Evita871
31.10.12,20:37
Chcela by som sa spýtať, manžel dostal výpoveď, ale má zdravotné problémy, takže nastúpi na PN. Musí sa zaevidovať na ÚP a tak nastúpiť na PN, alebo nastúpiť na PN môže okamžite? A komu má PN odniesť? Výpoveď dostal k 31.10.2012.
ivka70
31.10.12,19:50
Ak by mu PN zacala hned 1.11., tak sa nemusi evidovat na UP.
Ak zacne ale neskor (najviac do 7.11., aby bola platena v ochr. lehote), bez evidencie na UP mu vznikne "medzera"v zdravotnom poisteni, ktoru si bude musiet doplatit ako dobrovolne poistena osoba.
PN po ukonceni PP plati socialna poiatovna, tam ju aj odnesie.

Odporucam, nech sa v piatok ide zaevidovat na UP a v pondelok moze ist k lekarovi a na PN.
Evita871
31.10.12,20:32
A ako je to potom s vyplacaním dávok v nezamestnanosti? Má nárok na 6 - mesačné vyplácanie? Nebude sa mu krátiť o čas, ktorý bude na PN?
ivka70
01.11.12,05:52
A ako je to potom s vyplacaním dávok v nezamestnanosti? Má nárok na 6 - mesačné vyplácanie? Nebude sa mu krátiť o čas, ktorý bude na PN?

Nebudu mu ich kratit.
Davky mu zacnu vyplacat (od strvrtka do nedele), potom nahlasi platenu PN, takze mu davky prerusia, po ukonceni PN budu opat pokracovat vo vyplacani davok (aj keby PN trvala 52 tyzdnov).
aj to je dovod, preco je lepsie sa najskor zaregidtrovat na UP a potom ist na PN.
Samozrejme, netreba zabudnut prihlasenie v zdravotnej poistovni a povinnosti informovat socialnu poistovnu v pripade PN.
belakm
01.11.12,07:07
Prajem pekny den.
Mam vypoved ku 30.11.2012 a mym zdravotne problemy. Ako je to s vypovedou a ako dlho budem mat vyplacane davky, ked budem PN napr. od 1.12.2012.
PN bude asi dlhsia, nakoko asi pojdem na operaciu na pruh.
Dakujem za info.
veronikasad
01.11.12,07:12
Prajem pekny den.
Mam vypoved ku 30.11.2012 a mym zdravotne problemy. Ako je to s vypovedou a ako dlho budem mat vyplacane davky, ked budem PN napr. od 1.12.2012.
PN bude asi dlhsia, nakoko asi pojdem na operaciu na pruh.
Dakujem za info.
Kto dal výpoveď - zamestnanec, alebo zamestnávatel ?
Ak zamestnávatel a PN-ka začne pred skončením výpovednej doby, pracovný pomer skončí až po ukončení PN-ky.

Ochranná doba, počas ktorej môžeš mať začiatok PN-ky po skončení prac.pomeru je 7 kal.dní. Je vhodnejšie najskôr sa zaevidovať na UP a až potom mať začiatok PN-ky, lebo počas PN ťa na UP nezaevidujú.
belakm
01.11.12,07:21
Vypoved som dal ja /bol som donuteny/. Problem je ten, ze mam subeh zamestnania a zivnosti a teraz neviem ako z toho vykluckovat. Je mozne, ze spravim prestup do neho zamestnania, ale to nemusi vyjst. Neviam, ako z toho slusne vykluckovat.
Dik za info.
veronikasad
01.11.12,07:24
Vypoved som dal ja /bol som donuteny/. Problem je ten, ze mam subeh zamestnania a zivnosti a teraz neviem ako z toho vykluckovat. Je mozne, ze spravim prestup do neho zamestnania, ale to nemusi vyjst. Neviam, ako z toho slusne vykluckovat.
Dik za info.
Zo živnosti si povinne poistenou SZČO ? (platíš odvody do SP). Ak máš živnosť, na UP ťa nezaevidujú.
belakm
01.11.12,07:30
Ta viem, mne nejde o urad ptrace, ale ak by som siel na operaciu teda PN, ako by to bolo s davkami z PN, Zo zivnosti je jasne, ze nejake budu, ale ako to je v mojom pripade s ochrannou lehotou co sa tyka PN a zamestnavatela.
Dik za info.
Tweety
01.11.12,07:31
Ta viem, mne nejde o urad ptrace, ale ak by som siel na operaciu teda PN, ako by to bolo s davkami z PN, Zo zivnosti je jasne, ze nejake budu, ale ako to je v mojom pripade s ochrannou lehotou co sa tyka PN a zamestnavatela.
Dik za info.
Veronika Ti napísala dlhžku OD, tá je 7 dní po skončení PP.
veronikasad
01.11.12,07:33
Ta viem, mne nejde o urad ptrace, ale ak by som siel na operaciu teda PN, ako by to bolo s davkami z PN, Zo zivnosti je jasne, ze nejake budu, ale ako to je v mojom pripade s ochrannou lehotou co sa tyka PN a zamestnavatela.
Dik za info.
Veď som ti to napísala v prísp. č. 6. Ochranná doba pre nem.dávky zo zamestnania je 7 kal.dní od skončenia prac.pomeru. Ak by bol začiatok PN-ky neskôr a máš splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posl.2 rokoch zo zamestnania, nárok na nemocenské ti vznikne len za predpokladu, že sa pred začiatkom PN-ky na pár dní prihlásiš na celý balík dobr.poistenia v soc.poisťovni. Nemocenské ale bude len z min.vymer.základu. nezabudni sa po skončení PN-ky odhlásiť a do 8. kal. dňa nasl.mesiaca uhradiť alikv.časť poistenia.
belakm
01.11.12,07:35
Takze sa to tyka aj mna tych 7 dni?? A este jedna kombinacie?? Keby PN zacalo pocas PP / teraz cerpam alikvotnu dovolenku/, ci nejak pred ukoncenim PP.
Cize, by som bol este zamestnany.
Dik za info.
veronikasad
01.11.12,07:37
Takze sa to tyka aj mna tych 7 dni?? A este jedna kombinacie?? Keby PN zacalo pocas PP / teraz cerpam alikvotnu dovolenku/, ci nejak pred ukoncenim PP.
Cize, by som bol este zamestnany.
Dik za info.
Ak PN-ka začne počas zamestnania, zamestnávatel ti vyplatí náhradu príjmu do skončenia výpovednej doby (najviac 10 kal.dní), potom PN-ku odstúpi do SP, ktorá bude vyplácať nemocenské až do skončenia PN-ky.
Výplatu nemocenského treba nahlásiť do zdr.poisťovne, aby platitelom zdr.poistenia bol za teba štát.
belakm
01.11.12,07:38
Este doplnenie, zo SZCO uz platim minimalne odvody.
veronikasad
01.11.12,07:39
Este doplnenie, zo SZCO uz platim minimalne odvody.
Treba si dať vystaviť dve PN-ky, jednu zo zamestnania (ak začne do skončenia prac.pomeru alebo z ochr.doby) + jednu ako SZČO.
belakm
01.11.12,07:44
Dakuejm za info. Myslim si, ze to bolo fakt dostatocne popisane. Doba je zla, zamestnavatelia s nami kluckuju a my asi musime tiez trosicku.
S pozdravom Milos