psps
29.10.12,10:19
Je pravda, že dohodárom o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti sa bude musieť vyplácať minimálna mzda od 1.1.2013 ?
Alebo vysvetlíte mi tento odsek v novom ZP:
(2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, tretej časti okrem § 96, § 96a, § 97, § 99 a § 100 až 117, ustanovenia § 119 ods. 1 k tomuto § patrí slovíčko okrem alebo sa vzťahujú , § 144a ods. 1 až 5 a šiestej časti; pracovnú pohotovosť a prácu nadčas nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až g), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.
Čítam to stále dokola, ale už ....
na dohodárov sa bude vzťahovať § 119 ods 1. - teda mu musí zametnávateľ vyplatiť minimálnu mzdu?
Zamestnávam dohodárov dôchodcov, ktorí u mňa odrobia pár hodín mesačne, na hodinu dostávajú 3,50 E ale mesačne im to nerobí minimum. Ako ich budem vyplácať po novom?
Tweety
29.10.12,09:20
Je pravda, že dohodárom o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti sa bude musieť vyplácať minimálna mzda od 1.1.2013 ?
Alebo vysvetlíte mi tento odsek v novom ZP:
(2) Na pracovnoprávny vzťah založený dohodami o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, tretej časti okrem § 96, § 96a, § 97, § 99 a § 100 až 117, ustanovenia § 119 ods. 1 k tomuto § patrí slovíčko okrem alebo sa vzťahujú , § 144a ods. 1 až 5 a šiestej časti; pracovnú pohotovosť a prácu nadčas nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť. Ak ide o dôvody neprítomnosti zamestnanca v práci uvedené v § 141 ods. 1 a ods. 2 písm. a) až g), ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce, zamestnávateľ je povinný ospravedlniť túto neprítomnosť zamestnanca v práci. Za tento čas zamestnancovi náhrada odmeny nepatrí.
Čítam to stále dokola, ale už ....
na dohodárov sa bude vzťahovať § 119 ods 1. - teda mu musí zametnávateľ vyplatiť minimálnu mzdu?
Zamestnávam dohodárov dôchodcov, ktorí u mňa odrobia pár hodín mesačne, na hodinu dostávajú 3,50 E ale mesačne im to nerobí minimum. Ako ich budem vyplácať po novom?
Mm sa týka&len zamestnancov.
Ejo
29.10.12,09:52
Minimálna mzda sa nebude vzťahovať na dohodárov?????
psps
29.10.12,14:41
Mm sa týka&len zamestnancov.

ale podľa tohto, sa asi budú vzťahovať aj na dohodárov:
sa vzťahujú ustanovenia prvej časti, tretej časti okrem § 96, § 96a, § 97, § 99 a § 100 až 117, ustanovenia § 119 ods. 1, § 144a ods. 1 až 5 a šiestej časti;
zarazilo ma to, ale už som to čítala aj niekde v novinách a preto sa pýtam ano alebo nie?
Tento výcuc som zobrala tu z porady a vyzerá to, že na dohody sa vzťahuje 1., 3. časť, ustanovenia § 119 ods. 1, §144a ods.1 a šiesta časť. A to okrem je na 3.časť -96,96a,97,99 a 100 až 117. Alebo to fakt zle chápem? Prečo je tam pred §100 áčko?
Neviem, či som to zrozumiteľne napísala.
piestansky
29.10.12,14:52
Minimálna h o d i n o v á mzda je 1,880 eura.Od 1. 1. 2013 je 1,941 eura.Takže to máte v poriadku.
drobeceva
29.10.12,15:36
psps...dobre to chápeš...od 1.1.2013 aj u dohodárov bude musieť byť dodržaná minimálna mzda.
Dohodári budú mať niektoré "výhody" zamestnancov...nebudú mať však nárok na dovolenku, na stravné lístky, dokonca budú mať ospravedlnené aj paragrafy, prípad. OČR-ky.
Ejo
30.10.12,07:37
Takže ak mám dohodára, ktorý pracuje podľa potrieb zamestnávateľa, čo znamená jeden mesiac dodrží 10 hod týždenne, za mesiac bude mať 40 hodín, a ďalší mesiac, ak samozrejme nie je potrebná jeho práca, tak má nulu, prípadne menej hodín napr. iba 20 hod. Ak mám dodržať minimálnu hodinovú sadzbu, tak 2 eur na hodinu, a v mesiaci keď odrobí 40 hodín, sa budú platiť odvody z 80 eur, ak iba 20 hod - odvody zo 40 eur, prípadne ak nebude v daný mesiac pracovať, tak nebudú odvody. Chápem to správne?Ďakujem
drobeceva
30.10.12,07:48
áno, tak...ale ak ho budeš mať nahláseného na pravidelný príjem a v niektorom mesiaci príjem nebude, musíš prehlásiť dohodu na nepravidelný príjem-ak som to na školení dobre pochopila :)
Lubica H
30.10.12,07:57
áno, tak...ale ak ho budeš mať nahláseného na pravidelný príjem a v niektorom mesiaci príjem nebude, musíš prehlásiť dohodu na nepravidelný príjem-ak som to na školení dobre pochopila :)

