Mikolajova
23.02.06,18:31
Ahojte všetci, ak prepočítavam zahraničný cest. príkaz akým kurzom prepočítavať nákupy, ktoré sú v CP vyúčtované dňom nákupu alebo dňom vyúčtovania cestovného príkazu.
Chobot
23.02.06,20:13
Ahojte všetci, ak prepočítavam zahraničný cest. príkaz akým kurzom prepočítavať nákupy, ktoré sú v CP vyúčtované dňom nákupu alebo dňom vyúčtovania cestovného príkazu.

Dňom vyúčtovania CP kurzom NBS.
Mikolajova
24.02.06,05:36
A doklady, ktoré boli nakúpené na služobnej ceste ale živnostník ich neprikladá k vyúčtovaniu CP môžem ich prepočítať ku dňu, v ktorom sú zaevidované v pokladni.
korka
27.02.06,10:36
Ahojte všetci, ak prepočítavam zahraničný cest. príkaz akým kurzom prepočítavať nákupy, ktoré sú v CP vyúčtované dňom nákupu alebo dňom vyúčtovania cestovného príkazu.

Ahojte,
este sa tu neviem orientovat,
moja otazka suvisi s temou a je zasadna - ked ide zivnostnik pracovat na- zakazku do zahranicia, tiez si ma- sam sebe- vystavit cestovny prikaz a zuctovat ho po skonceni zakazky, po navrate domov?
Dakujem vsetkym za odpoved
Mikolajova
27.02.06,11:10
Ak si chce učtovať nejaké náhrady tak určite ano.
korka
27.02.06,11:41
Dakujem, Silvia

zauctovala som vydavky takto:
zalozila som valutovu pokladnu
v den vydaja v CZK som vydala z Sk pokladne sumu SK prepocitanu na CZK,prijala CZK do val. pokladne, vydala CZK podla v sume paragonu, a vyplatila SK. Vsetko v platnom kurze NBS toho dna. Valôutovu pokladnu vlastne udrziavam v nule, podobne ako priebezne polozky.

Je to pracne, je to blbe, ale aspon mi to sedi. Problem je ked su tam haliere.
Tie som spocitala podobne ako pri halierovom vyrovnani ked fakturujem.
nastastie mi to sadlo do nuly. tento rok to budem robit nejako rozumnejsie.
Navrhnes?
Este raz dakujem.

PS: kto je neskuseny, neznaly veci, narobi sa ako otrok :-)
Mikolajova
27.02.06,11:52
Este vies co napis presne co potrebujes lebo akosi som neporozumela.
korka
27.02.06,12:55
Živnostník - SZČO odisiel pracovat na zakazku do Prahy. Nevybral si z uctu CZK,lebo nejake mal. Platil rozne poplatky - dialn, znamku, PHM, ubytovanie atd. Ked sa vratil, doklady, napr. ubytovanie 200 CZK za noclah, som zauctovala takto:
Prepocitala som 200 CZK kurzom a vyslednych 260 SKK som vybrala z Sk pokladne, do val. pokladne som vlozila 200 CZK, vyplatila som 200 CZK za ubytovanie. Vo valutovej pokladni je nula, vydavok za ubytovanie bol vlastne odpocitany len v Sk pokladni. Kedze peniaze vo valutovej pokladni nedrzim, funguje len na prepocitavanie a prijem a vydaj v rovnakej sume.
Niekedy som vyplatila aj za 5 dokladov naraz, ale jednotlivo som ich prepocitavala prislusnym dennym kurzom, len vyslednu sumu som vyplatila a prijala a vydala naraz. Na tu vyslednu sumu (ktoru som vlastne skutocne vyplatila uz pri vybere z Sk pokladne) som, samozrejme, vystavila riadny vydavkovy doklad a prilepila vsetky prisluchajuce paragony. Opacny postup som uplatnila pri prijati platby v hotovosti za fakturu . Cely proces vkladu a vyplaty prebehol v jednom dni, takze tam nevznikli nejake kurzove nezrovnaliosti.
Heh, vyrobila som si na to specialnu tabulku na zapisy valutovej pokladne.

Je to sialeny postup, ale kedze mi nedoslo ze by tam mal byt cestovny prikar a normalne spocitane vydavky v zahranicnej mene, tak som to urobila takto. Vysledok je sice rovnaky, no za ten postup by ma asi mohli podzubat. Co uz.
tento rok tam dam cestovne prikazy.
zhv
27.02.06,13:11
Ja sa chcem opýtať či musí byť preddavok na zahran.prac.cesta v cudzej mene?Náš zamestnanec ide na ZPC a keď si ju vyúčtuje,prepočítam mu EUR podľa NBS posl .dňa zah.prac.cesty a vyplatíme mu to v SK. V skratke ,nedostáva preddavok a vyplatené má až po - v Sk.Je to dobre?
Chobot
27.02.06,13:31
Ja sa chcem opýtať či musí byť preddavok na zahran.prac.cesta v cudzej mene?Náš zamestnanec ide na ZPC a keď si ju vyúčtuje,prepočítam mu EUR podľa NBS posl .dňa zah.prac.cesty a vyplatíme mu to v SK. V skratke ,nedostáva preddavok a vyplatené má až po - v Sk.Je to dobre?

Preddavok musí dostať, ak o to požiada. A ak už dostáva preddavok, tak ten musí byť v cudzej mene.

Iný prípad je vyúčtovanie po skončení cesty, ak sa dohodnete, tak vyúčtovanie môže byť vyplatené v SKK.
zhv
27.02.06,13:55
Ale ten zamestnanec vôbec nežiada preddavok. Vyúčtuje si to len prepočtom na Sk./ kupuje si EUra len tak od ruky /Je to správne,myslím že cesty budu bez preddavku ?
Chobot
27.02.06,14:04
Ale ten zamestnanec vôbec nežiada preddavok. Vyúčtuje si to len prepočtom na Sk./ kupuje si EUra len tak od ruky /Je to správne,myslím že cesty budu bez preddavku ?

Keď nepýta preddavok, stačí vyúčtovať pracovnú cestu v SKK. Robíte to dobre (ak zamestnanec nežiada zahraničnú menu, na ktorú by mal inak zákonný nárok).
zhv
27.02.06,20:06
Keď nepýta preddavok, stačí vyúčtovať pracovnú cestu v SKK. Robíte to dobre (ak zamestnanec nežiada zahraničnú menu, na ktorú by mal inak zákonný nárok).

Dnes som túto otázku dala aj kontrolke na DU,nebola si ista ,či musí byť vyplatena ZPC v cudzej mene.A oni nás kontrolujú,je to normálne,ale asi na Slovensku áno,poradiť nevedia ale oklamať a zavádzať áno.
Chobot
28.02.06,09:39
Dnes som túto otázku dala aj kontrolke na DU,nebola si ista ,či musí byť vyplatena ZPC v cudzej mene.A oni nás kontrolujú,je to normálne,ale asi na Slovensku áno,poradiť nevedia ale oklamať a zavádzať áno.

Takto Ti poradiť nevedia, ale keď prídu na kontrolu tak si predtým sakramentsky dobre naštudujú zákony a mudrujú ako sovy.

Toto je ale priamo v zákone jednoznačne uvedené, sú to § 36 odst. 1 a 2 (preddavok v ZM) a § 36 odst. 6 (vyúčtovanie v slovenskej mene).
Mikolajova
28.02.06,10:21
Neviete, kde by som sa dočítala čo všetko má obsahovať kniha jázd?