Robert333
03.11.12,15:16
Niekolko rokov mal jeden z obyvatelov nasej bytovky na vlastnu past zriadenu posilovnu v spolocnych priestoroch (byvalej nepouzivanej dielni). Bol s tym spojeny rad problemov:

Neplatil najomne. Na vyzvu uzavriet najomnu zmluvu na dany priestor nereagoval.
Neplatil spotrebvany el. prud.
Do posilovne vodil cudzich ludi, dokonca chodili tam aj sami (dal im kluce) a nejaku dobu tam jedneho nechal prespavat.
Robili tam hluk do neskorych nocnych hodin a rusili obyvatelov v byte bezprostredne nad nimi.
Dochadzalo k poskodzovaniu exterieru (sprejovaniu) aj interiru domu, ktore sa im podarilo dokazat.

Na zaklade tohto zastupkyna vlastnikov navrhla dielnu prenajat inemu obyvatelovi, ktori uzavrie standardnu najomnu zmluvu a bude aj hradit spotrebovane energie (hlavne elektrinu). Tento navrh podpisalo vyse 2/3 vlasnitkov bytov (ostatni neboli zastihnutelni, lebo maju v byte podnajomnikov) a na zaklade tohto zastupkyna vlastnikov vyvesila vyzvu na vypratanie dielne a jednu kopiu dala aj majitelovi posilovne.

Tuto oficialnu vyzvu dotycny pan nakoniec uposluchol, ale zxastukyni vlastnikov spravil vyslovene napriek. Posilovacie stroje prestahoval do svojho bytu, kde pravidelne cvici. Jeho byt sa nachadza presne pod bytom zastupkyne vlastnikov. Sucastou jeho vybavenia je obrovsky boxovaci vak, ktory ma zaveseny na plafon. Kazde rano do neho bije cca pol hodiny, pricom v byte nad nim sa vsetko trasie. Zastupkyna vlastnikov si najprv myslela, ze niekto meni radiator (taky to bol ramus), ale ked sa to pravidelne opakovalo kazdy den, prisla na to, co je vo veci.

Otazka stoji, akym sposobom sa da dosiahnut, aby dotycny pan prestal pouzivat svoj byt/izbu ako posilovnu. Predpokladam, ze rusenie okolia mozu sposobovat aj dalsie pomocky, napr. stroj, pomocou ktoreho dviha tazke zavazia, ktore potom spusta a tieto narazaju na doraz na spodku. Zastavam nazor, ze cinnosti ako posilovanie cvicenie na urcite hudobne nastroje (trubka, bicie a pod.) sa jednoducho nedaju v panelaku vykonavat.

Pozrel som zakon o vlastnictve bytov . Nasiel som tam len jedine ustanovenie, ze obyvatel bytovky musi byt pozuivat takym sposobom, aby neobmedzoval inych obyvatelov. Inak som tam nenasiel ziadne ustanovenia, ako mozno vynutit dodrziavanie tohto ustanovenia, ako je nedodrziavanie sankcionovane a pod.

Kedysi toto asi riesil spravca a vlastnik v jednej osobe (v nasom pripade OSBD), ale dnes su uz bytu sprivatizovane a mame standardnu zmluvu o sprave s komercnym spravcom. Zastupkyna vlastnikov to bude s nim konzultovat, ale dost pochybujem, ze ma realne pravomoci.

Este sa da zaangazovat miestny urad a policia, ale v pripade policie si tiez nerobim velke nadeje, kedze sa nejedna vyslovene o vytrznictvo ani poskodzovanie majetku. Predpokladam, ze nie je ani prekrocena urcita hlokova hladina, aby sa do toho mohla zapojit napr. hygiena.

Poradte, prosim, ako by sa v tomto pripade dalo postupovat. Dotycna pani sa snazila riesit problem celeho domu a nakoniec sa jej to vratilo takym sposobom, ze ona sama ma problem.

