jersseyke
30.10.12,15:12
dobrý deň, prosím Vás ako sa účtuje keď mi konateľ dá bloček z obchodu na nákup firemného materiálu, ale zaplatil to súkromnou kartou? (myslím aspoň, lebo firemnou určite nie ).ďakujem :)
optimistka
30.10.12,14:51
zúčtuj to cez interný doklad 501,343/záväzok napr. 325
jersseyke
30.10.12,14:58
a môžem aj na 365?lebo tu 365 viem potom vyrovnať vkladom spoločníka do pokladne, a ako zrovnám 325?...lebo tou 365-vkladom do pokladne spol.mám kvázi niečo ako dôkaz že to zaplatil...

a ďalšia vec...ako je to v jednoduchom účtovníctve?...tiež cez ID?
avalik
30.10.12,15:09
jersseyke
30.10.12,15:14
dakujem...už chápem, ale to tiež bolo len v PU. ale ako to bude v JU?:confused:
avalik
30.10.12,15:18
dakujem...už chápem, ale to tiež bolo len v PU. ale ako to bude v JU?:confused:

podla mna tiez cez pokladnu ... ved podnikatel nie je povinny pri sebe nosit "firemne" peniaze ... nieco k podnikaniu potrebuje tak to kupi ... a ked nema hotovost tak zaplati kartou (aj z uctu, ktory nema na podnikanie)

PS: nie som uctovnik :)
jersseyke
30.10.12,15:24
no hej, veď prečo by nemohol, len ja rozmýšlam nad tým, že keby náhodou bola nejaká kontrola tak či môžu chcieť ako dôkaz výpisy z jeho súkromného účtu, resp. toho účtu z ktorého to bolo hradené...a čo sa stane ak nebude môcť doložiť ten výpis???
avalik
30.10.12,16:04
no ale ved doklad o platbe za tovar je blok z ERP ... ubytok penazi bude z pokladne nie z uctu
Anelas
30.10.12,22:10
len pozor, podla pani Jablonkovej z takehoto dokladu nemozete odpocitat DPH....ze nemame co platit osobnymi kartami. Predpokladam, ze vsade vidia podvod, ako vsetci zhrname vidlami blocky od celej rodiny....to su ale miliony, o ktore oberame tento stat
účtovníčka_prešov
07.11.12,09:40
najjednoduchšie bude ak to zaúčtujete nákup v hotovosti ako píše 1Dara
jersseyke
07.11.12,12:46
tak som to urobila nakoniec, ďakujem krásne za pomoc...a keď sa to nebude niekomu páčiť tak nech si to vydebatuje on s nimi, prečo platí súkromnou kartou...:)
Rozalka
07.11.12,12:55
len pozor, podla pani Jablonkovej z takehoto dokladu nemozete odpocitat DPH....ze nemame co platit osobnymi kartami. Predpokladam, ze vsade vidia podvod, ako vsetci zhrname vidlami blocky od celej rodiny....to su ale miliony, o ktore oberame tento stat
Tiež som bola na takomto školení, Ing. Jablonková to vysvetľuje tak, že
- zamestnanec/majiteľ tovar kúpi vo svojom mene (lebo platí svojou súkromnou kartou)
- predá do firmy
a v žiadnom prípade nie je nárok na odpočítanie dane.
Ruku na srdce - doteraz sme to určite (väčšina z nás) takto nechápali, ale od školenia si na to dávam pozor, čo keby raz prišiel čas, že si práve na tomto dajú záležať a bude nálezov, hajajááj!
marjankaj
07.11.12,13:01
Tiež som bola na takomto školení, Ing. Jablonková to vysvetľuje tak, že
- zamestnanec/majiteľ tovar kúpi vo svojom mene (lebo platí svojou súkromnou kartou)
- predá do firmy
a v žiadnom prípade nie je nárok na odpočítanie dane.
Ruku na srdce - doteraz sme to určite (väčšina z nás) takto nechápali, ale od školenia si na to dávam pozor, čo keby raz prišiel čas, že si práve na tomto dajú záležať a bude nálezov, hajajááj!

Ja som zvedavý ako budú riešiť, keď si to zamestnanec zaplatí z vlastných peňazí v hotovosti. A potom si to dá preplatiť vo firme.
Je to úplne to isté, ako keby platil kartou.
irma1
07.11.12,13:08
Ja som zvedavý ako budú riešiť, keď si to zamestnanec zaplatí z vlastných peňazí v hotovosti. A potom si to dá preplatiť vo firme.
Je to úplne to isté, ako keby platil kartou.

