kaila1
31.10.12,11:26
dobrý deň,chcela by som sa informovať, z čoho sa mi bude počítať výška materskej, ked:
Som momentálne na rodičovskej dovolenke, dcéra bude mať 3 roky 2.9.2013, termín druhého pôrodu 11.2.2013 (čiže reťazový pôrod)?Podľa zákona by to malo byť z poslednej výplaty pred nástupom na prvú MD, lenže ja som na prvú MD nastupovala z PN-ky. Bude to teda posledná výplata, ktorú som mala pred poberaním PN-ky alebo to bude to čo mám uvedené na zmluve k dátumu nástupu na 1.MD alebo sa bude vychádzať z PN-ky?Podotýkam, že zmluvu u zamestnávateľa mám na dobu neurčitú.
Okrem toho ma zaujíma, či by nebolo pre mňa výhodnejšie nechať sa vypísať PN na jeden mesiac, jeden mesiac vyčerpať dovolenku a z čoho by sa mi počítala materská a ako v takom prípade.
Dúfam, že som to napísala dosť zrozumiteľne.
Ďakujem
brčko
31.10.12,14:40
Ak máš termín 11.2.2013, ak dobre rátam, tak nástup na md 6týž. pred je presne 31.12.2012, teda rozhod. obdobie je rok 2011. V r.2011 predpokladám si celý čas čerpala LEN dni rodič.dovolenky. V takom prípade a vzhladom na to, že ti Rd trvá ku dnu nástupu na druhú MD, podla terajších zákonov sa materské bude rátať z pravdepodobného vz, z ktorého by sa platilo nem.poistenie v mesiaci nástupu na md. Teda záleží, čo máš v terajšej prac.zmluve, resp. záleží od zamestnávatela, čo ti tam uvedie (napr. či mávate odmeny v decembri, môže ich tam zohladniť).
Ale ešte radšej pozri presne, ako znie § 57 ods.1 a 2 Zákona o soc.poistení, neviem, či sa niečo predsa tam nezmenilo (nesledujem to už velmi).