jaja8
28.10.12,14:37
Prosím Vás o radu: V pondelok nastupujem do práce (po skončení RD), a so zamestnávateľom sme sa ešte nedohodli (nezhodli) na úprave pracovného času. Ja som požiadala (len ústne na osobnom stretnutí asi pred 2 týždnami) o pracovný čas do 15:30 hod., nakoľko musím stihnúť škôlku, ktorá je do 16:20 hod. (cca 25 km od pracoviska). Neumožnili mi to, nakoľko ich vnútorný predpis umožnuje mamičkám najskôr odísť o 16:10 hod. Tak sa chcem spýtať, či vnútorný predpis zamestnávateľa je nadradený nad Zákonník práce, podľa ktorého je povinný vyhovieť mojej žiadosti
Zariadiť sa inak nemôžem, manžel pracuje rozne (víkendy, 12 hodinovky, nočné)
Prosím poraďte mi, zajtra sa máme definitívne dohodnúť, len mám strach, že ak neustúpim ich návrhu (do 16:10 hod.), môžem dostať výpoveď. :-( Vopred Vám ďakujem VEĽMI PEKNE!!!
§ 164

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
Tweety
28.10.12,13:42
Prosím Vás o radu: V pondelok nastupujem do práce (po skončení RD), a so zamestnávateľom sme sa ešte nedohodli (nezhodli) na úprave pracovného času. Ja som požiadala (len ústne na osobnom stretnutí asi pred 2 týždnami) o pracovný čas do 15:30 hod., nakoľko musím stihnúť škôlku, ktorá je do 16:20 hod. (cca 25 km od pracoviska). Neumožnili mi to, nakoľko ich vnútorný predpis umožnuje mamičkám najskôr odísť o 16:10 hod. Tak sa chcem spýtať, či vnútorný predpis zamestnávateľa je nadradený nad Zákonník práce, podľa ktorého je povinný vyhovieť mojej žiadosti Nie, nie je nadradený ZP. Ak si požiadala o úpravu PČ, zamestnáv. musí tomu vyhovieť, samozrejme, a tomu nebránia vážne prev. dôvody.
Zariadiť sa inak nemôžem, manžel pracuje rozne (víkendy, 12 hodinovky, nočné)
Prosím poraďte mi, zajtra sa máme definitívne dohodnúť, len mám strach, že ak neustúpim ich návrhu (do 16:10 hod.), môžem dostať výpoveď. :-( Vopred Vám ďakujem VEĽMI PEKNE!!!
§ 164

(2) Ak požiada tehotná žena a žena alebo muž trvale sa starajúci o dieťa mladšie ako 15 rokov o kratší pracovný čas alebo o inú vhodnú úpravu určeného týždenného pracovného času, zamestnávateľ je povinný ich žiadosti vyhovieť, ak tomu nebránia vážne prevádzkové dôvody.
V texte.
marjankaj
28.10.12,13:54
To by sa nám žilo.
Urobili by sme si interné predpisy podľa svojich potrieb a na zákony by sme sa mohli vykašlať.:D
A načo by nám potom bol parlament aj s vládou? A aj so sudcami?:---
ivka70
28.10.12,14:12
Ak si zamestnavatel obhaji to, ze v internom predpise to ma definovane prave kvoli prevadzkovym dovodom tak, a ze je to maximalny mozny ustupok pre mamicky, tak s tym nepohnes.
ZP sice dava tuto povinnost zamestnavatelovi ,ale je tam ta poznamka : ak tomu nebrania prevadzkove dovody.
Kedze nepises o aku pracu, prevadzku ide, tazko posudit, ci zamestnavatel kona v medziach zakona alebo nie.


Ty nemusis dostat vypoved, ak nepristupis navrhu zmeny prac. casu, ale musis dodrziavat pracovny cas bez zmeny. Co ti tak ci tak nepomoze, jedine ze by si si vyzdvihovanie dietata z MS zariadila inak v case, ked manzel bude mat dennu zmenu (co zasa nemusi byt v mesiaci az tak casto a v ine dni stiha dieta vyzdvihnut on).
jaja8
28.10.12,14:44
pracujem ako referent ekonom.oddelenia u exekútora. Svoje "prevádzkové dôvody" mi vysvetlil tak, že ako by to vyzeralo, že ja budem končiť skôr ako iné mamičky, potom by aj oni chceli inú zmenu prac.času. a oni to majú pevne dané vo svojom vnútornom predpise. A ďalší dôvod, že musím byť v práci v tom čase ako aj právnici, aby som sa vedela poradiť s nimi, ak budem niečo potrebovať ...no podľa mna to niesú vážne prevádzkové dôvody...či??? Navrhla som im aj možnosť, že v dni ked manžel bude doma, môžem zostať v práci normálne ako všetci do 16:30 hod., ... ani to sa im nepáči, lebo pohyblivý prac. čas nikomu nedovolia!! Tak neviem čo bude?!
marjankaj
28.10.12,14:51
pracujem ako referent ekonom.oddelenia u exekútora. Svoje "prevádzkové dôvody" mi vysvetlil tak, že ako by to vyzeralo, že ja budem končiť skôr ako iné mamičky, potom by aj oni chceli inú zmenu prac.času. a oni to majú pevne dané vo svojom vnútornom predpise. A ďalší dôvod, že musím byť v práci v tom čase ako aj právnici, aby som sa vedela poradiť s nimi, ak budem niečo potrebovať ...no podľa mna to niesú vážne prevádzkové dôvody...či??? Navrhla som im aj možnosť, že v dni ked manžel bude doma, môžem zostať v práci normálne ako všetci do 16:30 hod., ... ani to sa im nepáči, lebo pohyblivý prac. čas nikomu nedovolia!! Tak neviem čo bude?!
Tomuto nerozumiem.:confused:
A iné mamičky majú iný vnútorný predpis ako ty? Nejaký svoj?:eek:
ivka70
28.10.12,14:53
Tazko radit, kedze na opacnej strane mas v podstate pravnikov.
Dalo by sa to napadnut, ale to, co ti povedal, nedokazes na sude.
Cize dokazovanie by bolo problematicke a otazne je, aka by bol v takom pripade pracovna atmosfera :( .

