MonikaO
22.09.04,12:55
Všetkým prajem pekný deň. Viete mi poradiť?
Chcem začať dovážať tovar zo zahraničia, kde výrobca tovaru má CE. Musím ho dať znova certifikovať alebo platí jeho certifikácia? Ale problém je v tom. že na certifikáte je jeho meno a ja ho nechcem zverejniť. Čo nahradzuje certifikát? Môžem použiť nejaké vyhlásenie?
Všetkým ďakujem
Palino
22.09.04,11:58
Je to asi komplikovaná téma. Skúsil som niečo nájsť z tejto oblasti, ale neviem, či Ti to pomôže. Skús stránku Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo http://www.normoff.gov.sk/unms_sr/index.html snáď pomôže, prípadne tam zavolaj. Pripájam Zákon o posudzovaní zhody.
EFA
22.09.04,12:00
Od vstupu do EU sa už väčšina tovaru dovážaného z krajín EU označených značkou CE nemusí certifikovať. Certifikovať treba len niektoré tovary (napr. veľmi nebezpečné), ktoré sú vymenované v nariadeniach vlády (je ich viac - pozri stránku Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo www.normoff.gov.sk)
ANNA
23.09.04,05:44
Pripájam sa aj k tejto téme. To je jasné, že ak doveziem tovar z CE nemusím ho certifijovať. Ale aj mňa zaujíma ten problém čo MonikuO. Ja ten tovar predám ďalej. Môj odberateľ vyžaduje certifikát. Ak mu dám kópiu, je tam uvedené meno. Tým sa môže stať to, že osloví priamo môjho dodávateľa. Ide o to či ja môžem poskytnúť len nejaké prehlásenie.
EFA
23.09.04,07:52
V súčasnosti má dovozca povinnosť vydať vyhlásenie o zhode určeného výrobku so stanovenými technickými požiadavkami (napr. Nariadenie vlády č. 391/1999 Z.z. o strojoch a strojových zariadeniach, na danú komoditu sa môže vzťahovať viac nariadení vlády) podľa § 13 Zákona 264/1999 Z.z. v znení neskorších predpisov.

§ 13

(5) Vyhlásenie o zhode alebo písomné potvrdenie, že výrobca alebo dovozca vydal vyhlásenie o zhode, je distribútor povinný každému na jeho žiadosť

a) predložiť na nahliadnutie,
b) vydať overený rovnopis do 20 dní od doručenia žiadosti na náklady žiadateľa.

(6) Vyhlásenie o zhode môže výrobca alebo dovozca nahradiť označením CE (§ 21), ak tak ustanovuje medzinárodná zmluva, ktorou je Slovenská republika viazaná, a v súlade s podmienkami podľa osobitného predpisu. 9a)
------------------------------------------------------
9a) Napríklad nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 391/1999 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na strojové zariadenia v znení neskorších predpisov, nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 392/1999 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách a postupoch posudzovania zhody pre elektrické zariadenia, ktoré sa používajú v určitom rozsahu napätia v znení neskorších predpisov, nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 393/1999 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na spotrebiče plynných palív v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 148/2002 Z. z., nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 394/1999 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na výrobky z hľadiska elektromagnetickej kompatibility v znení neskorších predpisov, nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 395/1999 Z. z., ktorým sa ustanovujú podrobnosti o technických požiadavkách na hračky.


Certifikát je doklad nezávislej skúšobne, ktorá týmto potvrdzuje, že zhodu s predpismi sama preverila. Certifikát ako podklad pre vyhlásenie o zhode je v súčasnosti potrebný len pre niektoré výrobky, kde to vyžadujú príslušné nariadenia vlády, aby sa zabezpečila nezávislosť posúdenia (tzv. modul postupu posúdenia zhody b podľa zákona 264/1999 Z.z. § 12).
Dovozca môže zhodu prehlásiť aj na základe dokladov, ktoré získa od výrobcu (modul a). Samozrejme nesie za to zodpovednosť.

§ 13

(1) Výrobca alebo dovozca určeného výrobku zodpovedá za obsah písomného vyhlásenia o zhode s technickými predpismi vrátane spôsobu posudzovania zhody.

(2) Výrobca alebo dovozca je oprávnený označiť určený výrobok, na ktorý bolo vydané vyhlásenie o zhode, slovenskou značkou zhody.

(3) Dokumentáciu o použitom postupe posudzovania zhody a vyhlásenia o zhode a podklady k nemu je výrobca alebo dovozca povinný uchovávať na území Slovenskej republiky a na vyžiadanie kedykoľvek poskytnúť orgánom dohľadu do desiatich rokov od skončenia výroby, dovozu alebo uvedenia na trh. Povinnosť zabezpečiť uchovanie dokumentov prechádza z výrobcov a dovozcov, ktorí zanikli v dôsledku likvidácie, konkurzu alebo vyrovnania, na správcu konkurznej podstaty alebo na likvidátora. Na dovážaný výrobok označený podľa odseku 6 označením CE nemá dovozca povinnosť dokumenty o použitom spôsobe posudzovania zhody uchovávať na území Slovenskej republiky, je však povinný predložiť ich orgánu dohľadu podľa podmienok ustanovených osobitným predpisom. 9a)

(4) Vyhlásenie o zhode nezbavuje výrobcu alebo dovozcu zodpovednosti za vadný výrobok ani za škody spôsobené vadným výrobkom.
MonikaO
24.09.04,06:01
Ďakujem za Vaše odpovede. Pozorne som si prešla zákon 264/1999 a v mojom prípade ( el. zariadenia s napätím 12 V ) aj nariadenie č. 308. Podľa uvedeného tovar, ktorý dovážam nemusí byť certifikovaný. Ale môj odberateľ to vyžaduje. Stačí ak mu vydám prehlásenie, že na základe zákona tento tovar nepodlieha certifikácii?
Ďakujem
EFA
24.09.04,06:33
Prehlásenie, že tovar nepodlieha certifikácii, nie ste zo zákona povinná vydávať, ale ak to zákazník chce a bude to akceptovať, tak mu ho dajte.
Pojem "certifikát" je veľmi zafixovavý u zákazníkov, pretože v nedávnej dobe bolo treba skoro všetko u nás certifikovať. V konečnom dôsledku ale: "zákazník - náš pán". Ak by naďalej trval, že certifikát chce, mal by špecifikovať, o aký mu ide (zhodu s akými konkrétnymi predpismi chce dať preveriť skúšobni). Skúšobne vám na požiadanie takúto službu spravia.