dominik1993
05.11.12,11:30
Dobry den, potreboval by som poradit vo viac veciach. za najdolezitejsiu povazujem prispevok na podnikanie z UPSVaR. V mojom okrese (TO) je to 2668€. Na co sa moze prispevok pouzit? Moze byt pouzitelny na najom, alebo kupu prveho tovaru? :)
veronikasad
05.11.12,10:32
Nájom ano, nákup tovaru - nie.
hena22
05.11.12,10:35
Veronika, kde je to presne stanovené? V nejakom zákone alebo vyhláške?
veronikasad
05.11.12,10:38
Veronika, kde je to presne stanovené? V nejakom zákone alebo vyhláške?
zrejme len v internej smernici UP - podnikatelský plán na nákup tovaru ti neschvália. (ale šikovný podnikatel tú dotáciu vie využiť aj na počiatočný nákup tovaru, samozrejme za predpokladu, že neskoršie tržby použije na čerpanie položiek v zmysle podn.plánu)
hena22
05.11.12,10:42
No to mám najradšej, máš sa podľa niečoho zariadiť a ani nevieš čo presne platí...To je presne "také slovenské".
Ešte že aspoň zo skúsenosti vieš poradiť :) Ďakujem.
dominik1993
05.11.12,10:43
veronika a ako to ten sikovny podnikatel spravi? :)
veronikasad
05.11.12,10:45
veronika a ako to ten sikovny podnikatel spravi? :)
Vyberieš peniaze z účtu do pokladne a nakúpiš v hotovosti (s ostatným by ti mala poradiť šikovná účtovníčka)
dominik1993
05.11.12,13:36
Prave si citam podn. zamer kamaratky, ktora zacala s kadernictvom..v kolonke : Z prostriedkov UP chcem nakupit a zaplatit:
napr. fen, zehlicka, pokladna, strih. strojcek, efilacne noznice, kulma, kefy atd. ...
a schvalili jej to
hena22
05.11.12,13:49
to ale pre kaderníčku nie je tovar ale pracovné nástroje :D
veronikasad
05.11.12,14:17
Prave si citam podn. zamer kamaratky, ktora zacala s kadernictvom..v kolonke : Z prostriedkov UP chcem nakupit a zaplatit:
napr. fen, zehlicka, pokladna, strih. strojcek, efilacne noznice, kulma, kefy atd. ...
a schvalili jej to
v akej oblasti chceš podnikať ? Tovarom je niečo, čo nakúpiš za účelom ďalšieho predaja.
mondes
05.11.12,17:13
Vyberieš peniaze z účtu do pokladne a nakúpiš v hotovosti (s ostatným by ti mala poradiť šikovná účtovníčka)

Hmm, nám na školení v PO bolo oznámené, že peniaze z účtu nemôžme vyberať, resp. ak vyberieme, tak do 24 hod. niečo za ne kúpiť. (samozrejme to niečo musí byť v podnikat. zámere)
marosc
05.11.12,17:36
Pracoval som na UPSVaR a dnes podnikám s podporou príspevku od UPSVaR.Je zaujímavé ako málo vedia niektorí úradníci o účtovníctve a ako si to vysvetľujú po svojom. Ja predsa v pokladni môžem mať peniaze ako dlho chcem. Hlavné je potom dokladovať ich použitie v rámci projektu, o čom sa podáva každý polrok správa na UPSVaR. /Pekná bl.../. Našiel som v PC internú normu ústredia práce, má to 40 strán. Skúsim to priložiť.
ewita888
05.11.12,17:40
Každý UPSVAR má svoje pravidlá.. Treba sa riadiť podľa konkrétnej zmluvy..
mondes
05.11.12,17:47
Pracoval som na UPSVaR a dnes podnikám s podporou príspevku od UPSVaR.Je zaujímavé ako málo vedia niektorí úradníci o účtovníctve a ako si to vysvetľujú po svojom. Ja predsa v pokladni môžem mať peniaze ako dlho chcem. Hlavné je potom dokladovať ich použitie v rámci projektu, o čom sa podáva každý polrok správa na UPSVaR. /Pekná bl.../. Našiel som v PC internú normu ústredia práce, má to 40 strán. Skúsim to priložiť.

Toto som vybrala z Tvojho priloženého linku:

V zmysle čl. 8 zásad obehu účtovných dokladov v podmienkach ústredia a úradov sa platobný styk vykonáva bezhotovostne. Hotovostný platobný styk sa môže použiť len v zmysle zákona č. 291/2002 Z.z. o štátnej pokladnici, medzi ktoré príspevok na SZČ nepatrí.
ewita888
05.11.12,18:02
Toto som vybrala z Tvojho priloženého linku:

V zmysle čl. 8 zásad obehu účtovných dokladov v podmienkach ústredia a úradov sa platobný styk vykonáva bezhotovostne. Hotovostný platobný styk sa môže použiť len v zmysle zákona č. 291/2002 Z.z. o štátnej pokladnici, medzi ktoré príspevok na SZČ nepatrí.

