Nana22
04.11.12,09:42
Poraďte mi, prosím, ako riešiť nasledovnú situáciu. Mám možnosť zamestnať sa v istej firme, avšak zistila som, že účtovníctvo predchádzajúcich mesiacov je v dosť zlom stave. Neustále sa nachádzajú doklady, ktoré sú pozakladané v rôznych šanonoch a nie sú v účte a treba ich tam samozrejme doúčtovať. V účte nie sú žiadne počiatočné stav, nie sú prenesené zostatky DF a VF, mnohé predpisy účtovania tiež nie sú v poriadku, veľa predpisov chýba.

Neviem však ako začať. Súrne už potrebujem zaúčtovať doklady 10. mesiaca, ale neviem čo s mesiacmi predchádzajúcimi. Poraďte mi prosím, čo by ste urobili na mojom mieste. Netreba predchádzajúce mesiace urobiť nanovo?, akoby od počiatku, určite to však nestihnem dovtedy, dokedy potrebujem výstupy z 10. mesiaca. Ďakujem.
Tweety
04.11.12,09:18
Poraďte mi, prosím, ako riešiť nasledovnú situáciu. Mám možnosť zamestnať sa v istej firme, avšak zistila som, že účtovníctvo predchádzajúcich mesiacov je v dosť zlom stave. Neustále sa nachádzajú doklady, ktoré sú pozakladané v rôznych šanonoch a nie sú v účte a treba ich tam samozrejme doúčtovať. V účte nie sú žiadne počiatočné stav, nie sú prenesené zostatky DF a VF, mnohé predpisy účtovania tiež nie sú v poriadku, veľa predpisov chýba.

Neviem však ako začať. Súrne už potrebujem zaúčtovať doklady 10. mesiaca, ale neviem čo s mesiacmi predchádzajúcimi. Poraďte mi prosím, čo by ste urobili na mojom mieste. Netreba predchádzajúce mesiace urobiť nanovo?, akoby od počiatku, určite to však nestihnem dovtedy, dokedy potrebujem výstupy z 10. mesiaca. Ďakujem.
Nemôžeš mať presné a úplné výstupy ani z 10. mesiaca, keďže od začiatku nie je správne a úplné účtovníctvo. Potrebuješ ma správne PS. Potom musíš poúčtovať teda to, čo nie je a potom môžeš riešiť októbrové zostavy.
Dav
04.11.12,09:22
Skontrolovala a opravila by som počiatočné stavy, skontrolovala a opravila účtovanie za 1-9 a nezaúčtované doklady by som zaúčtovala v 10/2012.
Nana22
04.11.12,15:31
Veľmi pekne ďakujem za reakcie. Takže začnem doplnením PS, knihou DF a VF, potom dohľadám všetky doklady, ktoré nie sú zaúčtované. A môžem tieto chýbajúce doklady účtovať aj do 10. Mesiaca? Ako to urobím technicky? Pracujem v programe MRP V tomto programe som už síce účtovala, ale snažila som sa tak, že som si nahadzovala po mesiacoch napr. naraz DF, potom naraz VF atď. Teraz som však našla doklady napr. PPD na úhradu DF je z 5. Mesiaca, DF zo 7 mesiaca nie je zatiaľ v evidencii vôbec, chýbajú predpisy na príjem materiálu na sklad a jeho výdaj do spotreby za niekoľko mesiacov ... Aké dátumy mám dať do koloniek pri zápise do denníka? Pri účtovaní sa uvádzajú dva dátumy, ja som tam vždy nahadzovala do oboch dátum účtovania napr. pri PD dátum príjmu alebo výdaja peňazí z pokladne, pri faktúre dátum prijatia DF a pri VF dátum vystavenia, pri ID obvykle posledný deň mesiaca, pri BV dátum odpísania alebo pripísania peňažných prostriedkov.
Prosím, poraďte, akým spôsobom mám teda doúčtovať chýbajúce doklady z rôznych mesiacov v 10. Mesiaci. Ďakujem krásne.
Dav
04.11.12,16:02
O účtovaní v MRP je tu samostatná téma, napr. http://www.porada.sk/t85821-uctovanie-v-mrp.html.