tu na porade bol opačný výklad - pravidelnosť či nepravidelnosť príjmu závisí podľa toho, čo je napísané v dohode - ak je tam uvedené, že termín výplaty je mesačný, tak ide o pravidelný príjem, aj keby v niektorom mesiaci nebolo nič vyplatené z dôvodu, že dohodár nevykonal žiadnu prácu.
pri nepravidelnom prijme by malo byť v dohode uvedené, že mzda bude vyplatená napr. až po skončení celkovej dohodnutej práce - napr. po 2 mesiacoch.
siso
30.10.12,08:00
K otázke pravidelného a nepravidelného príjmu, majú tuším trochu odlišnú výšku odvodov. Ak teda dohodnutá činnosť bude preukázateľne vykonávaná nepravidelne, vtedy ju prihlásim ako nepravidelnú s nižšími odvodmi?
Nebude stačiť ak v takejto dohode dohodneme len výplatu napr.za štvrťrok aby bola nepravidelná?
drobeceva
30.10.12,08:37
tu na porade bol opačný výklad - pravidelnosť či nepravidelnosť príjmu závisí podľa toho, čo je napísané v dohode - ak je tam uvedené, že termín výplaty je mesačný, tak ide o pravidelný príjem, aj keby v niektorom mesiaci nebolo nič vyplatené z dôvodu, že dohodár nevykonal žiadnu prácu.
pri nepravidelnom prijme by malo byť v dohode uvedené, že mzda bude vyplatená napr. až po skončení celkovej dohodnutej práce - napr. po 2 mesiacoch.


Ľubica, máš pravdu...treba to hneď pri vystavení dohody špecifikovať, v akých intervaloch bude vyplatené.
Neviem svoj príspevok prešktrnúť-dúfam, že to pre niekoho nebude zmätočné
drobeceva
31.10.12,12:04
Ejo, k Tvojej otázke, či musí byť u dohodárov dodržaná minimálna mzda - prikladám úryvok zo mzdového centra:
Dohody

na zamestnancov vykonávajúcich prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa budú vzťahovať aj ustanovenia o minimálnej mzde,
pracovnú pohotovosť a prácu nadčas im nebude možné nariadiť ani s nimi dohodnúť,
zamestnávateľ bude musieť ospravedlniť neprítomnosť takéhoto zamestnanca v práci pre jeho dôležité osobné prekážky v práci, ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce. Za tento čas však dohodárovi nebude patriť náhrada odmeny.
Ide napr. o neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, narodenie dieťaťa zamestnancovi, sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie, úmrtie rodinného príslušníka, svadba a pod. podľa podmienok definovaných v Zákonníku práce aj pre bežných zamestnancov.

