liba2
22.02.06,22:29
mili poradaci,

som zivnostnik od januara a vediem JU, relativne som zvladal vsetko sam, ale potrebujem zamestnat brigadnika na dohododu o brig. praci studenta.

a tym padom mi vznikaju povinnosti takze ma prosim utvrdte, alebo vyvratte tieto stanoviska:

1.) Musim ist do socialnej poistovne - vyplnit tlacivo prihlasenie zamestnavatela

2.) Zaregistrovat brigadnika (mam otazku, som pocul, ze do buducnosti sa to da robit aj cez internet - viem, ze prihlasky sa daju robit aj cez SMS, alebo mail, ale treba ich do 3 dni potvrdzovat na pobocke, da sa to bez potvrdenia robit rovno cez ich portal, myslim ze stranka podatelna.socpoist.sk ,alebo to plati len pre velkych zamestnavatelov ? )


3.) Uzavriet dohodu o brig. praci studenta, tj urobit briggadnikovi i spis+zobrat od neho potvrdenie, ze je naozaj student

4.) Daniari :

Myslim, ze sa tam odvadza zrazkova dan, ako to teda funguje ? Staci z prijmu brigadnika (ak nepodpise vyhlasenie, resp. zarobi viac) vypocitat 19% a nasledne tuto sumu odviest mne prislusnemu danovemu uradu a ako Variabilny symbol uviest moje DIC ? ÁNO
alebo im treba este zasielat dalsie pripisy ? hm ???
oznámiť im že bola odvedená zrážková daň (ak bola).

5.) Z hrubej mzdy brigadnika zaplatit 0,8 % ako urazove poistenie do soc poist

Som vam velmi povdacny za vase rady, tento portal je vazne uzasny :)
1/ áno, treba prihlásiť zamestnávateľa;
2/ áno, registrovať dohodára;
3/ toto odporúčam urobiť ako prvé; a potvrdenie VŠ žiadať od študenta pred uzatvorením dohody;
4/ vidím, že to máš naštudované, až na nejaké detaily - veď na porade je všetko viackrát prediskutované, stačí si prečítať :p ;
5/ áno.

Istotne by sa dalo hovoriť ešte o nejakých detailoch, ale načo sa tým teraz zaťažovať? :)
Až to bude aktuálne, spýtaš sa, ale ja vidím že si zbehlý :D a poradíš si aj sám, no a keď nie, tak opäť napíš :) .
jaros
22.02.06,21:32
no a ako je to s danovym uradom, netreba im k tym predavkom posielat nejake hlasenie, tlacivo, alebo tak ?
Melnick
22.02.06,21:37
mili poradaci,

som zivnostnik od januara a vediem JU, relativne som zvladal vsetko sam, ale potrebujem zamestnat brigadnika na dohododu o brig. praci studenta.

a tym padom mi vznikaju povinnosti takze ma prosim utvrdte, alebo vyvratte tieto stanoviska:

1.) Musim ist do socialnej poistovne - vyplnit tlacivo prihlasenie zamestnavatela
Áno - označiť navrchu "D"
2.) Zaregistrovat brigadnika (mam otazku, som pocul, ze do buducnosti sa to da robit aj cez internet - viem, ze prihlasky sa daju robit aj cez SMS, alebo mail, ale treba ich do 3 dni potvrdzovat na pobocke, da sa to bez potvrdenia robit rovno cez ich portal, myslim ze stranka podatelna.socpoist.sk ,alebo to plati len pre velkych zamestnavatelov ? )
U nás zatiaľ platí - sms a následne fyzicky odovzdať do SP
Mesačne výkazy + príloha
3.) Uzavriet dohodu o brig. praci studenta, tj urobit briggadnikovi i spis+zobrat od neho potvrdenie, ze je naozaj student
Áno
4.) Daniari :

Myslim, ze sa tam odvadza zrazkova dan, ako to teda funguje ? Staci z prijmu brigadnika (ak nepodpise vyhlasenie, resp. zarobi viac) vypocitat 19% a nasledne tuto sumu odviest mne prislusnemu danovemu uradu a ako Variabilny symbol uviest moje DIC ?
alebo im treba este zasielat dalsie pripisy ? hm ???
Od januára posielaš ešte zoznam,za koho si odviedol zr. daň