Vratenie posilovne do byv. dielne nie je mozne, lebo boxovanie do vaku rusilo aj obyvatelov prizemneho bytu. Tito vsak nepisali ziadne oficialne staznosti, boli to len podnajomnici, ktori to riesili odstahovanim sa.
svojar
03.11.12,16:34
Zo zákona 182/1993 Z.z. v znení neskoších predpisov by sa dala použiť časť § 11 ods. 5 ........sústavne narušuje pokojné bývanie ostatných vlastníkov bytov,........alebo porušuje dobré mravy v dome ..... . Chce to však jeho činnosť dokumentovať a dokladovať veľakrát - oznámenie MÚ a polícii a ich prítomnosť pri jeho činnosti.
Indeed
04.11.12,09:37
..asi treba všetky pivnične priestory v panelákoch zafúkať izolačnou hmotou alebo rovno zaliať betónom

raz darmo závisť je závisť , ak to nemožem použivať JA , tak nech z toho nemá užitok NIKTO, však ?
buchač
04.11.12,17:51
..asi treba všetky pivnične priestory v panelákoch zafúkať izolačnou hmotou alebo rovno zaliať betónom

raz darmo závisť je závisť , ak to nemožem použivať JA , tak nech z toho nemá užitok NIKTO, však ?

...sorry , zariskujem , že ban dostanem ....ale čo už ???

Čiže v presenom význame vyznačenej vety by sa dalo povedať ...

Raz darmo , keď je NIEKTO blbec tak aj BLBCOM ostane ...úžitok z neho veru nikdy nebude ...však ???
bodliak
04.11.12,20:27
Jaká závisť ?
Uzurpuje si spoločné priestory, využíva energie, ktoré sa rozpočítavajú na všetkých... A keď mu to nemienia tolerovať, tak robí napriek jak malé decko.

// Asi by som ho prenajal na 30 minút ukrajincom. Ako boxovacie vrece.
Indeed
05.11.12,08:21
Jaká závisť ?
Uzurpuje si spoločné priestory, využíva energie, ktoré sa rozpočítavajú na všetkých... A keď mu to nemienia tolerovať, tak robí napriek jak malé decko.

// Asi by som ho prenajal na 30 minút ukrajincom. Ako boxovacie vrece.

Nie , ale verím,že URČITE by sa dalo vo veci posilovne DOHODNÚŤ ,keby sa do problému nevložila spomínaná "paniteta"

/ja viem,že šráci čo posilujú nie su z rodu držgrošov,/

Viem napriklad o tom,že v jednej bytovke si jeden človek obsadil celú kočikareň, neplatí za tento priestor, užíva ho ako sklad , pivnicu a dielňu v jednom , a nikto slovom NIKTO nemá žiadné námietky,
všetko je o ľuďoch a v ľuďoch , preto som písal o tej závisti....
V našej bytovke je podobný problém , len v našom vchode stoja ladom 3 veľké prázdne pivničné priestory
jedna miestnosť cca 30 m2, dalšie dve o rozlohe cca 20 m2 ,len preto že to tak chce jedna teta....
buchač
05.11.12,12:59
V našej bytovke je podobný problém , len v našom vchode stoja ladom 3 veľké prázdne pivničné priestory
jedna miestnosť cca 30 m2, dalšie dve o rozlohe cca 20 m2 ,len preto že to tak chce jedna teta....

...šak porieš tetu a nebuď zbytočne závistlivý .....
Jurino
05.11.12,14:49
Nie , ale verím,že URČITE by sa dalo vo veci posilovne DOHODNÚŤ ,keby sa do problému nevložila spomínaná "paniteta"

/ja viem,že šráci čo posilujú nie su z rodu držgrošov,/

Viem napriklad o tom,že v jednej bytovke si jeden človek obsadil celú kočikareň, neplatí za tento priestor, užíva ho ako sklad , pivnicu a dielňu v jednom , a nikto slovom NIKTO nemá žiadné námietky,
všetko je o ľuďoch a v ľuďoch , preto som písal o tej závisti....
V našej bytovke je podobný problém , len v našom vchode stoja ladom 3 veľké prázdne pivničné priestory
jedna miestnosť cca 30 m2, dalšie dve o rozlohe cca 20 m2 ,len preto že to tak chce jedna teta....

Zrejme si ten typický typ Slováka, ktorý si myslí, že on je pupok sveta - boss, ktorému všetko patrí a svet sa točí len okolo neho. Všetko na svete patrí len tebe, môžeš všetko bez obmedzenia užívať, všetky cudzie veci môžeš bez všetkého používať a takisto aj spoločné priestory, bez toho, aby si k nim dostal právnou cestou a zabezpečil si súhlas obyvateľov, s ktorými bývaš. Ale veľmi sa mýliš...
Potom si mal ostať na dedine chlapče a rozťahovať sa s kapúnmi, slepicami a mangalicami na dvore :D
Nechápem ľudí, ktorí sa nasťahujú do paneláku a myslia si, že tam bývajú len oni sami a neberú ohľad na nikoho. Toš, jedna z typických čŕt slovenského národa, že áno...
expeeert
05.11.12,15:07
Nie , ale verím,že URČITE by sa dalo vo veci posilovne DOHODNÚŤ ,keby sa do problému nevložila spomínaná "paniteta"

