Wibko
23.02.06,19:46
Po prečítaní, hádam všetkého čo sa týka SF na porade, mám z toho SF trochu nejasno a preto si chcem ešte niečo ujasniť. Ak má podnikateľ jedného zamestnanca a vôbec nečerpal SF čo znamená že ho potrebujem vyčerpať samozrejme nie všetko. Na obedy som použila čo sa dalo. Ak ho použijem na regeneráciu ako to musím vydokladovať ? Pomôžete na vás je vždy spolah ?
Tweety
23.02.06,19:50
[QUOTE=Wibko] Ak má podnikateľ jedného zamestnanca a vôbec nečerpal SF čo znamená že ho potrebujem vyčerpať samozrejme nie všetko. Na obedy som použila čo sa dalo.
Tak čerpal sa, alebo nečerpal?;)
Wibko
24.02.06,04:51
Tvoril sa 10 rokov a čerpal sa len v 07/2005 pri zakúpení stravných lístkov a to je všetko, potrebovala by som ho znížiť ale neviem ako.
Braňo
24.02.06,05:29
Podľa zákona treba čerpať aspoň raz ročne. Horšie je, ak si v predchádzajúcom obobí neposkytoval stravu.
Wibko
24.02.06,05:45
Stravu predtým neposkytoval preto lebo zamestnanec nemal záujem chodiť na obedy.
Manual
24.02.06,06:18
Tvoril sa 10 rokov a čerpal sa len v 07/2005 pri zakúpení stravných lístkov a to je všetko, potrebovala by som ho znížiť ale neviem ako.
Ak nemáš ako, tak krajná možnosť je že mu ho vyplatíš a zdaníš.
Wibko
24.02.06,07:23
Tak som to aj chcela len neviem do akej výšky môžem ísť a či to musím vydokladovať. A keď to dám do výplaty základ dane má stále v mínuse pretože má nízky príjem - po odpočínaní nez.pol. tak vychádza, zdaním celú čiastku ktorú dám zo SF alebo len plus.základ dane zo mzdy?
liba2
24.02.06,07:30
Tak som to aj chcela len neviem do akej výšky môžem ísť a či to musím vydokladovať. A keď to dám do výplaty základ dane má stále v mínuse pretože má nízky príjem - po odpočínaní nez.pol. tak vychádza, zdaním celú čiastku ktorú dám zo SF alebo len plus.základ dane zo mzdy?ak má nižší základ dane ako nezdaniteľná čiastka, tak mu daň nezrazíš.
Výšku príspevku urči "primerane", nedá sa ničím dokladovať, je to na rozhodnutí firmy.
Wibko
24.02.06,08:00
Bez príspevku zo SF má ZD v mínuse, ale keď jej prispejem ZD bude plus. Ale mne ide o to či sa zdaňuje celá čiastka zo SF ktorú jej prispejem alebo len ZD
ktorý bude plusový po pripočítaní SF. A koľko môžem prispieť zo SF je tam nejaký strop ? Proste koľko je to "primerane" ? Teraz ma napadla taká kacírska myšlienka že vlastne ak je ZD -mínus a ja jej prispejem zo SF len do výšky ZD tak vlastne sa to potom nezdaní a neviem či je to tak dobre, keď okrem príspevku na stravu sa musí všetko zdaniť.
Wibko
24.02.06,09:04
Neviete niekto poradiť dosť súrne to potrebujem ?
liba2
24.02.06,10:27
Bez príspevku zo SF má ZD v mínuse, ale keď jej prispejem ZD bude plus. Ale mne ide o to či sa zdaňuje celá čiastka zo SF ktorú jej prispejem alebo len ZD, ktorý bude plusový po pripočítaní SF. A koľko môžem prispieť zo SF je tam nejaký strop ? Proste koľko je to "primerane" ? Teraz ma napadla taká kacírska myšlienka že vlastne ak je ZD -mínus a ja jej prispejem zo SF len do výšky ZD tak vlastne sa to potom nezdaní a neviem či je to tak dobre, keď okrem príspevku na stravu sa musí všetko zdaniť.
Základ dane nemôže byť mínusový. Buď základ dane nie je, alebo je. Ku mzde pripočítaš príspevok zo SF, uplatníš nezdaniteľné čiastky a to čo zostane zdaníš. Ak nezostane nič, tak základ dane je NULA, teda nie je čo zdaniť.
K tomu "primerane": ak je v SF 50 tis. Sk a pôjde o príspevok zamestnancovi so mzdou 20 tis. mesačne, tak ten príspevok bude iný, ako keď je vo fonde 3 tis. sk a zamestnanec má minimálnu mzdu. Toto si musí firma zvážiť sama - tu sa ťažko radí nejaká konkrétna suma. Treba to urobiť tak, aby ste si to vedeli aj obhájiť. Okrem toho treba mať vypracovanú smernicu o čerpaní SF, aby ste vždy postupovali rovnako.
Wibko
24.02.06,11:20
Veď práve mne ide o to ako sa to dá obhájiť či stačí len smernica o čerpaní SF,neviete ma naviesť ako tá smernica má vyzerať ak je niekde tu na porade?
Vopred moc,moc ďakujem.
liba2
24.02.06,13:26
Veď práve mne ide o to ako sa to dá obhájiť či stačí len smernica o čerpaní SF,neviete ma naviesť ako tá smernica má vyzerať ak je niekde tu na porade?
Vopred moc,moc ďakujem.
Klikni - rieši sa tu podobný problém. Sú tam aj zásady čerpania - príspevok č.8:
http://www.porada.sk/t10013-p2-socilny-fond.html Dúfam že to už stačííííí.
Wibko
24.02.06,14:01
Dík za tvoju trpezlivosť už ti asi dochádza.