5.) Z hrubej mzdy brigadnika zaplatit 0,8 % ako urazove poistenie do soc poist
Áno
Som vam velmi povdacny za vase rady, tento portal je vazne uzasny :)
Ak som na niečo zabudla,určite sa nájde dobrá duša
čo ma doplní:) :) :)

Samozrejme som mala s tým označením na vrchnej časti prihlášky
na mysli prihlášku nie Tvoju ako zamestnávateľa, ale študenta.
Ale to je detail,ktorý Tvoja SP vôbec nemusí vyžadovať.
jaros
22.02.06,21:47
dakujem za odpovede, este ale mam otazocku je mozne mesacne vykazy do SP aj posielat postou, alebo je to nutne vzdy fyzicky doniest na pobocku.

co sa tyka vykazov pre danovy urad, da sa niekde na internete stiahnut to tlacivo ? Dakujem
Melnick
22.02.06,21:58
Dá sa stiahnuť priamo tu. Klikni na tlačivá a Marína tam myslím už prilepila
to tlačivo. Ak nie vyhľadaj si "zrážková daň"a nájdi si príspevok od Maríny.
K tým výkazom: Ja osobne už neodovzdám žiadne tlačivo bez toho,aby som si nedala opečiatkovať kópiu. Riešenie môže byť aj dopor. list.:) :p
liba2
22.02.06,21:59
dakujem za odpovede, este ale mam otazocku je mozne mesacne vykazy do SP aj posielat postou, alebo je to nutne vzdy fyzicky doniest na pobocku.

co sa tyka vykazov pre danovy urad, da sa niekde na internete stiahnut to tlacivo ? Dakujem
1/ dá sa, ja ich niekedy posielam;
2/ www.drsr.sk (http://www.drsr.sk)
jaros
22.02.06,22:03
velmi pekne dakujem za odpovede, este jedna otazka som pocul, ze ak by bola odmena vacsia ako 5000 tak ide o preddavkovu dan ? Alebo ako to vlastne je ? Ak napriklad brigadnik zarobi mesacne 8000,- a este dodatok akosi nemozem najst to tlacivo, nemate niekto priamy link ?:eek:
a dakujem za vsetky odpovede:)
Melnick
22.02.06,22:10
Bohužiaľ neviem ešte pridať link. Ale vyhľadaj si "zrážkovú daň "a tam ten link v príspevku od Maríny nájdeš a dozvieš sa tam aj odpoveď na tvoje otázky ohľadom výšky odmeny :) :)
liba2
22.02.06,22:11
velmi pekne dakujem za odpovede, este jedna otazka som pocul, ze ak by bola odmena vacsia ako 5000 tak ide o preddavkovu dan ? Alebo ako to vlastne je ? Ak napriklad brigadnik zarobi mesacne 8000,- a este dodatok akosi nemozem najst to tlacivo, nemate niekto priamy link ?:eek:
a dakujem za vsetky odpovede:)
áno, ak má v mesiaci príjem vyšší ako 5000 sk, pôjde o preddavkovú daň.
Aké tlačivo máš na mysli? o zrážkovej dani? zatiaľ nie je predpísané, stačí napísať aj 1 vetu na papier, ale je tu na porade od Maríny jej vlastný návrh. Pohľadám a pripojím.
lillian
17.07.08,04:40
manzel je szco a potrebuje brigadnika asi na mesiac.bude to jeho brat,ktory prave zmaturoval,ale oficialne je studentom do 31/8/08.musi ist znova do skoly si vypytat potvrdenie,ze je este student?
Zoltán Kovács
17.07.08,04:49
manzel je szco a potrebuje brigadnika asi na mesiac.bude to jeho brat,ktory prave zmaturoval,ale oficialne je studentom do 31/8/08.musi ist znova do skoly si vypytat potvrdenie,ze je este student?

Bez potvrdenie o "štatúte" študenta nemôžeš uzavrieť dohodu o brigádnickej práci študenta. Ale do úvahy ešte môžte brať aj dohodu o vykonaní práce alebo dohodu o pracovnej činnosti.
liviar
17.07.08,09:41
ale kľudne sa môže prejsť do školy po potvrdenie :rolleyes: