jerrek
31.10.12,11:58
Zdravím,

dnes som trochu blbol s taktovaním procesoru a skúšal som kam sa až dokážem najvyššie dostať. Keď som testoval frekvenciu 4,2 GHz (4,0 bolo predtým stabilné s rozumnými teplotami) pri teste stability sa mi vyplo PC. Pri následnom pokuse ho zapnúť nereagoval. Tak som si vravel, že asi niečo nepekné sa mi podarilo a tak som začal testovať kde je chyba. Prvý mi napadol zdroj, pretože je 400W a napadlo mi, že proste také vysoké takty nezvládol utiahnuť. Vymenil som ho teda za iný 400W zdroj ktorý som mal rezervný. Pripojil som ho a PC sa zaplo.
Už som sa aj chystal na reklamáciu, ale nakoniec som sa rozhodol ešte raz otestovať ten "pokazený". Na moje prekvapenie po zapojení fungoval. Tak som ho teda zapojil späť a pokračoval som v testoch. Niekoľko ich prebehlo v poriadku. Nakoniec som sa kvôli nižším teplotám rozhodol otestovať frekvenciu 3,9. Zapol som test a po niekoľkých minútach sa PC opäť vyplo. Problém ten istý, riešenie to isté.
Stretli ste sa niečim takým? Očividne zdroj po takomto vypnutí nechce reagovať kým zostavu "nenakopnem" iným zdrojom. Tiež som pri oboch prípadoch spozoroval zvláštnu vec (vďaka ktorej, možno, začal fungovať ten pokazený zdroj). Keď som pripojil ten rezervný zdroj a zapol PC nasledovalo niečo, čo akusticky pripomínalo elektrický výboj, alebo skrat, dokonca prvýkrat som aj videl záblesk a cítil niečo, čo by som nazval páliacou sa elektronikou. Ja osobne neviem ako si tento jav vysvetliť ani neviem či je chyba v zdroji ako takom, alebo proste len 400W je na pretaktovanie zostavy málo alebo je problém inde.

ZOSTAVA

MB MSI 880GMA-E45
AMD Phenom II x4 955 Black Edition @ 3,2Ghz, AM3 (chladič GELID Solutions Tranquillo rev. 2)
Sapphire Radeon HD 7850 OC verzia, 2GB GDDR5, 256bit
2x 2GB Kingston DDR3 CL9 DIMM 1333Mhz
WD Caviar Black, SATA III, 7200RPM, 64MB cache, 750GB
Seasonic SS-400ET 80+, 12cm, 400W
Case fans: Noctua NF-S12B FLX, Nocuta NF-B9-1600

EDIT: Takže som testoval aj nepretaktovanú zostavu a opäť to isté. Zdá sa, že škody sú trvalé. Len už začínam rozmýšľať, že problém možno nebude v zdroji...
mecky
31.10.12,12:38
tazko takto na dialku
ten druhy zdoj bol aka znacka?

podobne sa mi sprava doska od gigabyte, ked to "trosku" prezeniem s taktami. tam pomaha odpojit zdroj od elektriny, vytiahnut baterku z dosky a nechat chvilu "odlezat" :)

zablesky a smrad ale nieje dobre znamenie :D

inak 4,2 je velmi slusny takt, kolko Voltov si tam pustal?
jerrek
31.10.12,12:57
Druhý je Fortron, ale pred pol hodinou som to testoval komplet s tým Fortronom a pár minút testu a PC opäť mŕtve. Takže zdroj to nebude, aj keď ten smrad a zablesky robil asi priamo ten Fortron, ale neviem či to vlastne súvisí s problémom. Momentálne je stav taký, že som po tom celom vytiahol RAMky či to nebude náhodou aj v nich problém, potom som ich dal späť a po chvíli som zapol PC, fungovalo, ale výstup do monitora žiaden a podržaním gombíku nešiel vypnúť. Len vypnutím zdroja. Momentálne sa mi zdá, že som odpálil dosku. Ešte som rozmýšľal či som nepoškodil CPU, ale tak myslím, že to by sa prejavilo inak, nie?

A na tých 4,2 Ghz som dal 1,5125 V mimochodom, ale ono to bol len test či sa podarí vôbec. Keby som vedel, že takto dopadne, tak by som si dal facku radšej :(
mecky
31.10.12,13:06
skus tu proceduru co som pisal vyssie, nechaj to aj hodinu tak odpojene
vyhod z pc aj grafiku nech to ide len na integrovanej a skus potom

ta voltaz nieje az tak vysoka aby poskodila cpu priamo, to skor nezvladla doska
jerrek
31.10.12,15:56
No, odniesol som dosku na reklamáciu. Čím skôr, tým lepšie. Aj tak ma ešte čaká 30 dní beznádeje kým sa mi vráti. Bohužiaľ problém bol taký špecifický, že som ani nevedel napísať kde je vlastne chyba, tak som napísal proste, že doska nefunguje. Takže len dúfam, že mi nevrátia dosku po mesiaci s tým, že sa závada u nich neprejavila.

Mecky, díky za rady, všetko možné som skúšal. Resetovať cez jumper, vybrať batériu, vybrať kartu, nechať odležať. Len proste stále nič. A integrovaná karta tam ani neviem či je, asi sú to len porty a doska nemá grafický čip. Asi by som na to musel mať procesor aj s grafickým čipom. Lebo som tu už skúšal minule a nešiel mi vôbec výstup do monitora odtiaľ.

Ináč... v živote už nechcem ani počuť o MSI...
mecky
31.10.12,16:12
integrovana tam samozrejme je :) malo by stacit vytiahnut normalnu a pripadne vyresetovat bios a naskocila by
v tejto cenovej kategorii robi msi dobre dosky, lepsie povedane o nic horsie ako iny, zalezi na co natrafis
celkovo 880 nieje chipset na taktovanie, ak je to vadna doska (co asi teda je) tak to pravdepodobne neuniesla napajacia kaskada cpu
jerrek
31.10.12,16:25
integrovana tam samozrejme je :) malo by stacit vytiahnut normalnu a pripadne vyresetovat bios a naskocila by
No to som práve skúšal pred viac ako mesiacom keď som mal kartu na reklamácii (skvelý príbeh, 2 mesiace rôzne komponentny na reklamácii, dva dni som mal PC funkčné a teraz ďalší mesiac) a nechcelo to naskočiť ani náhodou.

Neviem teda aké skúsenosti majú iní, ale toto je už moja štvrtá doska od MSI a všetky do jednej sa pokazili. Už uvažujem aj o tom, že sa vykašlem na reklamáciu, prípadne potom tú dosku predám a zatiaľ si kúpim inú. Asi nejaký Asus. Len ešte peniaze musím vyčleniť odniekiaľ :rolleyes:

EDIT: btw... gratulujem k tisícemu príspevku ;)
mecky
31.10.12,19:36
ked sa rozhodnes kupovat novu, tak mozem pomoct s vyberom nejakej vhodnejsej na taktovanie, ale ceny tam niesu moc priaznive
newmi
31.10.12,21:50
a preco by neboli? Gigabyte su celkom slusne a lacne (aj ked poslednu dobu sa trochu zopsuli). Skoda, ze sa uz u nas neda zohnat Biostar. Overclokerov sen za par supov. Ono u nas je fakt slaby vyber co sa tyka vyrobcov zakladnych dosiek :-(
mecky
31.10.12,22:10
niesu preto lebo na dlhodobu pravadzku takehoto oc potrebujes idealne dosku so silnou napajacou kaskadou a jej chladenim, kde sa to pohybuje min 80eur. ono je jedna vec dosiahnut take takty, druha prevadzkovat to trvale 2-3 roky
inak jerrek ma mozno stastie na procesor, podla tych taktov co dosiahol, by som sa necudoval keby to slo naa 3,8 s default voltazou
jerrek
01.11.12,04:58
ked sa rozhodnes kupovat novu, tak mozem pomoct s vyberom nejakej vhodnejsej na taktovanie, ale ceny tam niesu moc priaznive

Asi to tak vyriešim, takže skús niečo poradiť, ak môžeš



inak jerrek ma mozno stastie na procesor, podla tych taktov co dosiahol, by som sa necudoval keby to slo naa 3,8 s default voltazou

Áno, na 3,8 GHz to ešte bežalo v pohode na 1,35 V, čo je default. Dokonca myslím, že aj na 3,9 ešte.