macco
04.11.12,21:23
Ahojte ,potreboval by som vedieť:som zamestnanec a potreboval by som si spraviť živnosť kolko budem platiť vo ZP prvý rok???do SP nemusím aspoň som sa tak dočítal......A ešte ked si založím živnosť kedy sa môže najskôr zrušiť keby mi to nevychádzalo ako si predstavujem???dakujem za vaše odpovede Macco
veronikasad
04.11.12,20:26
Pri súbehu zamestnania a podnikania si v prvom, aj druhom roku podnikania môžeš určiť vymeriavací základ do zdr.poisťovne nula. Nedoplatok uhradíš po obdržaní výsledku RZZP, ktoré ti urobí prísl.ZP. Napr., ak začneš podnikať v roku 2012, RZZP bude vykonané do 30.9.2013 a preddavky v skutočnej výške (nemusia byť z minima), začneš platiť od 1.1.2014.
macco
04.11.12,20:48
Pri súbehu zamestnania a podnikania si v prvom, aj druhom roku podnikania môžeš určiť vymeriavací základ do zdr.poisťovne nula. Nedoplatok uhradíš po obdržaní výsledku RZZP, ktoré ti urobí prísl.ZP. Napr., ak začneš podnikať v roku 2012, RZZP bude vykonané do 30.9.2013 a preddavky v skutočnej výške (nemusia byť z minima), začneš platiť od 1.1.2014.

dakujem za odpoved....ide v podstate o to:po novom roku mam slúbenú novú prácu,no musím mať živnosť aspoň 2 mesiace aby ma zobrali,takže ja súbežne podnikať nebudem a keby sa mi náhodou nezadarila práca môžem tú živnosť hoci kedy zrušiť???????
veronikasad
04.11.12,20:52
dakujem za odpoved....ide v podstate o to:po novom roku mam slúbenú novú prácu,no musím mať živnosť aspoň 2 mesiace aby ma zobrali,takže ja súbežne podnikať nebudem a keby sa mi náhodou nezadarila práca môžem tú živnosť hoci kedy zrušiť???????
Živnosť môžeš zrušiť kedykolvek, prerušiť najmenej na obdobie 6 mesiacov.
macco
04.11.12,21:02
takže ked práca nevyjde tak dajme tomu ju 1.2.2013 zruším a hotovo dobre chápem????a ta ZP mi spravi to vyuctovanie k 30.9.2013 a malo by byt nulové ??????dakujem
veronikasad
04.11.12,21:06
takže ked práca nevyjde tak dajme tomu ju 1.2.2013 zruším a hotovo dobre chápem????a ta ZP mi spravi to vyuctovanie k 30.9.2013 a malo by byt nulové ??????dakujem
ano, dobre to chápeš. Ak nebudeš mať do 31.1.2013 žiadny príjem z podnikania, nebudeš mať žiadny nedoplatok z podnikania (môžeš mať ale nedoplatok zo zamestnania, ak tvoj mesačný príjem presiahne minimálny maximálny vymer.základ).