Skor to vidim na zaplatenie niekoho, kto dieta v dni, ked manzel nebude moct, zo skolky vyzdvihne.
Alebo najst inu skolku, ktora ma prevadzkovy dobu aspon do 17,00.
Alebo si hladat inu pracu.
Andy Kralik
28.10.12,15:01
žiaľ smutné, ale ivka70 má asi pravdu... je to hnusná doba, keď si navzájom závidíme aj to že niekto musí vybrať dieťa zo škôlky o pol hodinu skôr...
Tweety
28.10.12,15:27
žiaľ smutné, ale ivka70 má asi pravdu... je to hnusná doba, keď si navzájom závidíme aj to že niekto musí vybrať dieťa zo škôlky o pol hodinu skôr...
Nevyhovárajme sa na dobu, všetko je to v ľuďoch. Pred pár rokmi, keď som riešila úpravu PČ, šéf povedal, ani moja žena, keď sme mali malé deti nemala úpravu, tak ju nebudeš mať ani ty. A bolo vystarané.
jaja8
28.10.12,15:28
asi som sa zle vyjadrila...myslím tým, že zamestnanci majú prac.čas do 16:30 hod.
jaja8
28.10.12,15:30
Tomuto nerozumiem.:confused:
A iné mamičky majú iný vnútorný predpis ako ty? Nejaký svoj?:eek:

Podľa interného predpisu: Zamestnanci majú prac.dobu do 16:30 hod, mamičky do 16:10 hod. , s tým, že mamičky začínajú ráno skôr.
jaja8
28.10.12,15:36
ďakujem všetkým za odpovede a za čas, ktorý ste venovali môjmu problému. Uvidím čo bude zajtra...dám vedieť!! Prajem pekný zvyšok nedeľného večera.
BXLmiami
28.10.12,15:50
žiaľ smutné, ale ivka70 má asi pravdu... je to hnusná doba, keď si navzájom závidíme aj to že niekto musí vybrať dieťa zo škôlky o pol hodinu skôr...
Ale no tak.Čo to má s dobou,ja som si platila dôchodkynu aby mi vyberala deti zo škôlky a neskôr chodila na krúžky s deťmi,z oddelenia ma neuvoľnili ani o 5 minut skôr,naopak,bolo treba všetko dokončiť a slúžiť som musela okolo 7 služieb mesačne.Zárobok 1550 Sk.Ako bola na tom Vaša manželka,kolega?
Evanka
28.10.12,15:53
Vnútorný predpis nemôže byť v rozpore so ZP. Teda ak matka, ktorá sa stará o dieťa mladšie ako 15 r. je povinný z-teľ jej vyhovieť. Treba si ale definovať čo sú vážne prevádzkové dôvody. Nerobíš v kaliarni, alebo pri pásovej výrobe, kde by bola prevádzka ohrozená. Právnik určite tomu zákonu rozumie, ale zrejme chýba dobrá vôľa. Ja by som požiadala o to písomne, nech ti odpovie. Ale možno máš obavu o reakciu, tak nechceš tak riešiť. Škoda, že sme tak málo ohľadupní voči sebe.
Andy Kralik
29.10.12,07:38
mimotemy

Nevyhovárajme sa na dobu, všetko je to v ľuďoch.
Súhlas.. a je mi z toho smutno..


..ja som si platila dôchodkynu aby mi vyberala deti zo škôlky a neskôr chodila na krúžky s deťmi,z oddelenia ma neuvoľnili ani o 5 minut skôr....Ako bola na tom Vaša manželka,kolega?
Myslím si, že pokiaľ majú rodičia malé deti, ktoré je potrebné zaviesť do škôlky, vybrať z nej, k lekárovi.. je úplne prirodzené že sa im vyjde v ústrety. U nás to vždy tak fungovalo. Keď mi kolegyňa/kolega niekedy povedali, že kôli deťom nemôžu a bolo treba ich nahradiť, tak som ich nahradil (a opačne to tiež funguje bez problémov). Alebo niekto iný. Nemuselo ma to potešiť, niekedy mi to aj zmenil plány, ale bolo to prirodzené. To či som v robote o hodinu kratšie mi môže byť tak jedno. Matke alebo otcovi ktorý musí bežať pre dieťa zo škôlky, to má oveľa väčšiu cenu. Nehovoríme o poldni - hovoríme o polhodine. Čo už, vo väčšine prípadov, ten rodič za tú polhodinu spraví, čo nepočká alebo nemôže urobiť niekto iný... / Ako chápem že niekedy to jednoducho možné nie je. Ale myslím si že len výnimočne sa objektívne nedá, skôr sa jednoducho nechce. Každý hľadí sám na seba a urobiť niečo bez toho aby som z toho mal ja osoh, len preto že z toho bude mať osoh niekto iný, je úplný nonsense... Je mi z toho fuj.. :(