tom881031
02.11.12,18:39
Dobry den,moji rodicia su v zlej financnej situacii,maju mnozstvo dlhov.Dom v ktorom momentale byvaju uz nieje majetok nasej rodiny,bol odkupeny v drazbe,cize rodicia uz nemaju ziadny majetok.Na poisteni(socialnom a zdravotnom) dlhuju uz dohromady nieco okolo 20tis eur.Socialna poistovna nema moznost vymahat nieco od rodicov,pretoze im uz nemaju co vziat a urcite niesu schopny splacania.Je teoreticky mozne ze deti,sme styria surodenci zdedime tento dlh?moze si socialna poistovna narokovat svoje peniaze od nas v buducnosti?Je pripadne mozne tento dlh ako dedictvo odmietnut?Tak ci onak uz nemam co zdedit.Dakujem za radu.
draik
02.11.12,17:53
Dlhy sa dedia len do výšky dedeného majetku (aktív) resp. vôbec ak dedičstvo odmietnete.
tom881031
02.11.12,17:57
...chcel by som teda kupit byt,rodicov do neho prestahovat,samozrejme bude na moje meno,moze mi niekto na byt siahnut?
bodliak
02.11.12,18:07
...chcel by som teda kupit byt,rodicov do neho prestahovat,samozrejme bude na moje meno,moze mi niekto na byt siahnut?

Nie, dlhy rodičov váš byt neohrozia.
Rátajte ale s tým, že pokiaľ rodičia dosiahnu dôchodkový vek, pravdepodobne im na dôchodok siahne exekútor.
Takže úhrada nákladov ich bývania Vás ešte môže zaťažiť.
tom881031
02.11.12,18:16
cize ak to dobre chapem,i ked neplatia niekolko rokov socialne a zdravotne poistenie,budu mat narok na minimalny dochodok,na ten im siahne exekutor,cize dlh sa zacne splacat.a v pripade umrtia este pred splatenim dlhu?
bodliak
02.11.12,18:37
cize ak to dobre chapem,i ked neplatia niekolko rokov socialne a zdravotne poistenie,budu mat narok na minimalny dochodok,na ten im siahne exekutor,cize dlh sa zacne splacat.a v pripade umrtia este pred splatenim dlhu?

Do dedičstva pôjde dlh, dedičstvo odmietnete a tým to pre vás končí.
Pozrite si, čo to znamená odmietnutie dedičstva, aké sú lehoty a podmienky.
doktor23
03.11.12,11:04
ak nie je čo dediť (nie sú aktíva), dedičské konanie sa zastaví. Nemusíte ani nič odmietať
worldman
07.02.13,16:32
Mám podobný problém ...

Ide o to že manželka neodmietla dedičstvo po zosnulých rodičoch a dedičstvo bolo prdĺžené resp. dlhu bolo viac ako hodnota dedičstva. Nevedeli ale, že sú povinný splácať dlhy len do výšky hodnoty dedičstva a do dnes už zaplatili so súrodencami po rodičoch viac ako dvojnásobok sumy hodnoty dedičstva.

Moja otázka: Je možné žiadať spätne od veritelov už zaplatené pohľadávky alebo časť týchto pohľadávok do výšky hodnoty dedičstva?

Notár, ktorý celú túto vec vybavoval vrátane dedičského konania sa zatajuje a tvrdí, že nič s tým nechce mať spoločné. Veritelia zmenili názvy firiem a tiež nie su ochotný komunikovať.

Som bezradný, lebo sa vynárajú nový veritelia a moja manželka nemá žiadny doklad o zaplatených sumách a bratia ktorý sú na adrese trvalého pobytu kde sa všetky dokladi posielali sú alkoholici a všetky papiere spálili. Samozrejme je z celej rodiny zamestnaná len moja manželka a ona je povinná splácať všetky dlhy do výšky dedičstva.
Keďže nemá doklad o zaplatených sumách, znovu to môže narásť do sumy 27.tis eur.
blavaciko
07.02.13,19:34
1) preco si neodklada doklady o zaplatenych sumach?
2) ak plati nad svoj dedicsky podiel, ma pravo vymahat od ostatnych dedicov v obciansko-sudnom spore
3)novi veritelia mozu ist hajde, mali sa prihlasit v dedicskom konani

4) ako bolo uzatvorene dedicske konanie? ved predsa je to jasne z obcianskeho zakonnika

§ 470


(1) Dedič zodpovedá do výšky ceny nadobudnutého dedičstva za primerané náklady spojené s pohrebom poručiteľa a za poručiteľove dlhy, ktoré na neho prešli poručiteľovou smrťou.


