florkula
05.11.12,14:31
Dobrý deň prosím vás o radu som v koncoch,na mojom pozemku je položena kanalizácia spolu zo šachtou a vodárenská spol.chce odo mňa zriadenie vecného bremena,lenže ked vkladali potrubie mali mať podpísanú nájomu zmluvu so súhlasom vstupu na môj pozemok a to dodnes nemajú,a teraz chcú už spomínané vecné bremeno poradte prosím môžem zradiť nájomnú zmluvu napr. na 15 rokov alebo nemám inú možnosť ako súhlasiť s vecným bremenom a ak vecné tak môže byť tiež ohraničené na akúdobu? zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem
florkula
05.11.12,19:46
poradí prosím niekto ďakujem
korela
05.11.12,22:17
To je aké potrubie? Kam vedie?
florkula
06.11.12,03:47
to je kanalizácia,vedie mojim pozemkom lepšie povedané dvorom.
mandyla
07.11.12,13:07
Ahoj Florkula, ja mám podobný problém, mne osadili na mojom stavebnom pozemku, v predzáhradke, revíznu smradľavú kanalizačnú šachtu o priemere 2m, bez môjho vedomia. Bývam od rodnej obce ďaleko, 2-3 roky som tam nebola ale moju adresu majú, veď im platím dane. Tiež neviem čo mám ďalej robiť. Pozemok som chcela predať, ale teraz si ho už asi nikto nekúpi.
bea
08.11.12,07:48
Nemáte s tým nikto skúsenosť?
florkula
12.11.12,06:58
prosím nenájde sa nikto???
misoft
12.11.12,10:05
Dobrý deň prosím vás o radu som v koncoch,na mojom pozemku je položena kanalizácia spolu zo šachtou a vodárenská spol. vodárenská spoločnosť nemá "ochranu" ako energetici (ochranné pasmo vedenia) - verejný záujem, nemôže si teda svojvoľne na cudzí pozemok ukladať svoje siete chce odo mňa zriadenie vecného bremena,lenže ked vkladali potrubie mali mať podpísanú nájomu zmluvu so súhlasom vstupu na môj pozemok a to dodnes nemajú žiadať, aby uzatvorili s tebou nájomnú zmluvu - inak žiadať, aby na vlastné náklady nepovolenú kanalizáciu (mal si byť účastníkom konania, keď to robili) odstránili,a teraz chcú už spomínané vecné bremeno nesúhlasiť do tej doby, pokiaľ právne nebude vysporiadaný "prenájom" poradte prosím môžem zradiť nájomnú zmluvu napr. na 15 rokov i na dobu neurčitú, ale s dovetkom, aby si ju ty mohol kedykoľvek zrušiť alebo nemám inú možnosť ako súhlasiť s vecným bremenom nemusíš súhlasiť - viď vyššie a žiadať náhradu škody, nakoľko hodnota pozemku je výrazne nižšia - znehodnotený pozemok a ak vecné tak môže byť tiež ohraničené na akúdobu? môže byť aj doživotne - na trvalo - ale to sa dá podchytiť aj zmluvne - tu príklad zmluvy (upraviť podľa podmienok) https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:nA-g8nDH8v8J:www.red.sk/sites/default/files/dokumenty/zmluva_o_zriadeni_vec._bremena_-_vzor.doc+vecn%C3%A9+bremeno+do%C5%BEivotn%C3%A9ho +u%C5%BE%C3%ADvania+vzor&hl=sk&gl=sk&pid=bl&srcid=ADGEESiIeBhLbxeMXOWpCNKSnVPnBoVREm33ae-6RZQKyPYa8wFfT1tBp7Gjvoxgpe6ZOkik0y_L83DAo9Z-usGPdZLgcMZcRyVItJD5AfiKJBVoEtxpgE7J2Y8_4CRRG1hdTR mwb8sx&sig=AHIEtbRQFkNcWwAJXncjt6RMoISuWcTd0A zatiaľ Vám veľmi pekne ďakujem.
