andrejka_m
30.10.12,07:20
Moja známa vyhrala v tombole prvú cenu - LED televízor, ktorého hodnota môže byť okolo 400 eur. Je potrebné z tejto výhry zaplatiť daň, keďže sa jedná o tombolu?? /tombola sa konala pre občanov obce v rámci 700.výročia jej vzniku/. Z preštudovaných článkov som sa dokonca dozvedela, že pokial sa z výhry platí daň, je potrebné zároveň zaplatiť aj odvod do zdravotnej poisťovne vo výške 14 % z hodnoty výhry. Má s tým niekto skúsenosti?
Xanti
30.10.12,06:25
Ano má povinnosť zaplatiť daň, do 31.3.2013 musí podať DP typ B, kde túto sumu výhry uvedie - od organizátorov dostane potvrdenie o hodnote výhry, to dá ako prílohu k DP. Potom jej príde vyúčtovanie aj zo ZP , koľko má zaplatiť odvody.
veronikasad
30.10.12,06:29
Moja známa vyhrala v tombole prvú cenu - LED televízor, ktorého hodnota môže byť okolo 400 eur. Je potrebné z tejto výhry zaplatiť daň, keďže sa jedná o tombolu?? /tombola sa konala pre občanov obce v rámci 700.výročia jej vzniku/. Z preštudovaných článkov som sa dokonca dozvedela, že pokial sa z výhry platí daň, je potrebné zároveň zaplatiť aj odvod do zdravotnej poisťovne vo výške 14 % z hodnoty výhry. Má s tým niekto skúsenosti?
Má, resp. bude mať, tvoja známa v roku 2012 aj iný zdanitelný príjem, ktorého výška spolu s výhrou presiahne 1/2 nezd.časti základu dane ?
andrejka_m
30.10.12,06:59
Ano, v roku 2012 jej zdaniteľný príjem spolu s výhrou presiahne 1/2 nezd. časti základu dane? ako zdaniteľný príjem sa berie jej hrubá mzda, však?
Xanti
30.10.12,07:01
Ano správne.