anna278
02.11.12,17:25
Ahojte poraďáci. Potrebujem poradiť. Manžel má v majetku firmy auto, ktoré používam na firemné účely, ale nie som jeho zamestnancom. Svoje úkony mu fakturujem ako SZČO. Môžem oficiálne písať do knihy jázd svoje meno??? Ak áno, sú tam nejaké podmienky??? Kto bude platiť daň z MV, ja, alebo firma???Prípadne je potrebné spísať nejakú zmluvu o používaní MV??? Ďakujem...
Anka
ilona
02.11.12,17:09
Anka ak tomu dobre rozumiem ty si SZČO a služby ktoré robíš pre manželovú firmu mu fakturuješ k čomu používaš jeho auto. Ak potrebuješ k tým službám to auto píš do knihy jázd svoje meno a urob zmluvu o prenajme vozidla. Daň z MV sa platí len 1x a obyčajne ju zaplatí ten, ktorý viac vozidlo používa.
anna278
02.11.12,17:21
Môže byť zmluva o prenájme, kde mi manžel prenajme vozidlo bezodplatne, nakoľko robím spätne knihu jázd za minulý rok a z pochopiteľných príčin nie je priestor na fakturovanie nájmu???
anna278
03.11.12,12:10
Môže byť zmluva o prenájme, kde mi manžel prenajme vozidlo bezodplatne, nakoľko robím spätne knihu jázd za minulý rok a z pochopiteľných príčin nie je priestor na fakturovanie nájmu???
Anka
ilona
05.11.12,06:00
Môže.
Mária.K.
05.11.12,09:01
Môže byť zmluva o prenájme, kde mi manžel prenajme vozidlo bezodplatne, nakoľko robím spätne knihu jázd za minulý rok a z pochopiteľných príčin nie je priestor na fakturovanie nájmu???
Anka
Pri uplatňovaní výdavkov na automobil patriaci do BSM a ktorý má v majetku zaradený jeden z manželov je potrebné zohľadniť § 6 ods. 17 ZDP:

(17) Hnuteľné veci a nehnuteľnosti v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, ktoré využívajú na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov podľa odsekov 1 až 4 obaja manželia, zahrnie do obchodného majetku jeden z manželov. Výdavky súvisiace s využívaním týchto hnuteľných vecí a nehnuteľností sa rozdelia medzi oboch manželov v pomere, v akom ich využívajú pri svojej činnosti; v takomto pomere sa rozdelí aj príjem z ich predaja.

To znamená: manželovi nájomné fakturovať nemusíte, ale ak automobil patrí do BSM, výdavky súvisiace s využívaním automobilu si manžel môže uplatniť len v pomere, v akom využíva auto na podnikanie.