janulka88
28.10.12,10:42
Dobrý deň,
prosím vás, kto by mi vedel zrozumiteľné a vecne napísať postup pri kúpe auta na živnosť. Alebo je lepšie ho kúpiť na rodné číslo a následne ho len prihlásiť na daň.úrad a tak si dávať do nákladov len benzín??..a s tým benzínom je to presne ako?? mám pocit, že sú dve možnosti,...
Ďakujem:)
Mila123
28.10.12,09:47
dala si málo info....
koľko najazdíš km za rok?
za koľko ideš kúpiť auto?je nové?poistky ťa budú stáť koľko?
chce sa ti písať KJ?
janulka88
28.10.12,09:49
Dosť veľka km...každý deň skoro 100km....nové asi nie skôr ojazdené...cca za 4000....
Tak si myslím, že KJ nebude až tak problém ju vypísať..ved každý večer poctivo zapísať...
ekopo
28.10.12,09:49
Mija33
01.11.12,14:21
Poradte: SZČO neplatca DPH, kupuje ojazdené auto ako súkromná osoba ale budem ho využívať aj na podnikanie, do roka nenajazdím veľa ale... Je lepšie, výhodnejšie si ho dať na firmu -SZČO ale nechať na FO a využívať preplácanie PHM bločkov a zaplatiť cestnú daŇ?
mirka134
29.11.12,09:16
Dobrý den
prosím vás chcela by som sa spýtať ako je to ked si kupi szčo - platca dph auto no zatiaľ raozmýšľa či ho dať Na IČO alebo na súkromnú osobu nie je drahé 4000€

Ked ho bude mať ako súkromná osoba a bude si odpisovať paušál + spotreba
Pôjde mu z tejto spotreby nárok na odpočet dph?
Prosím Vás poraďte neviem čo mu mám povedať

Ďakujem veľmi pekne
Luna
29.11.12,09:26
Na odpočet DPH musíš mať auto zaradené v obchodnom majetku.
mirka134
13.12.12,12:18
Na odpočet DPH musíš mať auto zaradené v obchodnom majetku.


ahojte dievčatá tak ma zaujímala táto téma ohľadom dph z phm súkromného auta.
Lebo aj veľa daňovákov mi jeden povedal, že si môže odpočítať a druhý nie a tak som napísala požiadavku na finančnú správu prišlo mi toto:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podmienky odpočítania dane platiteľom DPH sú upravené v § 49 až 51 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH). Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa § 49 odsekov 3 a 7 zákona o DPH. Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov odpisovaným majetkom na účely svojho podnikania ako aj na iný účel ako na podnikanie, podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri odpočítaní DPH z pohonných hmôt platiteľ DPH postupuje podľa § 49 až 51 zákona o DPH aj v prípade, keď platiteľ DPH nemá osobný automobil zaradený do podnikania.

Ing. Ľubica Malysová
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica
Odd. služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o stanovisko keď je SZČO platca DPH a nemá auto zaradené do podnikania a využíva ho na podnikanie učtuje paušálnu náhradu plus PHM

Či sa to môže odpočítať DPH z PHM aj keď je auto napísané na súkromnú osobu a využíva ho na podnikanie.


Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď
jana789
22.04.13,10:23
ahojte dievčatá tak ma zaujímala táto téma ohľadom dph z phm súkromného auta.
Lebo aj veľa daňovákov mi jeden povedal, že si môže odpočítať a druhý nie a tak som napísala požiadavku na finančnú správu prišlo mi toto:

Dobrý deň,

Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica Vám na základe Vašej žiadosti oznamuje nasledovné:
Podmienky odpočítania dane platiteľom DPH sú upravené v § 49 až 51 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o DPH). Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň z tovarov a služieb, ktoré použije na dodávky tovarov a služieb ako platiteľ s výnimkou podľa § 49 odsekov 3 a 7 zákona o DPH. Ak platiteľ použije prijaté služby a nadobudnutý hmotný majetok iný ako hmotný majetok, ktorý je podľa zákona o dani z príjmov v znení neskorších predpisov odpisovaným majetkom na účely svojho podnikania ako aj na iný účel ako na podnikanie, podľa § 49 ods. 5 zákona o DPH odpočíta daň len v pomere zodpovedajúcom rozsahu použitia na podnikanie k celkovému rozsahu použitia. Z vyššie uvedeného vyplýva, že pri odpočítaní DPH z pohonných hmôt platiteľ DPH postupuje podľa § 49 až 51 zákona o DPH aj v prípade, keď platiteľ DPH nemá osobný automobil zaradený do podnikania.

Ing. Ľubica Malysová
Kompetenčné centrum finančných operácií Banská Bystrica
Odd. služieb pre verejnosť

Váš dopyt:

Dobrý deň

chcela by som Vás poprosiť o stanovisko keď je SZČO platca DPH a nemá auto zaradené do podnikania a využíva ho na podnikanie učtuje paušálnu náhradu plus PHM

Či sa to môže odpočítať DPH z PHM aj keď je auto napísané na súkromnú osobu a využíva ho na podnikanie.


Ďakujem veľmi pekne za skorú odpoveď

ahoj dievčatá nevyjadrili by ste sa niekto k tejto odpovedi?

tak môže si alebo nemôže živnostník szčo pri aute nezaradenom do podnikania - uplatňovať odpočet dph z bločkov? v tejto odpovedi to vypadá ze áno

dakujem veľmi pekne
katuska3
20.07.13,11:07
PRIHLASENIE AUTA SUKROMNE AUTO