/ja viem,že šráci čo posilujú nie su z rodu držgrošov,/

Viem napriklad o tom,že v jednej bytovke si jeden človek obsadil celú kočikareň, neplatí za tento priestor, užíva ho ako sklad , pivnicu a dielňu v jednom , a nikto slovom NIKTO nemá žiadné námietky,
všetko je o ľuďoch a v ľuďoch , preto som písal o tej závisti....
V našej bytovke je podobný problém , len v našom vchode stoja ladom 3 veľké prázdne pivničné priestory
jedna miestnosť cca 30 m2, dalšie dve o rozlohe cca 20 m2 ,len preto že to tak chce jedna teta....

Nuž neviem či sa s ním dalo dohodnúť, (zrejme nie, keď to píše hneď v úvode, že nereagoval na žiadosť o nájomné a zrejme nechcel platiť energie, ťažko povedať)
Ale posilku by som teda v bytovke nechcel mať - jednak hluk z posilovacích strojov a činiek (ono to nie je nejaký trvalý hluk, ale ak ich tam príde viac a každý pustí činku na zem alebo závažia ba stroji, po čase to musí ísť na nervy, nehovoriac o tom ak rodina nad nimi má malé deti...) a jednak ak si zapnú rádio nahlas (niektorí cvičia pri vypeckovanej muzike...)
Ale máš pravdu, občas to je aj o závisti (alebo neviem ako by sa to dalo jednoducho nazvať), bratranec a jeho kamoši mali v takýchto priestoroch ping-pongový stôl - čo fakt nie je extra hlučné, ani tam nejaký hluk nerobili, elektriku tiež nemíňali ale istému dedkovi z ich vchodu to vadilo, že to tam je (vymyslel si že tam chodia drogovať a čo ja viem čo ešte...) a aj keď nebýval priamo nad nimi tak to jednoducho museli zdrušiť a teraz je to tiež opustený priestor...
Takže vždy je to v ľudoch...
bettylou
05.11.12,16:34
možno len chce cvičiťa našiel si túto cestu, nevzdáva to, je borec.
Robert333
05.11.12,17:29
Dalsi vyvoj tejto kauzy.

Vyslo najavo, ze posilovanie rusi aj suseda o poschodie nizsie (vlastne prizemie). Tento si vsak myslel, ze sa zacali nejake stavebne upravy v byv. dielni, a hned napisal mail ekonomickej referentke u spravcu (asi kvoli tomu, ze ona ma na starosti uzatvaranie zmluv) s tym, ze dielna sa zacala pouzivat, pritom nebola este oficialne odovzdana, a ze ide podat trestne oznamenie. Pritom tento clovek asi ani poriadne nevie, kde sa ta dielna nachadza, lebo tu byva dost kratko, inak by vedel, ze dielna je na opacnej strane domu a pripadne by siel skontrolovat situaciu priamo na mieste.

Tato informacia sa dostala zastupkyni vlastnikov, ktora hned vedela, co sa deje. Ekonomicka referentka bude odporucat dotycnemu panovi, aby vec riesil oficialnou cestou (policia a pod.). Tato kauza sa bude prejednavat aj na najblizsej schodzi vlastnikov (koncom tohto mesiaca).

Uvidime, ako na to vsetko majitelom posilovne zareaguje. Problem je, ze zije v domacnosti bez otca s matkou, ktora je alkoholicka, nepracuje, na vsetko kasle a jeho urcite nebude riesit. T.j. bude asi dost tazke dosiahnut na tohto cloveka, pokial sa rozhodne nebrat ohlad na druhych a bude za kazdu cenu pokracovat vo svojej cinnosti. Preto uvazujem nad tym, ako najlepsie zrealizovat to, co odporuca nick "svojar".
marleau
05.11.12,17:37
"Milujem" takých dementov,čím väčší biceps,tým menšie IQ.
Robert333
05.11.12,17:39
Bohuzial mas pravdu. Toho mladika vyliali aj z ucnovky.
Indeed
06.11.12,06:23
policia zasiahne len vtedy ak by išlo o rušenie nočného kľudu
Indeed
06.11.12,06:24
tetu porieši čas, avšak ja viem,že ona tie priestory má prichystané pre niekoho...
Indeed
06.11.12,06:25
..nie som ten typický typ Slováka...mýliš sa...
Indeed
06.11.12,07:52
Podsúvam...