OliverG
30.10.12,13:59
dobry den,

nemam sa moc na koho obratit a verim v kvalitu poradcov tu na fore.

moja otazka znie:

som firma, neplatca DPH, a firmy si nas prenajimaju na rozdne projekty a prednasky a skolenia.

pridem, urobim, vystavim fakturu, odchadzam.

ALE: ako je to s pobytom v zahranici - kolko dni mozem byt v krajine EU bez toho aby som sa musel niekde prihlasovat?

Ako to je napriklad ked idem do Viedne? Na den? Dva? Tyzden? Mesiac? Na co si davat pozor?

a rovnaka otazka pre Svajciarsko: crta sa mi tam klient ale nie som si isty ci ej to take jednoduche, ze pridem, urobim co treba, vystavim fakturu a odidem.

vie mi tu prosim niekto poradit?


dakujem velmi pekne !!

Oliver
a_je_to
30.10.12,13:27
Pred poskytnutím prvej služby inému platiteľovi v inej krajine EU sa zaregistruj aspoň podľa § 7a ZoDPH a službu poskytuj len takému, ktorý je rovnako registrovaný. Inak to nie je ok a na oboch stranách hraníc hrozia sankcie. Faktúry budú bez DPH a musia obsahovať obidve IČ DPH.
OliverG
30.10.12,13:29
ano ano ! dakujem :) neuverite ale toto som tu reisil pred nejaky mcasom a ano mam to :)

sice nie som platcom DPH ale IC DPH mam prave z toho dovodu ze davam sluzby do zahranicia, a samozrejem to eviduje maj kvartalne v suhrnnych vykazoch :) toto mam poschytene

skor ma to s tou pracou samotnou zauima .. ci tam ako firma mozem byt len tak, alebo kolko dni, ako treba a ci vobec treba ohlasit sa niekomu niekam
a_je_to
30.10.12,13:29
Pred poskytnutím prvej služby inému platiteľovi v inej krajine EU sa zaregistruj aspoň podľa § 7a ZoDPH a službu poskytuj len takému, ktorý je rovnako registrovaný. Inak to nie je ok a na oboch stranách hraníc hrozia sankcie. Faktúry budú bez DPH a musia obsahovať obidve IČ DPH.
ČO sa týka Švajčiarska, asi na službu musíš byť registrovaný na ich daňovom úrade. Inask Švajčiar neuzavrie zmluvu, to si upresni.
a_je_to
30.10.12,13:30
duplicitné, nedá sa mi odstrániť
a_je_to
30.10.12,16:37
skor ma to s tou pracou samotnou zauima .. ci tam ako firma mozem byt len tak, alebo kolko dni, ako treba a ci vobec treba ohlasit sa niekomu niekam

Ak budeš vykonávať iba služby a jednorázový pobyt nepresiahne pol roka /=183 dní/, tak sa nemusíš hlásiť nikde, viac pozri § 5 ZoDP. Podobné podmienky platia v celej EU. Švajčiarsko nie je EU, to treba zistiť osobitne, skôs vygúgliť.
tictac7
30.10.12,17:45
...si firma, teda si PO? A Ty si zamestnanec? Tak si ešte vybav v sociálnej poisťovni formulár E101....
a_je_to
31.10.12,20:09
...si firma, teda si PO? A Ty si zamestnanec? Tak si ešte vybav v sociálnej poisťovni formulár E101....

... na sociálke nevybaví. Je tam toľko zákonných kritériií, že ich určite nespĺňa. Výnimku môže dať MPSVR, ale nedáva. Aspoň podľa mojich skúseností z tohoročnej jari pre dcéru. Ale na živnosť a registráciu podľa § 7a môže.
xeva
31.10.12,21:05
Niektoré krajiny majú stanovené obdobia, ako dlho môže jednorázový výkon trvať - napr. Rakúsko max. 2 mesiace u opatrovateliek na slovenskú živnosť. Zaujímalo by ma však, či v prípade, ak opatrovateľky chodia do Nemecka na slovenskú živnosť poskytovať služby, je potrebná registrácia.