Tinaho
05.11.12,11:10
Poraďáci ahojte,

chcem sa opýtať, či podľa nového Zákona o správe daní a poplatkov sme povinní podať dodatočné daňové priznanie DPH, ak sa daňová povinnosť znížila o 50 €, t.j. daňová povinnosť za mesiac 06/2012:
- riadne daňové priznanie: 21 000 €
- dodatočné daňové priznanie: 20 950 €

So šéfom sme sa dohodli, že nebudeme žiadať späť preplatok na DPH. Ale pozerám sa na § 16 ods. 3 písm. b), v ktorom je uvedené, že ak priznanie obsahuje nesprávne hodnoty, tak daňový subjekt, má povinnosť podať daňové priznania. Platí to aj v prípade, ak vznikla nižšia daňová povinnosť, ale rozhodli sme sa nežiadať preplatok späť?
IvoM
06.11.12,08:21
Áno platí to aj v tomto prípade, dokonca aj v prípade keď sa nezmení vôbec daňová povinnosť či daňový odpočet ale sa len zmenia riadky na vstupe aj výstupe o rovnakú sumu, napríklad v prípade "samozdanenia". Od 1.1.2012 je nutné podať dodatočné priznanie za DPH v prípade že toto priznanie neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov bez ohľadu na výsledok tejto zmeny voči DÚ.
mondes
06.11.12,08:22
Áno platí to aj v tomto prípade, dokonca aj v prípade keď sa nezmení vôbec daňová povinnosť či daňový odpočet ale sa len zmenia riadky na vstupe aj výstupe o rovnakú sumu, napríklad v prípade "samozdanenia". Od 1.1.2012 je nutné podať dodatočné priznanie za DPH v prípade že toto priznanie neobsahuje správne údaje týkajúce sa uskutočnených a prijatých zdaniteľných obchodov bez ohľadu na výsledok tejto zmeny voči DÚ.

Jeej, tak toto som potrebovala vedieť aj ja. Prosím Vás, v ktorom § si to môžem overiť? Vďaka.
IvoM
06.11.12,10:48
Je uvedený v prvotnej otázke, je to §16 ods.3 pism. b) daňového poriadku (zákon 563/2009)
Tinaho
07.11.12,07:37
Ďakujem za potvrdenie.

Ak podám dodatočné priznanie DPH, daňový úrad zaeviduje tento preplatok a ja si ho musím žiadať späť písomne, alebo mi ho automaticky započítajú s nasledovnou daňovou povinnosťou?
kn-alka
07.11.12,07:42
Z dodatočného priznania sa DPH nezapočítava, DÚ pošle nadm.odpočet do 30 dní na Váš účet.
anny
29.03.13,20:24
Mám otázku, v II.Q 2012 nakúpil podnikateľ dr.majetok odpočítal si DPH. V III.Q 2012 ho musel reklamovať /doklady z ERP mu dodávateľ zobral a nevrátil a samozrejme, že kópiu nemá/ mal na výber a kúpil iný dr. majetok, chcem sa spýtať či pôvodné doklady stornovať urobiť za II.Q dodatočné a následne za III.Q takisto dodatočné nakoľko si neodpočítal DPH v III.Q z vymeneného tovaru. Alebo urobiť storno v III. Q. a odpočítať DPH z novo nakúpeného dr.majetku a urobiť dodatočné len na III.Q. Ďakujem za odpoveď a radu.
Z.E.Ú.S.
21.04.13,19:11
ahojte, chcem sa spýtať jeden menej zodpovedný nedávno ešte nerozhodný klient (či mu budem robiť účto ja alebo niekto iný) Sa stal dobrovoľným platcom DPH vo februári no nepodal daňové za február lebo si myslel že bude kvartálny platca (načo som ho aj upozornil, že noví sú už mesační, ale bral to na ľahkú váhu...) Teraz mi doniesol papiere a povedal že ho upozornili z daňového na nepodané daňové za február a zaroven aby som mu spravil marec... Moja otázka za február to označím ako dodatočné ? musím mu podať aj za február aj za marec že ? A ešte vraj bude mať v niektorých mesiacoch nulu, treba podať aj nulové priznanie k DPH ? musím si to pozrieť v zákone... ale ak niekto vie hned odpovedať tak mi to pomôže... ďakujem :)
Zita5
21.04.13,19:18
ahojte, chcem sa spýtať jeden menej zodpovedný nedávno ešte nerozhodný klient (či mu budem robiť účto ja alebo niekto iný) Sa stal dobrovoľným platcom DPH vo februári no nepodal daňové za február lebo si myslel že bude kvartálny platca (načo som ho aj upozornil, že noví sú už mesační, ale bral to na ľahkú váhu...) Teraz mi doniesol papiere a povedal že ho upozornili z daňového na nepodané daňové za február a zaroven aby som mu spravil marec... Moja otázka za február to označím ako dodatočné ? musím mu podať aj za február aj za marec že ? A ešte vraj bude mať v niektorých mesiacoch nulu, treba podať aj nulové priznanie k DPH ? musím si to pozrieť v zákone... ale ak niekto vie hned odpovedať tak mi to pomôže... ďakujem :)

Za február riadne daňové priznanie DPH (nie dodatočné) , za marec riadne DP , v mesiaci v ktorom nebude mať l žiadne zdaniteľné plnenia a ani neuplatňuje NO , tak podávate nulové vždy do termínu.Neexistuje, aby ako platiteľ DPH nepodal DP DPH, lebo potom bude robiť len na sankcie (aj v prípade nulového).
Inak za ten február sa to neprekĺzne len tak si myslím, bez postihu .
Z.E.Ú.S.
21.04.13,20:56
hej myslel som si že je to takto, no ďakujem za potvrdenie. No áno nech platia pokuty keď si nedajú poradiť... V dobrom som mu hovoril vo februari ešte že už bude mesačný a že v marci do 25. bude musieť už podať ale on špekuloval že komu dá robiť účto a myslel si že kecám ohľadom mesačného u nových platcov DPH. Tak mu treba ak bude platiť pokutu :) Tak isto všetkým čo špekulujú a dávajú robiť fuškárom účtovníctvo až ked im príde kontrola zistia koľko ušetrili na účtovníctve.