(2) Ak je viac dedičov, zodpovedajú za náklady poručiteľovho pohrebu a za dlhy podľa pomeru toho, čo z dedičstva nadobudli, k celému dedičstvu.
worldman
08.02.13,17:00
1) Manželka pracovala v zahraničí a bola vo vysoko rizikovom tehotenstve, na právne úkony splnomocnila brata, (vtedy som ešte nevedel čo sú zač) takže sa jej do rúk nedostali žiadne doklady o zaplatení a ako som písal bratia si s nimi doma zakurovali

2) ostatný dediči sú jej bratia ktorý sú nezamestnaný, nemajetný a skoro bezdomovci, neviem či vôbec poberajú nejaké dávky, a je proti nim znova vedená exekúcia

3) do dedičského konania neprihlásil dlh ani jeden veriteľ, ale nejakým podľa mňa podvodom, keďže som v tej dobe ešte nebol zainteresovaný do týchto machinácií sa to do troch rokov od dedičského konania stihlo začať vymáhať

4) notár, ktorý dedičské konanie robil, a vlastne potom po predaji nehnuteľností uspokojoval nároky veriteľov vôbec nebral na zreteľ výšku sumy vyčíslenú na dedičskom konaní a po predaji nehnuteľností uhradil sumu prevyšujúcu hodnotu dedičstva. Nehnuteľnosti sa síce predali drahšie ako bolo ohodnotené znalcom pri dedičskom konaní, ale zisk nebol žiaden.
Tento notár sa dnes zatajuje a tvrdí, že s tým nemá nič spoločné. Veritelia zase nie sú ochotný, komunikovať alebo len minimálne a nechcú nám poslať ani potvrdenie o zaplatených sumách.

Niekde som vyčítal, že ak bolo do troch rokov od dedičského konania vydané súdne rozhodnutie o zaplatení dlhu tento sa nepremlčuje, je to pravda?

Pretože pohľadávka, ktorá nám prišla v zásielke tento fakt spĺňa.

Je ale zarážajúce, že žiadajú zaplatiť dlžnú sumu v 1/1 a nie v 1/4, keďže manželka dedila len 1/4.
blavaciko
09.02.13,20:28
pokial notar chyboval v dedicskom konani, mala manzelka naliehat, aby ho uzavrel v ramci zakona...

vravis, ze dom sa predal drahsie, ako bola odhadnuta cena, otazkou je, kto predaval dom? ak notar v ramci dedicskeho konania, tak cela zaplatena suma je predmetom dedicstva.

vo vasom pripade by som sa urcite obratil na pravnika, alebo aspon na dedicsku kancelariu okresneho sudu, kde vam mozu poradit, co dalej a ci je nejaka sanca
worldman
10.02.13,18:32
Ďakujem za odpoveď,

dom predávali dedičia (manželka so súrodencami) prostredníctvom notára, ktorý robil aj dedičské konanie, ale dedičské sa konalo v roku 12.2004 a dom sa predával v roku 11.2007, ale určite nie v rámci dedičského konania. Je veľmi ťažké dopátrať sa k informáciám keďže notár nekomunikuje a bratia si nepamätajú. My sme žili v zahraničí a ako som už písal manželka splnomocnila brata.

Chystáme sa ku právničke ale potrebujem dať dokopy celú skladačku. Lebo ani mi ešte nemáme presné informácie ...

Teraz ako pozerám na tie dátumy zisťujem jednu podstatnú vec, ak by veritelia podľa občianskeho zákonníka neboli súdnym rozhodnutím uplatnili dlhy voči zosnulej do troch rokov po dedičskom konaní, tieto by sa boli premlčali. Lebo do dedičského konania nebol prihlásený ani jeden veriteľ. Ak sa mýlim prosím oprav ma ...
blavaciko
10.02.13,19:10
Ďakujem za odpoveď,

dom predávali dedičia (manželka so súrodencami) prostredníctvom notára, ktorý robil aj dedičské konanie, ale dedičské sa konalo v roku 12.2004 a dom sa predával v roku 11.2007, ale určite nie v rámci dedičského konania. Je veľmi ťažké dopátrať sa k informáciám keďže notár nekomunikuje a bratia si nepamätajú. My sme žili v zahraničí a ako som už písal manželka splnomocnila brata.

Chystáme sa ku právničke ale potrebujem dať dokopy celú skladačku. Lebo ani mi ešte nemáme presné informácie ...

