cabincrew
01.11.12,20:07
Trochu vam porozpravam, myslim ze zaujme...

Kamarat podnika. Nakupuje tovar niekde z taiwanu, predava ho po slovensku a madarsku cez internet.
Nemam momentalne ziadnu pracu, dal mi pracu - vybavovat korespondenciu a posielat postou tovar.
Ma normalne zalozenu firmu, ale ziadne uctovnictvo ani nic podobne si nevedie.
Proste kupi, da mi tovar, a ja mu na zaklade mailov posielam. Vyrobim fakturu cez internet, buchnem z jeho peciatkou a hotovo. Poslem tovar z fakturou.

Je mi jasne ze toto cele nieje košér. Tie faktury v podstate neexistuju. Moja otazka znie. Neplanujem ho niekde udat za to, to urcite nie. Ani v podstate u neho oficialne nepracujem, peniaze mi da len tak. Bolo mi povedane ze takto sa to dnes robi bezne.

Moze niekde pre mna vzniknut problem zato ze si faktury len tak vyraba na kolene aj ked nemam s nim ziadny papier o zamestnani?

Dakujem za odpovede.
Ice dive
01.11.12,19:19
no ty môžeš mať problém s kamarátom, že pracuješ u neho defacto na čierno a kamarát, že ťa takto načierno zamestnal...a záleží od toho tovaru aký predávate... stačí jeden nespokojný klient, nevydarená/neuznaná reklamácia alebo dobrý sused/kamarát... ktorý síce nie je bonzák, ale hlásiť by sa to malo...
cabincrew
01.11.12,19:22
no na to presne som bol upozorneny aby sa kazda jedna reklamacia vybavila k absolutnej spokojnosti.
Nechcem moc blizsie specifikovat tovar ktory predava. Ja som totiz rad ze mam "zamestnanie". Vsetko bezi uz par mesiacov v poriadku, ziadny problem, len sa bojim ci nejaky danovak alebo ako to mam nazvat si nahodne nevyberie tuto firmu a pojdem aj ja kade lahsie...
Existuje nieco take ze niekto proste "pride" ? Je vobec mozne ze bude problem?
danushka
01.11.12,19:28
Nakupuje tovar z Taiwanu? A platí aj nejaké clo? Asi áno... Keď to roztočí poriadne, úlaláááá...

Aj colnica má nejaké oznamovacie povinnosti...
Veľmi rýchlo rozozná, či sa jedná o tovar jednorázovej spotreby, alebo kšeftík obchodného charakteru.
Ajajáj a potom si daňový úrad zgustne. A zgustne si aj živnostenský úrad z neoprávnené podnikanie.
Taký únik na DPH, viď povinnosť registrácie podľa platnej legislatívy, únik na dani z príjmu, zamestnávanie načierno, únik na odvodoch aspoň z dohody, nezaslané výkazy k DPH, nepriznane príjmov, žiadne prehľady o mzde na DÚ, ani tu nejdem rozpisovať všetky povinnosti obyčajnej fyzickej alebo právnickkej osoby ;)


Moze niekde pre mna vzniknut problem zato ze si faktury len tak vyraba na kolene aj ked nemam s nim ziadny papier o zamestnani?

Vieš o trestnej činnosti a aktívne sa jej sám zúčastňuješ a pýtaš sa, či môže vzniknúť problém? Určite si vieš aj sám odpovedať. :)
Andy Kralik
01.11.12,19:30
Existuje nieco take ze niekto proste "pride" ? Je vobec mozne ze bude problem?

Existuje nieco take ze niekto proste "pride" ? Áno
Je vobec mozne ze bude problem? Áno

Rád by som videl ako robí daňové priznanie svojej firmy...
Paula
01.11.12,19:31
no na to presne som bol upozorneny aby sa kazda jedna reklamacia vybavila k absolutnej spokojnosti.
Nechcem moc blizsie specifikovat tovar ktory predava. Ja som totiz rad ze mam "zamestnanie". Vsetko bezi uz par mesiacov v poriadku, ziadny problem, len sa bojim ci nejaky danovak alebo ako to mam nazvat si nahodne nevyberie tuto firmu a pojdem aj ja kade lahsie...
Existuje nieco take ze niekto proste "pride" ? Je vobec mozne ze bude problem?


Nenáhodne možno aj vďaka Tvojim príspevkom :rolleyes: .
danushka
01.11.12,19:34
Nenáhodne možno aj vďaka Tvojim príspevkom :rolleyes: .
Pauluška, chlapec teraz nezaspí. Maj s ním trošku zľutovania. :D
Paula
01.11.12,19:37
Zaspí, pokiaľ má mailovú adresu z Marsu, tam ho snáď nevystopujú :)
cabincrew
01.11.12,19:37
dakujem za odpovede.
Ja som totizto stale na Sk, on velmi velmi malokedy. Co viem, tak pre tovar si chodi sam, lebo je tam viac ako casto a ziadne baliky ani nic nechodia. Takze to clo atd.. hmm, myslim ze ani to moc neriesi ked si to prinesie.
Len jedno poznamenam ze jedna sa o velmi male veci, myslim rozmerovo.
Moc som neporozumel tym veciam o registracii dph atd atd, kazdopadne citim vo vzduchu problem...
danushka
01.11.12,19:41
http://www.porada.sk/images/misc/unknown.gif

Paula (http://www.porada.sk/member.php?u=728) 1 Minute Ago #24976

Zaspí, pokiaľ má mailovú adresu z Marsu, tam ho snáď nevystopujú :)