Súhlasím a dodávam, že ja ako zamestnanec nič firme, kde som zamestnaná, nepredávam. Veď na to ako súkromná osoba nemám ani oprávnenie.
Paula
07.11.12,13:10
Je to choré . veď aj keby firma dala zamestnancovi zálohu v hotovosti vopred na nákup, zasa len zamestnanec (neplatiteľ) urobí nákup :cool:.
Tweety
07.11.12,13:12
Je to choré . veď aj keby firma dala zamestnancovi zálohu v hotovosti vopred na nákup, zasa len zamestnanec (neplatiteľ) urobí nákup :cool:.
Ale platí zásada, že do štátnej kasy treba peniaze z dph naháňať a najlepšie sa naháňa malá suma. Že veľké lietajú , to je už o inom.
marjankaj
07.11.12,13:21
§ 51
Uplatnenie práva na odpočítanie dane

(1) Právo na odpočítanie dane podľa § 49 môže platiteľ uplatniť, ak
a) pri odpočítaní dane podľa § 49 ods. 2 písm. a) má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71,

§ 71 (platný od 1.1.2013)
Faktúra

(1) Na účely tohto zákona
a) faktúrou je každý doklad alebo oznámenie, ktoré je vyhotovené v listinnej forme alebo elektronickej forme podľa tohto zákona alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho vyhotovenie faktúry,




Z akého § Ing. Jablonková vychádzala??????:eek:
marjankaj
07.11.12,13:22
Je to choré . veď aj keby firma dala zamestnancovi zálohu v hotovosti vopred na nákup, zasa len zamestnanec (neplatiteľ) urobí nákup :cool:.
A bude mu napríklad chýbať 1 €, tak doplatí kartou a zase bude problém?:eek:
Ale zlaté padáky rozdávať vedia.:rolleyes:
Paula
07.11.12,13:23
Asi majú nejaké §§-y ,dobre utajené pred verejnosťou.
Paula
07.11.12,13:24
Keď už, mali uviesť "odovzdané", nie predané..aj tak je to choré.
Paula
07.11.12,13:28
Neviem si predstaviť vo firme, napr. 400 zamestnancov, pričom napr. 30 má na starosti aj nákupy..to potom nech firma cvaká banke za 30 kusov kariet, alebo bude jediná , po ktorú si budú niekam utekať (trebárs aj cez celé Slovensko). S prepáčením kravinizmus.
marjankaj
07.11.12,13:31
Tiež som bola na takomto školení, Ing. Jablonková to vysvetľuje tak, že
- zamestnanec/majiteľ tovar kúpi vo svojom mene (lebo platí svojou súkromnou kartou)
- predá do firmy
a v žiadnom prípade nie je nárok na odpočítanie dane.
Ruku na srdce - doteraz sme to určite (väčšina z nás) takto nechápali, ale od školenia si na to dávam pozor, čo keby raz prišiel čas, že si práve na tomto dajú záležať a bude nálezov, hajajááj!


Existuje na to aj nejaké paragrafové znenie? Ak nie, potom je to iba jej súkromný názor.
KEJKA
07.11.12,13:58
tiež v tomto bode s Ing. jablonkovou nesúhlasím. Ak odopne zam-ec potvrdenku o platbe kartou, tak na bloku /ktorý je v zmysle Z_DPH faktúrou/ je iba info o platbe kartou, kto vie akou? Jasne, dá sa to lahko overiť výpisom z BU, ale takéto pátranie už považujem skutočne za choré.
Ak by si to nechával preplatiť v súvislosti s pracovnou cestou - tak dobre, súhlasím, obvykle však ide o nákupy prvotne rpe firmu. Zam-ec poverený nákupom pre firmu môže vyinkasovať hotovosť, napr. v budúcnosti limitovaných 1000 EUR a vari je zo zákona povinný ich nosiť v peňaženke? dá si ich na účet a nákup rieši platobnou kartou, pričom vlastne použije financie od zamestnávateľa. A toto už je o čom?
marjankaj
07.11.12,14:05
§71
(3) Zdaniteľná osoba je povinná zabezpečiť vierohodnosť pôvodu, neporušenosť obsahu a čitateľnosť faktúry od jej vydania do konca obdobia na uchovávanie faktúry. Ako spôsob zabezpečenia vierohodnosti pôvodu, neporušenosti obsahu a čitateľnosti faktúry možno použiť
a) kontrolné mechanizmy podnikových procesov, ktoré spoľahlivo zabezpečia priraditeľnosť faktúry k dokumentom súvisiacim s dodaním tovaru alebo služby,
b) zaručený elektronický podpis podľa osobitného predpisu29) alebo zákona platného v inom členskom štáte upravujúceho použitie zaručeného elektronického podpisu,
c) elektronickú výmenu údajov, ak zmluva týkajúca sa tejto výmeny ustanoví použitie postupov zabezpečujúcich vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu údajov,
d) iný spôsob zabezpečujúci vierohodnosť pôvodu a neporušenosť obsahu faktúry.
Možno myslela to zvýraznené.
Potom by stačilo v internej smernici ošetriť tento prípad.
Paula
07.11.12,14:42
Nakoniec firmy budú mať viac smerníc, než účtovných dokladov, xixi.
Rozalka
07.11.12,15:24
Mňa tu, prosím, neukameňujte, napísala som len, čo ZJ povedala na školení; aj ja som si doteraz z firmy spravila bankomat (platby súkromnou kartou za tankovanie do firemného auta), ale teraz to už - pre istotu - nerobím.
Nemá oporu v predpisoch, ale sa držím cesty menšieho odporu.
Paula
07.11.12,15:35
Rozalienka, Teba ukameňovať by bol veľký hriech :)
marjankaj
07.11.12,15:37
Mňa tu, prosím, neukameňujte, napísala som len, čo ZJ povedala na školení; aj ja som si doteraz z firmy spravila bankomat (platby súkromnou kartou za tankovanie do firemného auta), ale teraz to už - pre istotu - nerobím.
Nemá oporu v predpisoch, ale sa držím cesty menšieho odporu.
Veď my proti tebe nič ani proti Zitke.
Zase niekto chce naháňať peniaze do rozpočtu, namiesto toho aby to dali do zákonov.
V ústave sa píše v článku 2

