lydula
23.02.06,22:53
Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Akurat pomaham znamym so zakladanim s.r.o. s remeselnou cinnostou. Pri zhanani vybavenia firmy sa im podarilo zohnat investicny majetok cez znamosti lacnejsie. Kedze nemaju skoro vobec uctovnicke znalosti, nenapadlo ich ze budu potrebovat doklad o kupe na ich firmu. Majetok je totiz zakupeny inou spolocnostou, aj doklad o uhrade je na tu istu spolocnost. Tato ina spolocnost im prenechala fakturu aj doklad o uhrade, nemaju o ne zaujem. V skutocnosti samozrejme za ten majetok zaplatili moji znami. Islo o zlavu, preto bolo vsetko napisane na inu spolocnost. Existuje nejaka moznost, ako tento majetok dostat realne do uctovnictva? Zhrniem fakty, ze spolocnost ma tento investicny majetok - pristroj vo vlastnictve, ale nema k nemu ziaden doklad. Majetok je uplne novy a bude sa vyuzivat na pomoc pri vyrobe finalnych vyrobkov. Faktura aj doklad o zaplateni je na inu spolocnost. Hladam akekolvek riesenie na zaradenie majetku do uctovnictva firmy. Za pomoc vam vopred dakujem.
KEJKA
23.02.06,22:01
Prečo tá iná spoločnosť neprefakturuje tento prístroj? Nákup a predaj má každý alebo skoro každý.
beatap
24.02.06,04:52
Tiež by som navrhovala toto riešenie
liba2
24.02.06,07:07
Firma, na ktorú sú vystavené doklady, by mala všetko zaúčtovať u seba (nie ako tovar ale ako majetok) a následne tento "nepotrebný" majetok predať. Nato nepotrebuje ani oprávnenie na kúpu a predaj tovaru. Predá to za tú istú sumu ako obstarala. Obidve firmy to budú mať v účtovníctve v poriadku.
lydula
24.02.06,08:06
No problem je v tom, ze ta "ina spolocnost" si doklady o kupe nechce zauctovat, akoby nic ani nekupila, takze ten majetok nemoze ani predat. Ten, kto ma ten majetok v drzbe, ma aj ich doklady a oni tie doklady nechcu. Nepytajte sa preco. Viem, ze je jednoduche zauctovat doslu fakturu a zaroven vystavit na tu istu ciastku novu, ale neda sa to. Takze musim prist na ine riesenie.
liba2
24.02.06,10:15
Zvážte, či by bolo možné ho zaúčtovať ako "novozistený majetok pri inventarizácii, doposiaľ nezachytený v účtovníctve"; treba ho oceniť reprodukčnou obstarávacou cenou a tak zaúčtovať ako plne odpísaný: 02*/08*
fajnovka
24.02.06,10:17
Ahoj ..tak ma napadlo, či to neskúsiť ako vklad spoločníkov majetku do majetku firmy:confused:
akinorev
24.02.06,10:25
Dobrý deň prosím o radu. Som SZČO a využívam na pracovné cesty auto, ktoré nemám zahrnuté v obchodnom majetku a je napísané na manžela. Podľa zákona z minulého roka môžem na základe zmluvy auto používať na pracovné cesty, zaujíma však či musím mať zaplatenú cestnú daň, nakoľko názory sa tento problém sa rôznia. poraďte mi prosím. Ďakujem
JanaSys
24.02.06,10:25
Alebo na kúpnu zmluvu od fyzickej osoby za cenu, ktorá je na faktúre.
liba2
24.02.06,10:37
Dobrý deň prosím o radu. Som SZČO a využívam na pracovné cesty auto, ktoré nemám zahrnuté v obchodnom majetku a je napísané na manžela.......

mimotemy Treba zadať otázku v inej téme, alebo trošku hľadať - všetko je tu už viackrát vysvetlené.
Barbara
24.02.06,10:40
Dobrý deň prosím o radu. Som SZČO a využívam na pracovné cesty auto, ktoré nemám zahrnuté v obchodnom majetku a je napísané na manžela. Podľa zákona z minulého roka môžem na základe zmluvy auto používať na pracovné cesty, zaujíma však či musím mať zaplatenú cestnú daň, nakoľko názory sa tento problém sa rôznia. poraďte mi prosím. Ďakujem


tu máš link, si to otvor: http://www.porada.sk/showthread.php?t=3173&highlight=SZ%C8O+s%FAkromn%E9+auto
lydula
24.02.06,11:05
V pripadne tej kupno-predajnej zmluvy,da sa v nej dohodnut cena, aka im vyhovuje? Alebo treba mat nejake podklady, akej hodnoty je uvedeny majetok? Ak by sa to riesilo kupno-predajnou zmluvou napr. medzi obcanom a firmou. Obcan by predaval. Musel by z predaja zaplatit 19% dan a zahrnut si ju do danoveho priznania k ostatnym prijmom zo zamestnaneckeho pomeru?