paaataaa
29.10.12,11:08
Zdravím,
ak by náhodou nebola doma moja mama, tak môže niekto z rodiny vybrať dávky v hmotnej núdzi, ktoré sú na jej meno, na základe splnomocnenia, ktoré sa urobí na pošte? Na webe pošty som sa dočítala, že pri peňažnom poukaze to je možné, ale sú tam aj dávky a tam taká možnosť nie je...

Dávku poukázanú Sociálnou poisťovňou alebo úradom práce, sociálnych vecí a rodiny môže prevziať:


adresát uvedený v platobnom doklade,
manžel alebo manželka adresáta (pokiaľ nie sú z prijímania vylúčení),
maloletý adresát, ktorému bol vydaný občiansky preukaz alebo preukazný doklad cudzinca,
jeden z rodičov alebo iný zákonom alebo právoplatným rozhodnutím súdu určený zástupca maloletého adresáta, ktorému ešte nebol vydaný občiansky preukaz alebo preukazný doklad cudzinca. V prípade, keď táto osoba nemá rovnaké priezvisko ako adresát, je potrebné, aby doložila potvrdenie, že je zákonným zástupcom maloletého adresáta (napríklad rozhodnutie súdu),
opatrovník adresáta, ktorého súd pozbavil spôsobilosti na právne úkony, alebo ktorého spôsobilosť na prijímanie zásielok bola rozhodnutím súdu obmedzená, ak pošte predloží právoplatné rozhodnutie súdu o jeho ustanovení za opatrovníka adresáta.

Existuje nejaký iný spôsob? Lebo u nás nik doma nepatrí to vyššie uvedených možností....
veronikasad
29.10.12,10:37
Z akých dôvodov mama náhodou nebude doma ...
paaataaa
30.10.12,05:17
Z akých dôvodov mama náhodou nebude doma ...

neviem, či je to podstatné, ale bude v tom čase asi v nemocnici....
Jara
30.10.12,05:24
Choďte nahlásiť zasielanie dávok na účet v banke.
veronikasad
30.10.12,07:21
Choďte nahlásiť zasielanie dávok na účet v banke.
Dávku v hmotnej núdzi nie je (zatial) možné posielať na účet v banke.
veronikasad
30.10.12,07:22
neviem, či je to podstatné, ale bude v tom čase asi v nemocnici....
Je to podstatné ...

... dávka sa vypláca naďalej, len je potrebné,aby doniesol začiatok PN, aby sa mu mohol vyplácať ochranný príspevok a tiež je potrebná každý mesiac prechodka. A ak je dlhodobo v nemocnici, treba nahlásiť kam sa mu majú dávky posielať
Jara
30.10.12,08:40
Dávku v hmotnej núdzi nie je (zatial) možné posielať na účet v banke.

Výplata dávok na účty prinesie úsporu aj pol milióna korún
Dávky v hmotnej núdzi môžu úrady práce po novom vyplácať už aj na účty klientov. Pri výbere klientov, ktorí si pre dávky viac nebudú musieť chodiť na poštu musia pritom postupovať obozretne. Napriek tomu by takýto spôsob výplaty mohol do konca roka priniesť úsporu asi 20-tisíc eur.
Možnosť vyplácať vybraným klientov dávky v hmotnej núdzi aj priamo na ich účty v bankách priniesla zmena zákona o hmotnej núdzi od 1. júla tohto roka. V súčasnosti všetky úrady práce vyhodnocujú, u ktorých klientov je takáto forma výplaty vhodná a klientov následne oslovujú, či o výplatu dávok v hmotnej núdzi na účet majú záujem. Prvé platby na účet klientov sa týkali dávok v hmotnej núdzi vyplatených za mesiac august v priebehu septembra.
Napriek obozretnému postupu však dávky v hmotnej núdzi za mesiac august dostalo na svoje účty už viac ako tisíc klientov. Do konca roka úrady práce, sociálnych vecí a rodiny počítajú s výplatou dávok v hmotnej núdzi na účty u takmer 15-tisíc klientov. Do konca roka to znamená úsporu na poštovnom vo výške asi 20-tisíc eur (teda viac ako 600-tisíc korún).
Ešte významnejšiu úsporu pri vyplácaní dávok by mohol priniesť spustenie projektu Epay kariet.
V súčasnosti realizujú úrady práce, sociálnych vecí a rodiny v súvislosti s dávkami v hmotnej núdzi asi 2 378 724 platieb ročne, pričom za jednu zásielku platí rezort práce Slovenskej pošte sumu 0,633 €. Ročné náklady na zasielanie dávok v hmotnej núdzi občanom poštou teda predstavujú 1 505 732,29 €.
Dávky v hmotnej núdzi nie je možné vyplácať na účty všetkým klientom a všetci klienti o takúto formu výplaty ani nemajú záujem. Najmä preto, že nemajú zriadený účet v banke a chcú sa vyhnúť bankovým poplatkom, ale aj preto, že v obci, kde žijú nie sú dostupné bankomaty a pod.
V upozornení na zmenu zákona, ktoré Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny poslalo všetkým úradom práce sa uvádza, že pri rozhodovaní o výplate dávok na účet je „najdôležitejšie zabrániť ich neoprávnenému použitiu." Ako najvhodnejší klienti pre vyplácanie dávky v hmotnej núdzi na účty sú uvedení najmä poberatelia, ktorí sú:


- poberateľmi starobného apredčasného starobného dôchodku

- občanmi so zdravotným postihnutím

- vevidencií uchádzačov ozamestnanie

- zamestnali sa, alebo začali vykonávať samostatne zárobkovú činnosť anaďalej poberajú aktivačný príspevok

- poberateľmi aktivačného príspevku

- poberateľmi rodičovského príspevku


U ostatných poberateľov by mohlo byť vyplácanie dávky v hmotnej núdzi rizikové, pretože by mohlo dôjsť k neoprávnenému vyplácaniu dávok, ak by sa napríklad klient zamestnal, odsťahoval, odišiel do zahraničia a úrad práce by o tejto zmene neinformoval.


Veronika, prekvapilo ma to, lebo ja som poberala príspevok za opatrovanie a posielali mi ho na účet, aj podporu v nezamestnanosti a tiež na účet, tak som sa pozrela na stránku UPSVaR-u.....