdavkov, kde je iba skutočný príjem /napr. fa 3 mil a pokladňa 6 mil = podľa toho by som platcom nebola/ ostatné nezaplatené fa. sú v pohľadávkach
Pasyd
02.10.06,10:23
poraďte prosím
Vladimír Ozimý
02.10.06,10:35
v JU sa riadite prijmom nie vynosy to jest do obratu vam idu uhradene faktury nie vystavene to jest prijem z registracnej plus uhradene vystavene faktury
Pasyd
02.10.06,10:42
ďakujem pekne
Zlata
18.12.07,10:18
v JU sa riadite prijmom nie vynosy to jest do obratu vam idu uhradene faktury nie vystavene to jest prijem z registracnej plus uhradene vystavene faktury

Dobrý deň,
padol mi do oka tento príspevok a prosila by som o "konzultáciu", či je to ozaj správne, že do obratu sa počítajú iba faktúry uhradené.
Myslím si, že to nie je správne, pretože do našich zdaniteľných obchodov idú faktúry vystavené bez ohľadu na to, či sú zaplatené.
A ako by DÚ zistil, ktoré faktúry už máme uhradené (teda ktoré nám vchádzajú do obratu.) ? Na to by potreboval výkaz príjmov, resp. peňažný denník a knihu pohľadáviek.
Jednoducho povedané, na zistenie, či v ďalšom kalendárnom roku budeme mesační alebo kvartálni plátcovia, nám slúžia daňové priznania z predchádzajúceho roka, samozrejme ak sme už plátcovia.
evina
18.12.07,10:31
Dobrý deň,
padol mi do oka tento príspevok a prosila by som o "konzultáciu", či je to ozaj správne, že do obratu sa počítajú iba faktúry uhradené.
Myslím si, že to nie je správne, pretože do našich zdaniteľných obchodov idú faktúry vystavené bez ohľadu na to, či sú zaplatené.
A ako by DÚ zistil, ktoré faktúry už máme uhradené (teda ktoré nám vchádzajú do obratu.) ? Na to by potreboval výkaz príjmov, resp. peňažný denník a knihu pohľadáviek.
Jednoducho povedané, na zistenie, či v ďalšom kalendárnom roku budeme mesační alebo kvartálni plátcovia, nám slúžia daňové priznania z predchádzajúceho roka, samozrejme ak sme už plátcovia.

Áno je to správne. V JÚ Ti do príjmov, a teda aj obratu vchádzajú len faktúry uhradené /tu posudzujeme príjem z hľadiska ZoDzP/. Neuhradené sú vedené v knihe záväzkov a odtiaľto sa dostávajú do výkazu o majetku a záväzkoch.
DÚ to zistí ľahko z preukazateľne vedeného účtovníctva.

Obrat je pre účely DPH definovaný v §4 zákona o DPH

9/ Na účely tohto zákona sa obratom rozumejú výnosy (príjmy) bez dane z dodávaných tovarov a služieb v tuzemsku okrem výnosov (príjmov) z tovarov a služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 28 až 36 a podľa § 40 až 42. Výnosy (príjmy) z poisťovacích služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 37, a finančných služieb, ktoré sú oslobodené od dane podľa § 39, sa nezahŕňajú do obratu, ak tieto služby sú poskytované pri dodaní tovaru alebo služby ako doplnkové služby. Do obratu sa nezahŕňajú výnosy (príjmy) z príležitostne predaného hmotného majetku okrem zásob a výnosy (príjmy) z príležitostne predaného nehmotného majetku.

...neuhradené faktúry v JÚ nie sú Tvojím príjmom....

http://www.porada.sk/t15217-p2-registracia-dph.html
http://www.porada.sk/t19875-co-je-to-obrat.html
Zlata
18.12.07,10:52
Súhlasím s vysvetlením.
Pozastavila som sa pri tom preto, že minulý rok pár dní po podaní kvartálneho DPH priznania z kamarátstva upozornila správkyňa dane FO kvrtálneho plátcu, že aby nezabudol, že od 1.1. už bude mesačný plátca. Ako na to mohla prísť,veď mala k dipozícii len jeho priznania z minulého roka, žiadne výkazy, žiadne účtovníctvo.
Vladimír Ozimý
18.12.07,11:04
no ak mal uvedený príjem väčší ako 10 mil tak na to prišla ľahko :)
evina
18.12.07,11:04
Súhlasím s vysvetlením.
Pozastavila som sa pri tom preto, že minulý rok pár dní po podaní kvartálneho DPH priznania z kamarátstva upozornila správkyňa dane FO kvrtálneho plátcu, že aby nezabudol, že od 1.1. už bude mesačný plátca. Ako na to mohla prísť,veď mala k dipozícii len jeho priznania z minulého roka, žiadne výkazy, žiadne účtovníctvo.

Vychádzala z DP k DPH, kde bol obrat 10 mil. viditeľne presiahnutý. To znamená v PÚ upozornenie 100% platí - bude mesačným a v JÚ dodporučenie slúžilo na prekontrolovanie obratu....často sa platitelia zabudnú na konci roka zaoberať obratom...tak to pravdepodobne myslela ako upozornenie...Za sledovanie obratu si je zodpovedný daňovník...
Paula
18.12.07,11:07
Súhlasím s vysvetlením.
Pozastavila som sa pri tom preto, že minulý rok pár dní po podaní kvartálneho DPH priznania z kamarátstva upozornila správkyňa dane FO kvrtálneho plátcu, že aby nezabudol, že od 1.1. už bude mesačný plátca. Ako na to mohla prísť,veď mala k dipozícii len jeho priznania z minulého roka, žiadne výkazy, žiadne účtovníctvo.


Takto niekedy upozornia pri podaní za 3.Q, keď podľa priznaní prichádza do úvahy teoretická možnosť, že vo 4.Q bude vyšší obrat a k mesačnému platiteľstvu dôjde. Takéto upozornenie treba brať ako plus, pretože poniektorí daňovníci na prešvihnutie obratu (10 mil.) prídu až v marci pri daňovom priznaní a spätne potom vyrábajú priznania za január a február.
Zlata
18.12.07,11:09
no ak mal uvedený príjem väčší ako 10 mil tak na to prišla ľahko :)

Neberte to prosím, že kladiem odpor alebo nepochopenie, ale až tak ľahko na to nemohla prísť, veď v priznaniach k DPH mohli byť len vystavené a neuhradené faktúry.

Nechým to tak,pôjdem na DÚ a pokúsim sa spýtať.
evina
18.12.07,11:11
Neberte to prosím, že kladiem odpor alebo nepochopenie, ale až tak ľahko na to nemohla prísť, veď v priznaniach k DPH mohli byť len vystavené a neuhradené faktúry.

Nechým to tak,pôjdem na DÚ a pokúsim sa spýtať.

neberieme to tak:)) Nemohla vedieť aký bude mať obrat za rok 2007...myslela to ako dobrosrdečné upozornenie v zmysle môjho a Paulinho príspevku vyššie. Určite nevchádzajú do obratu neuhradené faktúry pokiaľ ide JÚ...
Paula
18.12.07,11:15
mimotemy - hneváme sa na úradníkov pre kadečo a keď nám dobrovoľne výjdu v ústrety, máme im to za zlé?.....už tu končím ;)