bendeguz
29.10.12,13:13
Dobrý deň. Som konateľ a spoločík vo svojej firme (sro), ale nie som zamestnanec v nej. Firma dostane objenávku vytvoriť autorský grafický dizajn, a ja to dielo vytvorím. Môže to byť považované ako zamestnanecké dielo, teda môže sro vykonávať majetkové práva autora?
Ďakujem za odpoveď.
flector
01.11.12,08:16
Predsa podľa zákona konateľ spoločník môže pre svoju firmu konať ako keby bol vo firme zamestnaný, aj keď v nej nie je zamestnaný.

No a keď môže to čo môže zamestnanec, tak môže aj vytvoriť dielo pre firmu, prečo nie?

Okrem toho, a toto je podľa mňa to úplne najdôležitejšie(!!!), že ty ako autor sa predsa môžeš s absolútnou voľnosťou rozhodnúť o tom ako naložíš so svojim autorským dielom!

Tj. keby na to prišlo, môžeš svojej firme napríklad poskytnúť práva na nakladanie s tvojím autorským dielom v plnom, resp. akomkoľvek rozsahu.
Je to tvoje dielo, môžeš si s ním ako autor robiť čo chceš!

Napríklad môžeš poskytnúť svojej firme práva na nakladanie s ním a hoci aj bezodplatne, bez nároku na tvoj autorský honorár.
Aby si si prípadne nekomplikoval život s autorskými honorármi a vecami ktoré sa ich týkajú, ak nechceš.

No, ale spýtaj sa právnika radšej ak chceš mať istotu.
(A ak niečo zistíš tak to prosím sem napíš!)

Inak, zdá sa mi, že tá zmluva, medzi tebou a tvojou firmou, by mala byť podľa autorského zákona v písomnej forme, aj keď by bola bez nároku na autorský honorár. Ale to sa myslím skôr týka prípadov, keď je niekto ako autor zastupovaný niekým iným. Ale ty si vo firme sám a firma je tvoja, plus dielo je tiež tvoje, takže v tom problém nevidím.
(Vlastne niet toho, kto by sa do toho mohol starať.)

To je môj (laický) názor. Nech sa poprípade vyjadrí niekto ďalší, tiež by ma to veľmi zajímalo!