erikaaa1
02.11.12,08:37
Byvam na 7.poschodi a zateka mi strecha,po nahlaseni domovnikovi som cakala,ze pridu z bytoveho druzstva opravit,zial sa nestalo.Po tyzdni som kontaktovala bytove druzstvo no o nicom nevedeli.Nie som spokojna s pracou domovnika,lebo to nie je prvy krat co neriesi opravy.Bytove druzstvo pride opravit,len po nahlaseny domovnikom.
Co v takomto pripade robit,na odvolanie nestaci par vlastnikov,lebo tu byva vela dochodcov a domovnik je tiez dvochodca a nie je dost podpisov a musim za kazdu opravu behat za nim a na bytove druzstvo,kym sa nieco vyriesi,alebo mam cakat,kym ma celkom vytopi-ozaj si neviem rady kde sa na neho stazovat.Kto mi poradi?.? Dakujem
Erika
sito
03.11.12,22:31
182/1993, § 2, odsek4

(4) Spoločnými časťami domu sa na účely tohto zákona rozumejú časti domu nevyhnutné na jeho podstatu a bezpečnosť, najmä základy domu, strechy, chodby, obvodové múry, priečelia, vchody, schodištia, spoločné terasy, podkrovia, povaly, vodorovné nosné a izolačné konštrukcie a zvislé nosné konštrukcie.

§10, odsek 3

(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, teda aj strechy.

§ 8a, odsek 5

(5) Styk vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome so správcom zabezpečuje zástupca vlastníkov zvolený na schôdzi vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome (ďalej len "schôdza vlastníkov"). Zástupca vlastníkov informuje vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome o činnosti správcu a o dôležitých otázkach prevádzky domu. Zástupca vlastníkov je povinný uplatňovať voči správcovi požiadavky vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome v súlade so zmluvou o výkone správy. Zástupca vlastníkov nie je oprávnený rozhodovať o veciach, o ktorých môžu rozhodovať len vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome podľa § 14.

Ak zateká strecha je povinnosť správcu zabezpečiť odstránenie závady z FOaÚ a to aj bez súhlasu zástupcu vlastníkov (domovníka). Ten zabezpečuje so správcom len styk, nie je oprávnený rozhodovať, či sa opraví, alebo neopraví strecha. Treba poslať správcovi, bytovému družstvu písomné oznámenie o zatekaní, poškodzovaní vášho bytu, spoločnou časťou domu, strechou a zároveň žiadať opravu strechy.
branislavp
04.11.12,05:49
Sťažovanie to iba predĺži a rýchlo nič nevyrieši. Všetko konaj písomne. Písomne upovedom Vaše bytové družstvo o havarijnom stave strechy a žiadaj o opravu strechy. Zároveň upovedom s týmto stavom aj všetkých vlastníkov bytov a požaduj od nich, aby za týmto účelom bola zvolaná okrem teba aj z ich záujmu schôdza vlastníkov bytov s programom riešenia opravy havarijného stavu strechy, a to všetko písomne oproti podpisu o prevzatí oznámenia o havarijnom stave strechy. Ak máš byt poistený, uplatni si náhradu škody v príslušnej poisťovni. Strecha je spoločný majetok, t.j. všetci vlastníci bytov sú zodpovední za škody z dôvodu poškodenej strechy. Ale musíš mať byť poistený a všetko musíš mať na papieri, aby si mala dôkazy. Doporučujem, pozri si Zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a Občiansky zákonník.
sito
04.11.12,07:16
Havárie sa hlásia na havarijné číslo a až potom zástupcovi vlastníkov, domovému dôverníkovi a domovníkovi.

Havarijne stavy sú náhle stavy okolo rozvodov vody, plynu a vykurovacieho systému. Hrozí vyplavenie bytov pod bytom, kde nastala havária, alebo výbuch plynu. Strecha sa dostane do havarijného stavu priebežne, nezáujmom, nie nárazovo.
bbazsova
07.11.12,20:47
Sťažovanie to iba predĺži a rýchlo nič nevyrieši. Všetko konaj písomne. Písomne upovedom Vaše bytové družstvo o havarijnom stave strechy a žiadaj o opravu strechy. Zároveň upovedom s týmto stavom aj všetkých vlastníkov bytov a požaduj od nich, aby za týmto účelom bola zvolaná okrem teba aj z ich záujmu schôdza vlastníkov bytov s programom riešenia opravy havarijného stavu strechy, a to všetko písomne oproti podpisu o prevzatí oznámenia o havarijnom stave strechy. Ak máš byt poistený, uplatni si náhradu škody v príslušnej poisťovni. Strecha je spoločný majetok, t.j. všetci vlastníci bytov sú zodpovední za škody z dôvodu poškodenej strechy. Ale musíš mať byť poistený a všetko musíš mať na papieri, aby si mala dôkazy. Doporučujem, pozri si Zákon č. 182/1993 o vlastníctve bytov a nebytových priestorov a Občiansky zákonník.

"Strecha je spoločný majetok, t.j. všetci vlastníci bytov sú zodpovední za škody z dôvodu poškodenej strechy."

Akým spôsobom sa teda dá vymáhať náhrada za spôsobené škody?!?!?
branislavp
20.11.12,04:29
"Strecha je spoločný majetok, t.j. všetci vlastníci bytov sú zodpovední za škody z dôvodu poškodenej strechy."

Akým spôsobom sa teda dá vymáhať náhrada za spôsobené škody?!?!?

Ja osobné skúsenosti v tomto nemám. Ak sú vzniknuté škody značného rozsahu na Tvojom byte z dôvodu, že niekto si nesplnil povinnosti, určite v takomto prípade by som požiadala právnika o pomoc pre vyriešenie veci. K tomu sú potrebné dôkazové listiny o tom, aké boli podniknuté kroky z Tvojej strany, aby sa škodám zabránilo.