patak
28.10.12,19:08
Ahojte.
Mohli by ste mi prosim poradit s jednym problemom?

Spolocnost platca dph kupila ojazdeny automobil zo zahranicia od firmy tiez platca dph..
Faktura bola vystavena 22.6.2012.
Podmienky na zmluve boli,ze firma vyplati kupnu cenu az na zaklade ,ze auto prejde kontorlou originality a bude prihlasene na sk znacky co sa stalo v septembri 2012.faktura bola nasledne zaplatena 25.10.2012
Do ktoreho vykazu dph mala smerovat tato dphcka ktoru treba zaplatit?
ma ist do 2 kvartalu ,alebo ma ist do 3tieho kvartalu?

Dakujem
IvoM
29.10.12,13:46
Aj Chorvátsko je zahraničie a tiež je tam kopec firiem ktoré sú plátcami DPH. :-).
Dôležité je tiež vedieť kedy bolo vozidlo nadobudnuté, či dodávateľ neuplatňuje osobitný režim pre predaji použitého tovaru /obdoba nášho §66/

Takže všeobecne, ak išlo o kúpu ojazdeného vozidla od osoby identifikovanej pre daň v inom členskom štáte a toto vozidlo bolo touto firmou predané bez DPH, tak ide o nadobudnutie tovaru podľa §11 a daňová povinnosť je podľa §20.1.b) dňom vyhotovenia faktúry (predpokladám že vozidlo bolo nadobudnuté v 06/2012) čiže 22.6.2012 a súčasne podľa §49.2.c) si môže DPH odpočítať pokiaľ to nie je v rozpore s §49.3-7.
Keďže 22.6.2012 je 2 kvartál, tak táto skutočnosť mala byť uvedená vo výkaze DPH za 2Q/2012 a na tom nič nemení ani dohoda o zaplatení až po pridelení značiek.