Mám silného tušáka, že témička je založená účelovo, aby sa niekto pobavil.
Tak ako tu pred dvoma týždňami obcanslovensky potreboval pošantiť http://www.porada.sk/t202560-ako-priznat-a-ci-vobec-priznat-zarobky-z-lajonesu.html
cabincrew
01.11.12,19:47
no, nechcem vam kazit radost, ale tema urcite nieje vymyslena, tak poprosim nejake nazory, pokial mozno aj nejake kladnejsie, lebo sa mi asi fakt nebude najlepsie zaspavat. Netusil som ze moze byt takyto problem ked som u niekoho bez papiera, cize nikde nefigurujem... To ze on nefiguruje ma volako netrapilo.
Dáša_
01.11.12,19:49
mmch, ak sa posielajú balíky cez poštu, tak sú dnes krásne dosledovateľné. A dohľadateľný odosielateľ...
danushka
01.11.12,19:52
no, nechcem vam kazit radost, ale tema urcite nieje vymyslena, tak poprosim nejake nazory.
Názory si tu už dostal, podvod ostane vždy podvodom a treba sa zaň zodpovedať, ak sa prevalí.
Nezabúdaj, že v tomto štáte malé rybky chytajú. Veľké ryby sú nepolapiteľné. Tie by sa na Poradu radiť nechodili.
danushka
01.11.12,19:55
Dášenka, veď on tu píše, že balíky nechodia...údajne to veľký šéf točí s kufrom a nosí to osobne z Taiwanu... To akože ideš do Lidlu, kúpiš akciový tvar limitovaný a otočíš to párkrát za deň až do vypredania zásob, mmch :D
Zita5
01.11.12,19:58
Pevne verím, že Vy tie peniaze , ktoré ste prijali na čierno zdaníte , nie ? Či pôjdete v šľapajách "šéfa"? A na margo všetkého, na túto stránku ste písať nemali , už dávno ste mali byť na finančnej polícii a na inšpektoráte práce, že pracujete na čierno a vedome beriete aj peniaze na čierno.:)Predpokladám, že Vás nikto nenútil vykonávať túto čiernu prácu .
Ice dive
01.11.12,19:59
no aký tovar už len môže voziť z taiwanu, čo nie je rozmerovo veľký, oplatí sa mu kvôli tomu chodiť viac ako často osobne, na letisku majú colníci oči zavreté... a tu sa to predáva ako rožky z tesca... žeby podnikateľský nápad roka...:D:D:D
cabincrew
01.11.12,20:09
tak to ja fakt netusim ci sa to oplati, nakupne ceny a predajne porovnat neviem.
Nic to, kazdopadne dakujem za odpovede a vidim ze to dostopovatelne je.
Budem uvazovat nad vasimi odpovedami a porozmyslam nad krokmi ktore by som mal podniknut.
Dubak2000
01.11.12,20:10
Taketo veci sa celkom robia, obvykle cez rozne webove bazare podnikaju mamicky ktore nakupia oblecenie v UK v Primarku ci Sportdirecte a potom ich rozpredavaju. A obvykle to tiez robia bez papierov. Ale myslim, ze to moze byt rizikove, keby som ja v mojom obore zistil ze je niekto taky, tak sa ho budem snazit bonznut, kedze to je nekala konkurencia ktora moze mal lepsie ceny pretoze neplati dane, odvody a pod. Takze ak to niekto roztoci trochu viac, tak by som cakal ze skor ci neskor sa to prevali. A potom zalezi komu chodia peniaze atd pri preukazovani ze kto tu cinnost vobec vykonava. Pretoze to bude asi ten kto to vybavuje, posiela a najme prijima peniaze.
cabincrew
01.11.12,20:16
to sa dava na dobierku na jeho cislo uctu. Aky ucet to je... to ja uz netusim.
Dubak2000
01.11.12,20:22
to sa dava na dobierku na jeho cislo uctu. Aky ucet to je... to ja uz netusim.
tak to je este dobre si myslim. keby si prijimal aj peniaze tak moze kludne tvrdit ze ten business je tvoj. Veci vybavujes, posielas, inkasujes...
cabincrew
01.11.12,20:27
dik za mensie ukludnenie, kedze som ostal hodne znepokojeny po predoslich odpovediach.
Zita5
01.11.12,20:57
dik za mensie ukludnenie, kedze som ostal hodne znepokojeny po predoslich odpovediach.

Tak na ukludnenie to až tak nie je .....pretože

Kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania vykonávajú tieto kontrolné orgány:


inšpektorát práce,
Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a
úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Právnická osoba, fyzická osoba, ktorá je podnikateľom, a fyzická osoba vykonávajúca závislú prácu sú povinné kontrolnému orgánu poskytovať informácie v rozsahu svojej pôsobnosti, poskytovať doklady, vyjadrenia a ďalšie písomnosti potrebné na zabezpečenie prípravy kontroly a výkonu kontroly.
Fyzická osoba je povinná predložiť kontrolnému orgánu vykonávajúcemu kontrolu nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania doklad, ktorý obsahuje identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby.
Na výmenu informácií súvisiacich s vykonávaním kontroly nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania sa nevyžaduje súhlas dotknutej osoby podľa zákona č. 428/2002 Z. z. (http://jaspi.justice.gov.sk/) o ochrane osobných údajov.

Priestupku sa dopustí ten, kto vykonáva nelegálnu prácu. Za tento priestupok možno uložiť pokutu do 10 000 Sk (331,94 €). Priestupky prejednávajú Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.

Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a úrad práce, sociálnych vecí a rodiny sú oprávnené uložiť pokutu právnickej osobe alebo fyzickej osobe, ktorá je podnikateľom, za nelegálne zamestnávanie do výšky 33 193,91 €.

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=968

----------------------------------
http://hnonline.sk/podnikanie/c1-45211560-cierna-praca-vyjde-na-200-tisic
cabincrew
01.11.12,21:04
na ukludneni ze si mozem kludnejsie zaspat. Kazdopadne s tym koncim.