(2) Štátne orgány môžu konať iba na základe ústavy, v jej medziach a v rozsahu a spôsobom, ktorý ustanoví zákon.
Som zvedavý ako by to odôvodnili pri sankcionovaní.

A logicky je to úplne mimo.
KEJKA
07.11.12,16:13
ZJ nemala byť asi Zitka, ale skôr Zdenka........Jablonková.
Zita5
07.11.12,16:16
Janko tak to som vééľmi rada, že proti Zitke nič nemáš :D:)
Zita5
07.11.12,16:27
Veď my proti tebe nič ani proti Zitke.
Zase niekto chce naháňať peniaze do rozpočtu, namiesto toho aby to dali do zákonov.
V ústave sa píše v článku 2

Som zvedavý ako by to odôvodnili pri sankcionovaní.

A logicky je to úplne mimo.

Janko Ty si tiež bojovník za spravodlivosť, ako Ťa poznám z čítania Tvojich príspevkov, ale hold zachovala by som sa tak ako aj Rozalka .Dobre vieš, že bičujú len tých čo netreba .Vyložia si zákon po svojom .
Paula
07.11.12,16:57
Asi si to rozhodneme každý po svojom (zákon - nezákon, školenie - neškolenie) - či už účtujeme svoju alebo cudziu firmu. Ja svojmu šéfovi vždy poviem, vysvetlím - a ak sa rozhodne on, napr. teraz aj v tom, že DPH z nákupov, vykonaných zamestnancami (mimochodom i on je aj zamestnancom) pre firmu si uplatníme a obhajovať bude on , nerobím si ťažkú hlavu. Naozaj je to celé smiešne. Nedám do nákladov nejaké zuby, ale papier, toner, naftu, atď., (všetko len potrebné pre chod firmy, nepozbierané bločky od susedov)....a neuplatniť si DPH len preto, že nebol nákup presne firemnou kartou :confused:.
Dáša_
07.11.12,17:10
Asi si to rozhodneme každý po svojom (zákon - nezákon, školenie - neškolenie) - či už účtujeme svoju alebo cudziu firmu. Ja svojmu šéfovi vždy poviem, vysvetlím - a ak sa rozhodne on, napr. teraz aj v tom, že DPH z nákupov, vykonaných zamestnancami (mimochodom i on je aj zamestnancom) pre firmu si uplatníme a obhajovať bude on , nerobím si ťažkú hlavu. Naozaj je to celé smiešne. Nedám do nákladov nejaké zuby, ale papier, toner, naftu, atď., (všetko len potrebné pre chod firmy, nepozbierané bločky od susedov)....a neuplatniť si DPH len preto, že nebol nákup presne firemnou kartou :confused:.

keby sme to prebrali do detailov, tak jediná možnosť, ako kupovať v bežnom obchode pre firmy by boli platobné karty...
marjankaj
07.11.12,18:17
Janko Ty si tiež bojovník za spravodlivosť, ako Ťa poznám z čítania Tvojich príspevkov, ale hold zachovala by som sa tak ako aj Rozalka .Dobre vieš, že bičujú len tých čo netreba .Vyložia si zákon po svojom .
No určite je lepšie sa takýmto sporom vyhnúť. Ale niektorí podnikatelia môžu mať iný názor. Každý sa môže sám rozhodnúť, ako bude postupovať. A samozrejme niesť riziko. Tak preto som tu uviedol, ako sa to zdá mne.
Ak by to bola smiešna suma, tak kontrolóri budú radi, že "niečo" našli a ja zase že už sa v tom nebudú hlbšie rýpať.
Teda vlk sa nažerie a z ovce neubudne.:---

Je to podobné ako v tom prípade 13 pokút za neskoré prihlásenie motorových vozidiel. Ale keď sa nechceli súdiť tak nech zaplatia tých 26000 Sk. Ja myslím, že to také jednoznačné nebolo.