susan 111979
29.10.12,11:20
Dobrý deň,
jedná sa o budovu, ktorá nie je ešte doodpisovaná, naposledy sa odpisovalo v r.2008, v r. 2010 bol len účtovný odpis....podnikateľ chce budovu vyradiť z obchodného majetku, previesť na rodné číslo.
Prosím, ako mám ja teraz postupovať účtovne. Podnikateľ je neplatca DPH, vedie JU.
Marína
29.10.12,11:10
Susan, nerozumiem ako sa "podarilo" na katastri nehnuteľnosť zapísať pod IČO. Zdá sa, že to bola chyba katastra, pretože ak aj SZČO žiadala o vklad pod IČO, ten mal na základe § 42 ods. 2 písm. a) Zák. 162/1995 Zb. a n.p. Katastrálny zákon (http://katasternehnutelnosti.sk/1085-zakon-1621995-zb-z-katastralny-zakon-ucinny-od-1-5-2010/#p42) vklad pod IČO zamietnuť.

§ 42
(2) Zmluva, verejná listina alebo iná listina obsahujú označenie
a) účastníkov práv k nehnuteľnostiam; ak ide o fyzickú osobu, meno, priezvisko, rodné priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu, ak ide o právnickú osobu, názov, sídlo a identifikačné číslo, ak ho má pridelené, prípadne iné identifikačné údaje,
............
Na príslušnej správe katastra písomne požiadajte o opravu.
KEJKA
29.10.12,11:14
v zadaní nie je zmienka o katastri. Cháperm otázku, že chce vyradiť budovu z OM, z podnikania, aby ju po splnení časového testu mohol predať bez povinnosti odviesť DPFO.
Takže podľa mňa stačí ju vyradiť papierovo, evidenčne.
Marína
29.10.12,11:26
Vyradiť, to áno, lenže uvádza aj prevedenie z IČO na rodné číslo a to sa dá len cez kataster nehnuteľností, preto som ju upozornila aj na "nesúlad" s príslušným ustanovením v zákone a ako to vie vyriešiť.
Ako po 5 rokoch bude nehnuteľnosť predávať s uvedeným IČO na LV? To tam u FO nemá čo figurovať. Kataster urobil chybu, je potrebné požiadať ho o nápravu. Tiež som takýto prípad pred pár rokmi riešila.

Dobrý deň,
jedná sa o budovu, ktorá nie je ešte doodpisovaná, naposledy sa odpisovalo v r.2008, v r. 2010 bol len účtovný odpis....podnikateľ chce budovu vyradiť z obchodného majetku, previesť na rodné číslo.
Prosím, ako mám ja teraz postupovať účtovne. Podnikateľ je neplatca DPH, vedie JU.
susan 111979
29.10.12,11:50
Dnes som bola na katastri ohľadne tohto prevodu z IČA na rodné číslo...a oni v tom problém žiadny nevideli....tak neviem,,,podnikateľ je už dôchodca a chce ukončiť aj živnosť, preto robí tieto kroky...
susan 111979
29.10.12,12:13
aby som bola presnejšia tá budova je teraz 1/2 na IČO a 1/2 na rodné číslo....Kedysi bola budova na manželov na 2 IČA, jeden zomrel, po dedickom konaní to prešlo na manželku na rodné číslo..
VladoaKatka
22.01.13,09:04
Dobrý deň ,

rieším podobný, povedala by som, že rovnaký problém , no kataster u nás nie je až taký zhovievavý, stále ma posielajú po právnikoch, nevedia mi poradiť...aj keď priznali svoju chybu, že tento zápis sa nemal vôbec uskutočniť.

Tiež potrebujem vyradenú budovu z môjho IČA dostať na moje RČ.
Prosím poraďte. ĎAKUJEM vopred.

P.S.
Nechápem auto mi DI prepíše bez problémov a keď chcem svoju budovu rovnako prepísať, tak je problém.