Teraz ako pozerám na tie dátumy zisťujem jednu podstatnú vec, ak by veritelia podľa občianskeho zákonníka neboli súdnym rozhodnutím uplatnili dlhy voči zosnulej do troch rokov po dedičskom konaní, tieto by sa boli premlčali. Lebo do dedičského konania nebol prihlásený ani jeden veriteľ. Ak sa mýlim prosím oprav ma ...

podla mna je to tak...

pokial dom predavali dedicia az po ukonceni dedicskeho konania, peniaze predsa mali ist im, nie? preco ich notar rozdal veritelom? bola na nich uvalena exekucia alebo platobny rozkaz? ved to je hlupost... pokuste sa zohnat vsetky zmluvy, ktore sa len daju, a toto krasne obrazkove leporelo doplnit textom, aby davalo vacsi zmysel...

z toho co pises to vyzera ze notar nepostupoval v sulade so zakonom
worldman
11.02.13,15:44
podla mna je to tak...

pokial dom predavali dedicia az po ukonceni dedicskeho konania, peniaze predsa mali ist im, nie? preco ich notar rozdal veritelom? bola na nich uvalena exekucia alebo platobny rozkaz? ved to je hlupost... pokuste sa zohnat vsetky zmluvy, ktore sa len daju, a toto krasne obrazkove leporelo doplnit textom, aby davalo vacsi zmysel...

z toho co pises to vyzera ze notar nepostupoval v sulade so zakonom

Na dedičov nebola uvalená exekúcia, tá bola uvalená na zosnulú (2001) matku. Dávam tú skladačku dokopy, stále ešte komunikujem z jedným veriteľom, ktorý odkúpil pohľadávku od exekútora 07.2007 za 510.000Sk od dedičov pýtal 11.2007 sumu 1.010.000Sk, pričom v dedičskom konaní bol majetok po zosnulej matke ohodnotený na 836.852Sk. Ak by mi veriteľ potvrdil vyplatenie sumy, spával by som pokojnejšie, ale zatiaľ to odmieta. Poslal mi ale jedno potvrdenie o prevedení sumy z účtu notárskej úschovy na ich účet, ale toto potvrdenie nemá žiadny podpis a ani pečiatku, je to vlastne len kópia vytlačená z internetového prevodu.

Peniaze sa pravdepodobne dávali do notárskej úschovy kvôli kupujúcemu, pretože nástojil na tom aby bol dom bez ťarchy na jeho mene zapísaný v katastri a až potom sa začalo vyplácať. Kupec domu mi poslal len dve strany kúpno-predajnej zmluvy, kde je spomenutá manželka so súrodencami ako predávajúci, sú tam uvedený štyria veritelia po zosnulej matke aj so sumami. Tieto strany tiež nemajú žiadny podpis ani razítko, vo finále sú všetky doklady právne nepoužiteľné. Vo štvrtok idem za právničkou aj s tým čo mám v rukách.

Nový veritelia, ktorý žiadajú vyplatiť pohľadávky po zosnulej matke nám sľúbili, že počkajú do konca mesiaca, tak uvidím.
blavaciko
11.02.13,20:09
Na dedičov nebola uvalená exekúcia, tá bola uvalená na zosnulú (2001) matku. Dávam tú skladačku dokopy, stále ešte komunikujem z jedným veriteľom, ktorý odkúpil pohľadávku od exekútora 07.2007 za 510.000Sk od dedičov pýtal 11.2007 sumu 1.010.000Sk, pričom v dedičskom konaní bol majetok po zosnulej matke ohodnotený na 836.852Sk. Ak by mi veriteľ potvrdil vyplatenie sumy, spával by som pokojnejšie, ale zatiaľ to odmieta. Poslal mi ale jedno potvrdenie o prevedení sumy z účtu notárskej úschovy na ich účet, ale toto potvrdenie nemá žiadny podpis a ani pečiatku, je to vlastne len kópia vytlačená z internetového prevodu.

Peniaze sa pravdepodobne dávali do notárskej úschovy kvôli kupujúcemu, pretože nástojil na tom aby bol dom bez ťarchy na jeho mene zapísaný v katastri a až potom sa začalo vyplácať. Kupec domu mi poslal len dve strany kúpno-predajnej zmluvy, kde je spomenutá manželka so súrodencami ako predávajúci, sú tam uvedený štyria veritelia po zosnulej matke aj so sumami. Tieto strany tiež nemajú žiadny podpis ani razítko, vo finále sú všetky doklady právne nepoužiteľné. Vo štvrtok idem za právničkou aj s tým čo mám v rukách.

Nový veritelia, ktorý žiadajú vyplatiť pohľadávky po zosnulej matke nám sľúbili, že počkajú do konca mesiaca, tak uvidím.

kazdopadne drzim palce ;) netreba sa vzdavat a skusit zabojovat.