kotlas666
27.10.12,15:17
Dobry den
Otec ma TPP a buduci mesiac ma narok na star.dochodok ale zaroven ma moznost este pokracovat v praci....moze pokracovat v TPP (cca 6mesiacov) a starobny dochodok ziadat spetne kedy mu vlasne znikol nan narok?
veronikasad
27.10.12,13:38
Dovršenie dôchodkového veku nie je dôvodom na ukončenie prac.pomeru zo strany zamestnávatela. Môže poberať SD a súčasne byť naďalej zamestnaný. Ak však bude poberatelom SD k 1.1.2013, v roku 2013 mu nevznikne nárok na mesačnú NČZD u zamestnávatela. Preto treba zvážiť či nie je výhodnejšie požiadať o SD až od 2.1.2013.

Súbeh zamestnania a poberania dôchodku nie je možný pri predčasnom starobnom dôchodku.
kotlas666
27.10.12,13:51
"Preto treba zvážiť či nie je výhodnejšie požiadať o SD až od 2.1.2013" preco zvazit? Takze moze poberat a zaroven aj pracovat ale nechapem preco ist az od 2.1.2013? NCZD bude predstavovat velku "premennu"?
veronikasad
27.10.12,13:53
"Preto treba zvážiť či nie je výhodnejšie požiadať o SD až od 2.1.2013" preco zvazit? Takze moze poberat a zaroven aj pracovat ale nechapem preco ist az od 2.1.2013? NCZD bude predstavovat velku "premennu"?
Zvýraznenej vete nerozumiem .

Aký hrubý príjem predpokladá za rok 2013 ?
kotlas666
27.10.12,14:02
no on bude snad este tych 6mesiacov pracovat...tak to neviem kolko bude mat za 2013...
Este by ma zaujimalo : teraz mu chybaju este neake doklady,papiere pre zdokladovanie na SD, keby sa to predlzilo ma narok na doplatenie odo dna nadobudnutia moznosti poberania SD?
marjankaj
27.10.12,14:05
"Preto treba zvážiť či nie je výhodnejšie požiadať o SD až od 2.1.2013" preco zvazit? Takze moze poberat a zaroven aj pracovat ale nechapem preco ist az od 2.1.2013? NCZD bude predstavovat velku "premennu"?
§11
Nezdaniteľné časti základu dane
(6) Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 2, ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku22) (ďalej len "dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia alebo k začiatku predchádzajúcich zdaňovacích období a ak suma tohto dôchodku je v úhrne vyššia ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2. Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2, zníži sa základ dane podľa odseku 2 len vo výške rozdielu medzi sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 2 a vyplatenou sumou dôchodku
Indeed
27.10.12,14:06
Ja mu prajem aby pracoval do 85 rokov veku...

Nie je podstatné za čo...

Len aby pracoval... takí ako on si to plne zaslúžia...
veronikasad
27.10.12,14:07
no on bude snad este tych 6mesiacov pracovat...tak to neviem kolko bude mat za 2013...
Este by ma zaujimalo : teraz mu chybaju este neake doklady,papiere pre zdokladovanie na SD, keby sa to predlzilo ma narok na doplatenie odo dna nadobudnutia moznosti poberania SD?
Ano môže požiadať o priznanie SD spätne ododňa dovršenia dôchodkového veku.

Zrejme si neporozumel čo som tou nezd.časťou základu dane chcela napísať. Ak bude poberatelom SD k 1.1.2013, mesačne mu bude zamestnávatel zdaňovať celú hrubú mzdu (zníženú o zaplatené odvody). Ak zarobí viac ako 1/2 ročnej NČZD, nemá nárok na vrátenie dane, resp. len rozdiel medzi ročnou NČZD a vyplateným dôchodkom.
Kvaka
27.10.12,14:09
Dobry den
Otec ma TPP a buduci mesiac ma narok na star.dochodok ale zaroven ma moznost este pokracovat v praci....moze pokracovat v TPP (cca 6mesiacov) a starobny dochodok ziadat spetne kedy mu vlasne znikol nan narok?Tvoj otec môže požiadať o starobný dôchodok aj spätne, ku dňu dovŕšenia dôchodkového veku. Nech teda pokračuje v práci ešte tých cca 6 mesiacov, ako píšeš, potom sa môže rozhodnúť, od akého dátumu požiada o dôchodok, čo bude pre neho výhodnejšie. Dnes ešte nepoznáme ADH, ktorá bude platiť v budúcom roku, poznáme však už zvýšenie dôchodkov o pevnú sumu. Takže zatiaľ neriešte nič, nech pracuje ďalej, ak môže.
Kvaka
27.10.12,14:11
no on bude snad este tych 6mesiacov pracovat...tak to neviem kolko bude mat za 2013...
Este by ma zaujimalo : teraz mu chybaju este neake doklady,papiere pre zdokladovanie na SD, keby sa to predlzilo ma narok na doplatenie odo dna nadobudnutia moznosti poberania SD?Aj keby mu vypočítali dôchodok bez tých dokladov, ak ich predloží neskôr, prepočítajú mu dôchodok ku dňu priznania dôchodku.
Indeed
27.10.12,14:12
Je to veľká výsada,ktorú poskytuje tento štát-poberať dochodok,

niektorým by som túto výsadu zamietol,

a museli by pracovať /to znamená , tráviť min. 8 hodin na nejakom pracovisku/ až do dňa svojej smrti.
Kvaka
27.10.12,14:15
O zvýšení dôchodkov v roku 2013 vyšlo v zbierke opatrenie 329/2012
kotlas666
27.10.12,14:15
dakujem za odpovede :)
marjankaj
27.10.12,14:16
Je to veľká výsada,ktorú poskytuje tento štát-poberať dochodok,

niektorým by som túto výsadu zamietol,

a museli by pracovať /to znamená , tráviť min. 8 hodin na nejakom pracovisku/ až do dňa svojej smrti.
Myslel si v kameňolome?