florkula
12.11.12,11:53
misoft ďakujem ,len že oni sa my nepriamo vyhrážajú že ak nepodpíšem vecné bremeno tak my vrámci verejného záujmu vyvlastnia právo za vkladovania do katastra a ako odmenu my dávajú 3,5 za m2 čo je konkrétne 292 €ja som im navrhla nájom a vraj oni také niečo nezriaďujú jedine to vec .bremeno, tak moc ďakujem a budem si trvať na svojom .
korela
12.11.12,12:45
Rozmýšľala som, či by si nenapísala na Min. živ. prostredia SR, nemusia to mať vodárenské podniky ale jednotné. Ja by som napísala o vyjadrenie priamo ombudsmanovi. Odpoveď určite dostaneš.
Ako to riešia energetické podniky so stĺpmi, stožiarmi, trafostanicami?
draik
12.11.12,15:40
Ak sa nedohodnete, môžu Vás vyvlastniť na základe zákona. Tak ako majú zvláštny zákon energetici, tak majú aj vodárne a kanalizácie:

§21 zákona o verejných vodovodoch a kanalizáciách:
Ak nemožno zriadiť verejný vodovod alebo verejnú kanalizáciu na cudzej nehnuteľnosti prostredníctvom prevodu alebo prechodu vlastníckeho práva alebo práva vecného bremena, možno vo verejnom záujme potrebnú nehnuteľnosť alebo práva k nej, ak ju nemožno získať dohodou, vyvlastniť podľa všeobecného predpisu.
florkula
13.11.12,05:07
Draik ja sa chcem dohodnúť ale na nájme len vodárne my to nechcú akceptovať,možno by som pristúpila aj na vecné bremeno len chcem obmedzené na cca 15 rokov a neviem či to môžem .Len pre pochopenie mne tá kan . ide po strede dvora a môj pozemok má 698 m2 kde stojí aj môj dom.Skoro som zabudla ďakujem za radu.
draik
13.11.12,17:06
V zákone máte jasne napísané - prevod alebo vecné bremeno. Na časové ohraničenie radšej zabudnite. Trasovanie ste mohli riešiť v stavebnom konaní.
misoft
13.11.12,23:19
mimotemy 2 draik: na rovinu - riešenie v stavebnom konaní - veď vodárne a kanalizácie často sa nepýtajú, ale ROVNO kopú a až potom riešia. A majiteľ pozemku? Príde o prachy, majetok znehodnotený a aj tak musí za ne dane platiť. A ten, čo to spôsobil - ten je ticho, platiť nechce.
mandyla
25.11.12,06:11
Pre florkulu: ako som písala, ja mám podobný problém s vodárňami. Ako to u vás pokračuje? Dohodli ste sa?
florkula
07.12.12,06:27
ahoj mandyla prepáč že ti píšem až teraz ale mam zdravotné problémy tak nemám moc času sem chodiť ,ešte sme sa nedohodli ich odpoveď na môj návrh nájomnej zmluvy bolo doručenie poštou zmluvy o zriadení vecného bremena ,čo som im obratom vrátila a čakám majú sa ozvať aby sme sa nejako dohodli dospeli sme k názoru aj zo susedom pre info. sme dvaja ,že ak aj nás vyvlastnia ako píše draik ale len za vkladovanie kan. potrubia a vstup na môj pozemok budú musieť riešiť zakaždým nájomnou zmluvou,potom sa ti ozvem ,minule volala pani s vod. spol.že sa chce dohodnúť a že pri sú ochotný aj na nejakú tú nájomnú zmluvu pristúpiť tak uvidíme.
draik
07.12.12,08:30
Nechcem Vás strašiť, ale na vstup na pozemok, na ktorom je inž. sieť, nájomnú zmluvu mať nemusia. Zákony sú tak postavené, že správcovia energií majú prednosť. Preto je vhodné sa snažiť, aby siete išli inou trasou - avšak niekde byť umiestnené musia.