Greenee
02.11.12,16:05
Dobry den,

chcem popytat o radu aspon jedneho odbornika na dane a odvody. V tejto teme nie som doma.
Som FO v obvyklom pracovnom pomere a vo volnom case planujem prelozit z cudzieho jazyka do slovenciny jednu nemenovanu knihu. Pravdepodobne sa mi podari ziskat od jej autorov potrebne licencie na preklad a aj pouzitie obrazoveho materialu z originalu.
Nakolko mam pristup ku konecnym citatelom, planujem knihu vytvorit, vytlacit a distribuovat na vlastne naklady.Dodavka z tlaciarne mi jedneho dna dovezie domov cely naklad knih,t.j. v tom momente budem ich majitelom vyhradne ja.Konecnemu citatelovi poslem knihu dobierkou,on za nu zaplati na moj ucet.

Mam tieto dotazy:
1.Musim zo zakona prijmy z takehoto predaja hnutelnej veci, akou je kniha, zdanit?
2.Ak musim, z ktoreho bodu zakona o dani z prijmov resp. z ktorych osobitnych predpisov to presne vyplyva?
3.Povedzme, ze rocny prijem z predaja knihy bude 34.000 EUR, kolko z toho 'zhltne' dan?
Mozem zaklad dane znizit o naklady na ziskanie autorskych prav, fakturu grafickeho studia a fakturu tlaciarne?
4.Co, ak poslem par exemplarov do Ceskej republiky? Vzniknu mi z toho nejake specialne povinnosti?

Za odborne rady dakujem

Pekny den
IvoM
05.11.12,08:58
[QUOTE=Greenee;2174852]Dobry den,

chcem popytat o radu aspon jedneho odbornika na dane a odvody. V tejto teme nie som doma.
Som FO v obvyklom pracovnom pomere a vo volnom case planujem prelozit z cudzieho jazyka do slovenciny jednu nemenovanu knihu. Pravdepodobne sa mi podari ziskat od jej autorov potrebne licencie na preklad a aj pouzitie obrazoveho materialu z originalu.
Nakolko mam pristup ku konecnym citatelom, planujem knihu vytvorit, vytlacit a distribuovat na vlastne naklady.Dodavka z tlaciarne mi jedneho dna dovezie domov cely naklad knih,t.j. v tom momente budem ich majitelom vyhradne ja.Konecnemu citatelovi poslem knihu dobierkou,on za nu zaplati na moj ucet.

Mam tieto dotazy:
1.Musim zo zakona prijmy z takehoto predaja hnutelnej veci, akou je kniha, zdanit?
Áno
2.Ak musim, z ktoreho bodu zakona o dani z prijmov resp. z ktorych osobitnych predpisov to presne vyplyva?
§6.2 zákona o dani z príjmov
3.Povedzme, ze rocny prijem z predaja knihy bude 34.000 EUR, kolko z toho 'zhltne' dan?
19% zo základu dane po znížení o nezdan.časti základu dane §11, základ dane sú všetky Tvoje zdaniteľné príjmy ponížené o daňovo uznané náklady.
Mozem zaklad dane znizit o naklady na ziskanie autorskych prav, fakturu grafickeho studia a fakturu tlaciarne?
Áno

poslem par exemplarov do Ceskej republiky? Vzniknu mi z toho nejake specialne povinnosti?
Pri pár exemplároch nie.



./QUOTE]

.
Jana Motyčková
05.11.12,09:21
Osobne si myslím, že na to potebuješ živnosť.
A ak aj nie, minimálne sa musíš prihlásiť na DIČ. Na DIČ sa musí zaregistrovať aj každý, kto má príjmy podľa §6 ods.2 - v tomto prípade príjem z vytvorenia diela podľa autorského zákona (ale ja si myslím, že o vytvorenie diela nejde). Čiže treba počítať minimálne s tým, že zaplatíš aj zdravotné poistenie zo základu dane/1,9 (v ročnom zúčtovaní za rok 2013). Ak budeš mať DIČ aj po 1.7.2014, vznikne ti potom povinnosť platiť aj sociálne poistenie.