To sa týka spôsobu vyplatenia príspevku uchádzačovi..
seven2
05.11.12,18:04
Príspevok na podnikanie je možné použiť na nájom aj na predaj výrobkov a služieb.Všetko musí samozrejme súhlasiť s predmetom podnikania,ktorý je definovaný v podnikateľskom zámere.Jediné,na čo sa nesmie použiť,je platba odvodov.Okrem toho,po celý čas tzv.viazanosti je nutné odložiť doklady na prípadnú kontrolu,na aký účel boli použité peniaze z príspevku.Inak môže nastať situácia,že peniaze,ak neboli použité na podnikanie,uvedené v pod.zámere,môže prísl.úrad žiadať späť.
ewita888
05.11.12,18:10
Príspevok na podnikanie je možné použiť na nájom aj na predaj výrobkov a služieb.Všetko musí samozrejme súhlasiť s predmetom podnikania,ktorý je definovaný v podnikateľskom zámere.Jediné,na čo sa nesmie použiť,je platba odvodov ???.Okrem toho,po celý čas tzv.viazanosti je nutné odložiť doklady na prípadnú kontrolu,na aký účel boli použité peniaze z príspevku.Inak môže nastať situácia,že peniaze,ak neboli použité na podnikanie,uvedené v pod.zámere,môže prísl.úrad žiadať späť.
Vysvetli..
seven2
05.11.12,18:15
Ak budem napr.niečo vyrábať...predtým samozrejme nakúpim materiál,tak na to môžem použiť príspevok..ak budem poskytovať služby..tak isto potrebujem kopec vecí,napr.ako účtovník si musí zariadiť kanceláriu,potrebuje soft,počítač..tiež je to možné financovať z príspevku..každý,kto žiada o príspevok,musí najprv vypracovať podnikateľský zámer,kde to všetko jasne opíše.Čo plánuje robiť a čo na to potrebuje.
seven2
05.11.12,18:20
Ak budem napr.niečo vyrábať...predtým samozrejme nakúpim materiál,tak na to môžem použiť príspevok..ak budem poskytovať služby..tak isto potrebujem kopec vecí,napr.ako účtovník si musí zariadiť kanceláriu,potrebuje soft,počítač..tiež je to možné financovať z príspevku..každý,kto žiada o príspevok,musí najprv vypracovať podnikateľský zámer,kde to všetko jasne opíše.Čo plánuje robiť a čo na to potrebuje.
ewita888
05.11.12,18:20
Ak budem napr.niečo vyrábať...predtým samozrejme nakúpim materiál,tak na to môžem použiť príspevok..ak budem poskytovať služby..tak isto potrebujem kopec vecí,napr.ako účtovník si musí zariadiť kanceláriu,potrebuje soft,počítač..tiež je to možné financovať z príspevku..každý,kto žiada o príspevok,musí najprv vypracovať podnikateľský zámer,kde to všetko jasne opíše.Čo plánuje robiť a čo na to potrebuje.
Takže príspevok nepoužiješ na predaj, ale na nákup..
V zmysle článku 11nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (ES) č. 1081/2006 o Európskomsociálnom fonde, ktorým sa zrušuje nariadenie (ES) č. 1784/1999 príspevok z ESF nemožno získať natieto výdavky:- vratná daň zpridanej hodnoty,- úrokyz dlhov,nákup nábytku, vybavenia, dopravných prostriedkov, infraštruktúry, nehnuteľnostía pozemkov (z prostriedkov ESF jemožné financovať také vybavenie/zariadenie, ktoré sa bežne účtuje pri jehoobstaraní do výdavkov priamo do spotreby)

Citované z vyššie priloženého linku.. a odvody tu nikde nevidím.. ;)
Anik
05.11.12,18:37
To seven2"Všetko musí samozrejme súhlasiť s predmetom podnikania,ktorý je definovaný v podnikateľskom zámere.Jediné,na čo sa nesmie použiť,je platba odvodov ???"
Prepáč, ale to máš skade?
nemusí ani tak sedieť s predmetom podnikania to je myslím samozrejme tu ide o to, že Ty tie fin. prostriedky musíš použiť v súlade s pripraveným a schváleným podnikateľským zámerom a myslím, že dokonca pred 2-3 mesiacmi som robila PZ a nárok bol aj na odvody
veronikasad
05.11.12,20:17
To seven2"Všetko musí samozrejme súhlasiť s predmetom podnikania,ktorý je definovaný v podnikateľskom zámere.Jediné,na čo sa nesmie použiť,je platba odvodov ???"
Prepáč, ale to máš skade?
nemusí ani tak sedieť s predmetom podnikania to je myslím samozrejme tu ide o to, že Ty tie fin. prostriedky musíš použiť v súlade s pripraveným a schváleným podnikateľským zámerom a myslím, že dokonca pred 2-3 mesiacmi som robila PZ a nárok bol aj na odvody
Neviem či je to interné usmernenie UPSVaR Partizánske, ale tam schválili v lete podnikatelský zámer len s odvodmi do zdr.poisťovne. Poistné do SP (dobrovolné, ani povinné), nie.
Anik
05.11.12,20:27
možno má každé mesto svoju internú smernicu, tak isto ako aj výška sumy môže byť v každom meste iná