Benko
31.10.12,06:10
Dobré ráno,
prosím vás, ak nakúpim špirály od firmy A a urobín na nich revíziu a predám ich firme B, ide o tovar alebo materiál alebo o službu? Vyhovoval by mi nákup a predaj služieb, ale asi ťažko.
Ďakujem
mondes
21.12.12,10:14
Zdravím Vás, skúsim zadať otázku v tejto sekcii. Požičovňa spoločenských šiat nakupuje šaty na následné prepožičiavanie. Nákup takýchto šiat účtujem ako nákup materiálu, nakoľko šaty sa prešívajú, upravujú atď. Ale čo v prípade, ak nejaká zákazníčka si nejaké šaty zakúpi? Účtujem to ako predaj tovaru? Nevadí, že boli kúpené ako materiál a predávam ich ako tovar? Alebo ako to mám správne účtovať? Vďaka.
JankaO
21.12.12,10:27
Ako predaj materiálu.
mondes
21.12.12,10:30
No veď tak aj účtujem, ale ako som písala vyššie, niektoré šaty - materiál, si zákazníčka kúpi, tak tým pádom to účtujem ako predaj tovaru. Však? A nevadí že jednu vec som kúpila ako materiál, ale pri predaji účtujem ako predaj tovaru?
JankaO
21.12.12,10:31
opakujem môj názor: - účtovať ako predaj materiálu
marjankaj
21.12.12,10:34
Ako predaj materiálu.
V denníku sú iba tieto skupiny. Predaj materiálu tam nie je. Teda by som bol za predaj výrobkov.


d) príjmov zahrnovaných do základu dane z príjmov4) celkom, v členení najmä na
1. predaj tovaru,
2. predaj výrobkov a služieb,
3. ostatné príjmy,
JankaO
21.12.12,10:37
Ak je to JU, tak potom predaj výrobkov a služieb, pričom materiál je súčasťou služby(výrobku). Ak je to PU, tak ako predaj materiálu. Z otázky nie je jasné, ci JU alebo PU.
mondes
21.12.12,10:40
Napadla ma ešte jedna vec. Oni totižto používajú ERP a tam nie je jasné, o aký príjem z tržby ide. (bločky z ERP účtujem ako "Príjem za výrobky a služby" v členení tržby z ERP.) Ako by som to mala spávne účtovať, aby z tržieb (bločkov) bolo jasné, či som predala nejakú službu napr. požičianie šiat, alebo či som niečo predala, napr. bižutériu alebo šaty? Vďaka.
marjankaj
21.12.12,11:46
Tak to máš v tom pekný hokej.
Ako by sa ti páčil taký bloček z tesca Kde by bolo uvedené iba tovar a suma?
Teda neboli by tam rožky, mlieko, knihy, topánky atď.:eek:
To by sa im robila inventúra.:rolleyes:
mondes
21.12.12,13:44
Tak to máš v tom pekný hokej.
Ako by sa ti páčil taký bloček z tesca Kde by bolo uvedené iba tovar a suma?
Teda neboli by tam rožky, mlieko, knihy, topánky atď.:eek:
To by sa im robila inventúra.:rolleyes:

No veď práve. Nevedú žiadny sklad. Od nového roka by som im s tým skladom chcela pomôcť, avšak tak ako som písala, príjemku urobím na základe došlej faktúry za materiál alebo tovar, avšak ako budem vedieť, koľko resp. čo z toho predali, keď na bločku z ERP je iba celková tržba t.j. služby - požičiavanie šiat + predaj tovaru - bižutérie. Ja neviem z toho vyčítať, že ten príjem je čisto len za požičanie šiat, alebo len za predaj napr. nejakej bižutérie.