dohodári nebudú mať nárok na dovolenku,
nárok na stravné pre dohodárov novela nevylučuje, ale pripúšťa ho až po dohode s odbormi a v kolektívnej zmluve.
siso
05.11.12,11:04
Ejo, k Tvojej otázke, či musí byť u dohodárov dodržaná minimálna mzda - prikladám úryvok zo mzdového centra:
Dohody


na zamestnancov vykonávajúcich prácu na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru sa budú vzťahovať aj ustanovenia o minimálnej mzde,
pracovnú pohotovosť a prácu nadčas im nebude možné nariadiť ani s nimi dohodnúť,
zamestnávateľ bude musieť ospravedlniť neprítomnosť takéhoto zamestnanca v práci pre jeho dôležité osobné prekážky v práci, ktoré zasiahli do času, na ktorý zamestnávateľ určil výkon práce. Za tento čas však dohodárovi nebude patriť náhrada odmeny.
Ide napr. o neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení, narodenie dieťaťa zamestnancovi, sprevádzanie rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie, úmrtie rodinného príslušníka, svadba a pod. podľa podmienok definovaných v Zákonníku práce aj pre bežných zamestnancov.

dohodári nebudú mať nárok na dovolenku,
nárok na stravné pre dohodárov novela nevylučuje, ale pripúšťa ho až po dohode s odbormi a v kolektívnej zmluve.

- Náhrada odmeny za neprítomnosť
Podľa doterajších vysvetľovaní som myslela, že aj na dohodára sa bude vzťahovať náhrada za neprítomnosť uvedenú vyššie ( nevedela som síce aká bude "technika boja" , ale predpokladala som , že sa to na školeniach do konca roka dozviem). Podľa tejto informácie sa ale neprítomnosť vlastne nebude platiť , načo sa teda o tom hovorí, veď aj doteraz keď dohodár nemohol prísť napr. aj z týchto dôvodov , tak prišiel keď dôvod pominul, tak aký bude rozdiel?
A platenie na nemocenské poistenie bude určené na výplatu prípadnej PN nad 10 dní alebo od začiatku?
- Stravné dohodára
Aj na tomto mieste by som sa chcela spýtať, či ak by dohoda obsahovala ustanovenie, že zamestnávateľ poskytne dohodárovi stravý lístok ak odpracuje denne aspoň 4 hodiny, bude tento náklad na stravu možné považovať za daňový alebo aj naďalej sa bude musieť rozširovať okruh
osôb poberajúcich stravu v rámci dohody s odbormi ako je uvedené vyššie?
Ďakujem .
enya63
01.02.13,09:36
Ahojte , aj mňa by zaujímalo ako to s tými stravnými lístkami bude. Vie niekto poradiť?
veronikasad
01.02.13,09:37
Ahojte , aj mňa by zaujímalo ako to s tými stravnými lístkami bude. Vie niekto poradiť?
aká bola otázka ohladom SL ?
enya63
01.02.13,09:38
Otázka bola: Aj na tomto mieste by som sa chcela spýtať, či ak by dohoda obsahovala ustanovenie, že zamestnávateľ poskytne dohodárovi stravý lístok ak odpracuje denne aspoň 4 hodiny, bude tento náklad na stravu možné považovať za daňový alebo aj naďalej sa bude musieť rozširovať okruh
osôb poberajúcich stravu v rámci dohody s odbormi ako je uvedené vyššie?
veronikasad
01.02.13,09:42
Otázka bola: Aj na tomto mieste by som sa chcela spýtať, či ak by dohoda obsahovala ustanovenie, že zamestnávateľ poskytne dohodárovi stravý lístok ak odpracuje denne aspoň 4 hodiny, bude tento náklad na stravu možné považovať za daňový alebo aj naďalej sa bude musieť rozširovať okruh
osôb poberajúcich stravu v rámci dohody s odbormi ako je uvedené vyššie?
Myslím, že nestačí to uviesť v dohode. Zamestnávatel musí rozšíriť okruh osôb, ktorým poskytne príspevok na stravovanie v kolektívnej zmluve, alebo mzdovej smernici.

U dohodára sa priamo v dohode "dohodujú" nároky v zmysle zákona o cestovných náhradách.