Úhrada faktúr cez pokladňu- PPD - treba pozrieť, či nie je povinnosť používať ERP - v prílohe zákona o ERP napr. tu http://www.porada.sk/t180165-zakon-o-erp-od-1-1-2012-priloha-c-1-bod-18-a.html.
V MRP sa dá prečíslovať aj Pokladňa, aj Denník. Záleží od skúseností s účtovaním, či sa pustíš do doúčtovávania dokladov podľa období, alebo to všetko zaúčtuješ za 10/2012.Interné doklady napr. tak, že v texte : Spotreba materiálu za 1/2012, dátum zaúčtovania 31.10.2012. Hlavne treba pozrieť číselné rady DF, OF a vytlačených Pokladničných dokladov a pokračovať v nich.
V neznámej, novej firme je lepšie robiť aj opravy podľa zákona a cez Interný doklad, ako zabieliť a prepísať na doklade aj v PC.
2weird2die
04.11.12,16:10
pokial v predchádzajúcom účtovnom období nie sú problémy, ktoré by porušovali zásady účtovníctva, tak len zabezpeč kontinuitu... vo voľbe a definícii firiem vytvor novú (podstate rovnaký názov, rovnaký rok, len pod iným poradovým číslom), v účtovnom denníku, vo funkciách manuálne nahoď počiatočné stavy, sprav základné nastavenia a doplň firemné údaje, preber účtovú osnovu a všetko nahoď odznova...
nezabudni doklady DPH konfrontovať s podanými daňovými priznaniami... VF a tržby v hotovosti tam musia byť všetky, inak opravné daňové priznanie. rovnako pozor na vystavené faktúry do iných krajín - nepodanie výkazu je drahý špás a ak bol chybne podaný výkaz, treba to opraviť. doklady s DPH na vstupe zaúčtuj v tom období, kedy boli dané do priznania DPH, ak neboli zaradené, zaraď ich s aktuálnym dátumom (na doklade dopíš, kedy bol zaradený do účtovníctva (odporúčam všetky doklady dodatočne zaradené zaúčtovať s rovnakým dátumom buď na začiatku mesiaca alebo na konci). skontroluj bankové účty, hlavne kvôli inkasám, skontroluj personalistiku...
nezabúdaj, že uzavreté účtovníctvo podpísané predchádzajúcou účtovníčkou a konateľom ťa trápiť nemusia... (alebo sa mýlim?)
Nana22
04.11.12,20:16
No našťastie nie sú platcami dph a nemajú ani povinnosť erp. Ale aj tak je toho dosť. Teda ak som dobre pochopila ...
Na výber mám teda dve možnosti. Buď si nahodím všetko odznova s tým, že budem účtovať po mesiacoch t. j. najprv naraz VF, potom DF a následne pokladňu a banku, ID. Takto prejdem každý mesiac s tým, že tam samozrejme doplním pred tým chýbajúce doklady, číslovanie faktúr, pokladne a ID dám nové.
A keďže si netrúfam dopĺňať do už existujúcich zápisov, tak druhou možnosťou je, že napr. nahodím si „svoj“ 10. mesiac a všetky úpravy urobím s dátum 31.10.2012. Pri nahadzovaní do účtovného denníka do oboch okien, do ktorých sa zadáva dátum uvediem 31.10.2012? Mohli by ste mi prosím, ešte vysvetliť, prečo sú pri zápise do denníka dve okná na dátum? Študovala som už aj manuál mrp, ale nerozumiem tomu.
Ďakujem, veľmi si vážim vašu pomoc.
KEJKA
04.11.12,20:34
neuvažuj nad druhou možnosťou, kedže sa mi zdá, že tápeš aj v programe.
Využi to, že nie sú platiteľmi DPH, takže si len pekne založ novú databázu, prekopíruj len číselníky dodávateľov, odberateľov a všetko si nahod znova.
Predtým si však radšej všetko poukladaj, či už zaúčtované alebo nezaúčtované doklady, budeš mať svoj vlastný rad dokladov.
Ale súčasne sa v tom budeš vedieť priebežne vyznať.
Problémy s MRP rieš v porade SW MRP, prípadne choď na link, ako ti poradili.
Nana22
04.11.12,20:56
Ďakujem veľmi pekne.
2weird2die
04.11.12,21:24
a po každom mesiaci si spáruj úhrady!