Pendulum
30.10.12,14:30
Ahojte,

chcem sa spýtať, ak predávame našim zamestnancom opotrebované veci z výroby (radiátor, kotúče atď.) vystavujeme ich PPD a účtujeme to ako výnos, mali by sme tam narátavať aj DPH kedže sme platcami?

Ďakujem.
Pendulum
21.11.12,10:06
nikto neporadí???
Tweety
21.11.12,10:14
Ahojte,

chcem sa spýtať, ak predávame našim zamestnancom opotrebované veci z výroby (radiátor, kotúče atď.) vystavujeme ich PPD a účtujeme to ako výnos, mali by sme tam narátavať aj DPH kedže sme platcami?

Ďakujem.Áno, mali.
Pendulum
23.11.12,06:50
Áno, mali.


poprosila by som o odkaz na paragraf...

ďakujem vopred
kn-alka
23.11.12,06:57
Keďže ide o predaj je jedno kto je odberateľ a aký tovar sa predáva. Vystaví sa faktúra a keďže ste platcami DPH, tak vzniká povinnosť odvodu dane.

PS.: PPD nestačí, keďže sa jedná o tovar (t.j. hmatateľná vec) treba ERP
Pendulum
23.11.12,07:24
Keďže ide o predaj je jedno kto je odberateľ a aký tovar sa predáva. Vystaví sa faktúra a keďže ste platcami DPH, tak vzniká povinnosť odvodu dane.

PS.: PPD nestačí, keďže sa jedná o tovar (t.j. hmatateľná vec) treba ERP


ok, beriem to s tou DPH ale ERP? My nemáme reg. pokladňu....a PPD môže byť, daňovým dokladom je každý doklad (aj PPD), ktorý obsahuje povinné náležitosti, odb. dod. ZD, daň, celkom, por. číslo, dátum, predkontáciu, podpis.....
Braňo
23.11.12,07:34
PPD nemá náležitosti faktúry
Pendulum
23.11.12,08:15
Áno, mali.

a čo ak sa jedná o odpredaj šrotu zamestnancovi?
kn-alka
23.11.12,08:27
ok, beriem to s tou DPH ale ERP? My nemáme reg. pokladňu....a PPD môže byť, daňovým dokladom je každý doklad (aj PPD), ktorý obsahuje povinné náležitosti, odb. dod. ZD, daň, celkom, por. číslo, dátum, predkontáciu, podpis.....

Nemáš pravdu čo sa týka PPD. Od 01.01.2012 už pri každom príjme v HOTOVOSTI, teda aj pri úhrade faktúry, je podnikateľ POVINNÝ použiť ERP, príjmový pokladničný doklad nestačí.
PPD sa môže použiť len pri niektorých službách, ale ak sa predáva tovar - hmatateľná vec, musí byť pri príjme v hotovosti použitá ERP.

Čo sa týka odpredaj šrotu, v tom žiaľ neviem poradiť.

PS.: Ak firma prijíma akúkoľvek hotovosť od odberateľov za TOVAR, musí mať ERP !!
kn-alka
23.11.12,08:34
.
ekopo
23.11.12,08:39
definícia šrotu:

"kovovým odpadom a kovovým šrotom rozumie kovový odpad a šrot z výroby alebo z mechanického opracovania kovov a kovové predmety ďalej už nepoužiteľné vzhľadom na ich zlomenie, rozrezanie, opotrebenie alebo z podobných dôvodov"

ostatné v predošlej odpovedi....
Pendulum
23.11.12,09:23
Nemáš pravdu čo sa týka PPD. Od 01.01.2012 už pri každom príjme v HOTOVOSTI, teda aj pri úhrade faktúry, je podnikateľ POVINNÝ použiť ERP, príjmový pokladničný doklad nestačí.
PPD sa môže použiť len pri niektorých službách, ale ak sa predáva tovar - hmatateľná vec, musí byť pri príjme v hotovosti použitá ERP.

Čo sa týka odpredaj šrotu, v tom žiaľ neviem poradiť.

PS.: Ak firma prijíma akúkoľvek hotovosť od odberateľov za TOVAR, musí mať ERP !!


aj keď to nie je odberateľ ale zamestnanec? Keby to bolo tak, znamenalo by to, že keď nemáme reg. pokladňu nemôžeme našim zamestnancom predať opotrebovanú mikrovlnku či svetlá dokonca ani keby sme vystavili faktúru (PPD už vôbec nie - podľa vás) lebo nebudeme mať doklad o úhrade z ERP? Tak to je choré... Nezdá sa mi to....
Dav
23.11.12,09:41
Odpredávaš prebytočný, neupotrebiteľný majetok, nie tovar, tak podľa môjho názoru registračná pokladňa nie je v tomto prípade potrebná. Pre istotu môžeš použiť tieto riešenia : podpísať so zamestnancami dohodu o zrážkach zo mzdy a vysporiadať pohľadávku ako zrážku zo mzdy, dať zamestnancovi poštovú poukážku a poslať ho zaplatiť faktúru na poštu, alebo ich požiadať, aby išli vložiť hotovosť do banky na účet firmy.
Pendulum
23.11.12,09:55
Odpredávaš prebytočný, neupotrebiteľný majetok, nie tovar, tak podľa môjho názoru registračná pokladňa nie je v tomto prípade potrebná. Pre istotu môžeš použiť tieto riešenia : podpísať so zamestnancami dohodu o zrážkach zo mzdy a vysporiadať pohľadávku ako zrážku zo mzdy, dať zamestnancovi poštovú poukážku a poslať ho zaplatiť faktúru na poštu, alebo ich požiadať, aby išli vložiť hotovosť do banky na účet firmy.

práve som volala na DÚ lebo mi to nedalo, tam mi povedali v podstate to čo ty, že reg. pokladňa nie je nutná akurát, že PPD ako doklad pre účely DPH nestačí to stači akurát pre daň z prijímu a pre úhradu ako takú, a že pri predaji musím vystaviť podľa zákona buď faktúru alebo zjednodušený daň. doklad (čo je ERP), faktúre by som sa ale chcela vyhnúť a ERP nemáme, tak idem ešte naštudovať či sa pod pojmom zjednodušený daňový doklad nemôže rozumieť aj niečo iné ako EUR napr. paragon atď.....

dik moc za radu
ekopo
23.11.12,13:28
dáme si trochu osvety a urobte si úsudok:

zákon o DPH:

§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

definícia tovaru - zákon o ERP:

§ 2
i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom,


ešte je potrebné ozrejmiť si, či predmetné veci sú evidované v majetku....
je to jasné?
Pendulum
23.11.12,14:40
dáme si trochu osvety a urobte si úsudok:

zákon o DPH:

§ 2
Predmet dane
(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,

definícia tovaru - zákon o ERP:

§ 2
i) tovarom akýkoľvek výrobok, polotovar, materiál alebo surovina predávaný podnikateľom,


ešte je potrebné ozrejmiť si, či predmetné veci sú evidované v majetku....
je to jasné?


predmetné veci nie sú evidované v majetku..... a nie je mi to jasnééé, je piatok večer asi preto
ekopo
23.11.12,14:53
predmetné veci nie sú evidované v majetku..... a nie je mi to jasnééé, je piatok večer asi preto

tak ERP bez diskusie.....ak je prijatá hotovosť
Pendulum
23.11.12,15:21
tak ERP bez diskusie.....ak je prijatá hotovosť


čo sa myslí pod pojmom majetok? Berie sa majetok z účtovného hľadiska?
marjankaj
23.11.12,15:51
poprosila by som o odkaz na paragraf...

ďakujem vopred
Zákon o DPH §8, §19, §22.